Engelli annelerini dinlenme eviyle hayata bağlayacaklar

gülümse_hayata

Üye
Üye
Canda Özür Olmaz Derneği Başkanı Mustafa Öztürk yönetim kurulu üyeleri sunucu Ayhur Ayaz,

kamu yöneticisi Veysel Ekşi ve Anaokulu işletmecisi Ali Oktay Tekin ile çalışmalarını anlattı. Eğitime odaklanacaklarını belirten Öztürk, “Engellilerin okullara, mesleki eğitim kurslarına gitmelerini sağlayacağız. İlk işimiz görme engellilerle ilgili sesli kütüphane olacak. Otizmliler için sporla eğitim merkezi, bedensel engeliller için mesleki eğitim kursu, görme engellilere call center operatörlüğü kursu vermeyi düşünüyoruz. Bunlar için iş havuzları oluşturacağız” dedi.

Mustafa Öztürk’ün hayatında bir engelli yok. Ama onun hayatı engelliler üzerine kurulu. 10 yıl önce “insani ve vicdani” sebeplerle engelliler konusunda çalışmalar yapmaya başlayan Öztürk, bir radyo programıyla yola çıktı. Programda her pazar, engelli ailelerini dinleyip onların yaşadığı bir sıkıntıyı dile getirdi. Akabinde bu konuda çok sayıda kitap yazdı. Engellilerden gelen talepleri yerine getirmek için projeler üretmeye başlayan Öztürk, kendisi gibi engelli olmayan bir grup insanı bir araya getirerek “Canda Özür Olmaz” isimli bir dernek kurdu. Üsküdar merkezli derneğin ilk hedefi, görme engelliler için sesli kütüphane kurmak. Nihai hedef ise eve hapsolan annelerin engelli çocuklarını bırakabileceği “Özel Çocuklar Dinlenme Evi” yapmak. Biz de dernekte, yönetim kurulu üyeleriyle konuştuk.

GÖNÜL VERENLERİ TOPLADIK
Engellilerin toplumla bütünleşmede ciddi sıkıntılar yaşadığını belirten Canda Özür Olmaz Derneği Başkanı Mustafa Öztürk, “Bunun temel sebebi ise büyük oranda eğitimsiz olmaları. Bir de toplumun engellilerle ilgili sıkıntısı bulunuyor. Toplum, onları bilmiyor ya da görmezden geliyor. Bütünleşmeyi sağlamak için dernek kurduk. Yönetim kurulunda sadece bir görme engelli arkadaşımız var. Özellikle davet etmedim engellileri. Onlar için çalışmalar yapanların, bu işe gönül veren insanlar olması lazım. Aramızda spiker, psikolog, eğitimci, yöneticiler var” dedi.

ÖZEL ÇOCUKLARA ÖZEL...
“Özel Çocuklar Dinlenme Evi”yle engelli annelerini sevindireceklerini anlatan Öztürk, şöyle devam etti: “Engelli anneleri çocuklarını bir yere bırakamıyor, 24 saat yaşıyorlar. Radyo programlarında annelerden en çok böyle bir misafirhane talebi geliyordu. Biz de derneğin alt katını dinlenme evi yapacağız. Anneler çocuklarını gün içinde 7 saate kadar bize bırakabilecek. Böylece günlük işlerini yapıp hayata karışabilecek. Çocukların başında uzman öğretmenlerimiz olacak. Engelliler burada hem spor yapacak hem de hayata dair faaliyette bulunacak.”

Tekerlekli Sandalye