Engelli ailenin yaşam mücadelesi

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Biri yatalak dört engellinin yaşadığı ev elektriksiz kaldı.

Bursa 'nın Osmangazi ilçesi Küçükbalıklı mahallesinde ikamet eden 1’i yatalak 4 engellinin yaşadığı ev elektriksiz kaldı. Belediye tarafından yaptırılan prefabrike evlerine komşudan elektrik ve su alan aile, komşunun “7 yıl verdim yeter” diyerek elektrikleri kesmesi üzerine zor durumda kaldı. Muhtarın araya girmesi sonucu başka bir komşudan bir haftalığına elektrik bağlanırken, mağdur aile sonrasında ne yapacaklarını kara kara düşünmeye başladı.

Küçükbalıklı Karcı sokakta bulunan evde kalp hastası Mehmet Aydın(78) ile birlikte 30 yıllık yatalak hasta eşi 65 yaşındaki Güllü Aydın, belden aşağısı tutmayan 34 yaşındaki Senem Aydın ile kardeşi Mevlüt Aydın(36) ve zihinsel engelli Cabir Aydın(33) birlikte yaşıyor.

Evleri, yağan yağmurda su basan ve damlayan aile, kendilerine uzanacak eli bekliyor. Yatalak ve engelli oldukları için komşularının yardımı ile yaşamlarını sürdüren ailenin en büyük isteği ise elektrik ve su ile birlikte soba yakamadıkları için evlerine doğalgaz bağlanması.

'4’Ü DE YÜRÜYEMİYOR'

Küçükbalıklı Mahalle Muhtarı Cemil Aksu, aileyi sık sık ziyaret ederek elinden gelen yardımı yapmaya çalıştığını belirterek, “Bu aile 5 kişilik. Anne yatalak, iki kardeşin belden aşağısı tutmuyor. Bir de zihinsel engelli kardeşleri var. Bunlara 2008 yılında Recep Altepe Osmangazi Belediye Başkanı iken prefabrike ev yaptı. Elektrik ve su verilmediği için yan komşudan elektrik bağlandı. Aradan 7 yıl geçtikten sonra komşu önceki gece saat 02.00’da elektriği kesince elektriksiz kaldılar. Bizi aradılar ve gelip yan taraftaki diğer komşudan geçici elektrik alıp bağladık. Şimdilik mağduriyetlerini giderdik ama bu aile doğalgazla birlikte elektrik ve su istiyor. 4’ü de yürüyemediği için soba, kömür ve odunla uğraşamıyor.” şeklinde konuştu.

'ELEKTRİK VE SU PROBLEMİNİN ACİLEN GİDERİLMESİ LAZIM'

Muhtar Aksu, anne Güllü Aydın’ın(65) 30 yıldır yatalak olduğunu, hastalığın ırsi olarak anneden çocuklara geçtiğini söyledi. Evin 2008’de yapıldığı için elektrik ve su alamadıklarını bildiren Aksu, “İlk önce BUSKİ diyor ki elektrik aboneliği getir, TEDAŞ’ta diyor ki su aboneni getirsen elektrik veririz. Bir şekilde bu ailenin mağduriyetinin giderilmesi lazım. Evlerinin üstü damlıyor. Odun kömür ihtiyacını bir şekilde gideriyoruz, erzak geliyor ama elektrik ve su probleminin acilen giderilmesini istiyoruz. Ailenin babası da kalp hastası. Ailede 5 kişiden bir tane sağlam yok. Özellikle de doğalgaz ihtiyacımız çok acil lazım. Bu eve vermiyorlar ama 4 tane yatalak hastanın olduğu eve kanunen bir değişikli yapılarak bu ailenin mağduriyeti giderilebilir.” dedi.

8 KARDEŞTEN YALNIZCA ÜÇÜ SAĞLAM

Ailenin 34 yaşındaki kızı Senem Aydın, 8 kardeşten yalnızca üçünün sağlıklı olduğunu ifade ederken şunları söyledi: “Bizim tek sorunumuz elektrik ve suyumuzun olmaması. 7 sene önce Recep Altepe yaptırdı bu evi. Ondan sonra elektrik ve suyu komşulardan aldılar. Elektriğimizi 7 senedir bir komşudan alıyorduk ama oda kesti. Suyu da komşudan alıyoruz ve çok para ödüyoruz, onu da kesecekler. Geçici olarak elektriğimizi diğer komşudan aldık, o da bir haftalığına verdi, kesecek bizde ne yapacağız bilmiyoruz. Sağlıklı kardeşimiz evlendi, kirada oturuyor, bize faydası yok. Biz çalışırken bir zaman sonra hasta olduk. Ailecek genetik olarak hastalandık. Annemin dört çocuğuna hastalık geçmiş.”

Kendilerine uzanan yardım elini beklediklerini ifade eden Senem Aydın, annesinin üç aylık maaşı ile geçinmeye çalıştıklarını söyledi.

KOMŞULARIN YARDIMIYLA HAYATA TUTUNUYORLAR!!!

30 yıldır yatalak olan anne Güllü Aydın ise, “Elektriğimizi 7 sene komşudan aldık ses etmediler, daha sonra kestiler, yeter dediler. Şimdi de diğer komşudan bir haftalığına aldık. Onlar da keserse ne yapacağız.” şeklinde yakındı.

Aileye yardım eden komşuları Fatma Sarı da şöyle konuştu: “Allah rızası için bunlar belden aşağı tutmadığı için telefonla çağırıyorlar gelip suların, yemeklerini veriyoruz. Ben sabahtan beri buradayım, eve gidemedim. Ben ameliyatlıyım 5-10 gün gelemedim diğer komşumuz gelip yardım etti.”

CİHAN

Nerede bu devlet???
Nerede Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı???
Nerede STK lar ve diğerleri???

Engellilerin yaşamsal haklarından barınma hakkının devlet tarafından karşılanmadığı gibi, temel yaşam gereksinimlerini karşılamak için kullanmakta zorunlu olduğu giderleri elektrik, su, ısınma, telefon, internet vb harcamalarının bile çok çok düşük bir indirimle ödemeye zorlandıkları bu hayat şartlarında işte size hayat kadar gerçek, hayat kadar üzücü bir haber daha.

Bilmiyorum ben mi yanlış düşünüyorum ama biri bana bunun böyle olmadığını iddia edebilir mi?
Bu ülkede yoksul, çalışamayacak durumda bir engelli ailesine sahipsen yaşama hakkında yoktur! Devlet sana yaşama, sürünme, öl kurtul der! Komik komik rakamlarla bağladığı üç kuruşluk vakıf aylıklarıyla övünen devlet ve Aile Ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bu tür haberleri hiç mi duymaz, hiç mi okumaz? Ya da ne iş yapar ???

Zenginin kat kat daha da zengin, yoksulun kat kat daha yoksullaşmaya başladığı bu ülkede engelliysen yaşamaya da hakkın yoktur denmesinin daha güzel, daha kolay, daha basit bir uygulamayla söylenemeyeceği bir şekilde kesilen elektriklerinin yanında, aldığı maaşı yüksek tutarlı faturaları kapatmaya çalışan asgari ücretlilerin yanında, binlerce, onbinlerce kaçak elektrik kullananlara göz yumulduğu bu ülkede şimdi kimi kime şikayet etmeli???

Tekerlekli Sandalye