Engelli araç alımında 1.6 motor sınırı kalktı. İyimi kötümü?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
ÖTV istisnalı engelli araç alımında öteden beri uygulanan 1.6 motor sınırı yeni düzenlemeyle kaldırıldı. Yapılan yeni düzenlemede ise motor silindir hacmine bakılmaksızın tüm vergiler dahil (ÖTV,KDV. Vb. gibi) 2000 (İKİ YÜZ) bin TL yi geçmeyen araçlar bundan böyle ÖTV muafiyetli alınacak. Yapılan bu yeni düzenlemenin uygulanmasına ise 1 Ocak 2008 tarihinden sonra başlanılacak. Kabul edilen önergede geçen ifadeler ise şu şekildedir.

1.6motor-engelli.jpg

“MADDE 72- 6/6/2002 tarihli ve 4760 sayılı Özel Tüketim Vergisi Kanununun 7 nci maddesinin birinci fıkrasının; (2) numaralı bendinin (a) ve (c) alt bentlerinin parantez içi hükümlerinde yer alan “motor silindir hacmi 1.600 cm3’ü aşanlar” ibaresi “hesaplanması gereken özel tüketim vergisi ve diğer her türlü vergiler dahil bedeli 200.000 TL'yi aşanlar” şeklinde, (6) numaralı bendinin köşeli parantez içi hükmünde yer alan “ile (7) numaralı fıkrası” ibaresi “ve (7) numaralı fıkrası kapsamında ithal edilen eşya ile (12) numaralı fıkrasının (a) bendi kapsamında ithal edilen bu Kanuna ekli (II) sayılı listenin 87.03 G.T.İ.P numarasında “-Diğerleri” satırı altında yer alan mallardan özel tüketim vergisi ve katma değer vergisi dahil gümrük vergilerine ilişkin istisna uygulanmaması durumunda belirlenecek gümrüklenmiş değeri 200.000 TL'yi aşanlar” şeklinde değiştirilmiş ve maddeye aşağıdaki fıkra eklenmiştir.

“Birinci fıkranın; (2) numaralı bendinin (a) ve (c) alt bentleri ile (6) numaralı bendinde yer alan tutarlar, her yıl bir önceki yıla ilişkin olarak 213 sayılı Vergi Usul Kanunu hükümlerine göre belirlenen yeniden değerleme oranında artırılmak suretiyle uygulanır. Hesaplanan tutarın 100 lirayı aşmayan kesirleri dikkate alınmaz. Bakanlar Kurulu, bu şekilde tespit edilen tutarı %50'sine kadar artırmaya yetkilidir.”

1 Ocak 2018'DEN İTİBAREN GEÇERLİ OLACAK

Önergenin gerekçesinde şu ifadeler kullanıldı:

"Önergeyle malul ve engelliler tarafından ÖTV istisnası kapsamında iktisap edilebilecek taşıtlara ilişkin motor silindir hacmi sınırlandırmasının kaldırılması, ayrıca tasarıda yer alan mezkur bentler kapsamında iktisap edilebilecek taşıtlara ilişkin ÖTV matrahı esas alınarak yapılan belirlemenin, anahtar teslim bedeli 200 bin TL'ye kadar olan taşıtların alınabilmesine imkan sağlayacak şekilde değiştirilmesi amaçlanmaktadır."

Ayrıca bakınız:> https://engelliler.gen.tr/f18/engellilerin-otvsiz-arac-alimina-200-bin-tl-siniri-31987/

1.6 MOTOR SINIRI KALKTI 200 BİN TL SINIRI GETİRİLDİ

Evet arkadaşlar üst başlıkta kullandığım ifade sanırım konunun özeti olması açısından cuk diye oturdu. Peki bu düzenlemenin biz engelliler açısından engelli araç alımında ne tür getirisi, götürüsü olacak.

OLUMLU YÖNLERİ:

1.6 Motor sınırı öteden beri engelliler arasında tartışılan bir konuydu. Bu anlamda motor silindir hacminde uygulanan sınırlamanın kalkmış olması engelliler açısından görünürde olumlu bir karar. Görünürde diyorum sebebi bir alt alt başlıkta açıklayacağım :)

OLUMSUZ YÖNLERİ:

ÖTV indirimli araçlara getirilen “vergiler dahil” 200 bin TL sınırı bizim açımızdan son derece olumsuz bir gelişme. Evet ilk aşamada 1.6 motor sınırının kaldırılmış olması sevindirici hatta bazı haberlerde “engellilere müjde” şeklinde lanse edilse de ortada araştırılmayan gözden kaçırılan bir gerçek var. Oda 1.6 Motorun üstündeki araçlar içerisinde (wosvagen, fiat, ford Mercedes marka ne olursa olsun) vergiler dahil satış fiyatı 200 bin TL’nin altında olan modelin çok az oluşu.

Yani motor silindir hacmi 2.0 olup ta tavsiye edilen anahtar teslim fiyatı 200 bin tl nin altında olan araç sayısı gerçekten çok az. Hiç yok demiyorum. Üstün körü güncel araç fiyatlarına bir göz attım ama benim ilk aşamada dikkatimi çeken ilk şeyde 2.0 üstünde motora sahip olupta fiyatı 200 bin liranın altında olan sayısının gerçekten çok az oluşu oldu.
Buda eğer 1.6 motorun üstünde bir araç alacak olan engellilerin seçeneklerinin çok kısıtlı olması anlamına gelir.

Ha bur da avantajlarda hiç yok değil. Örneğin 1.8 motora sahip hibrit araçlar alınabilir. Örneğin ben Toyota nın hibrit araçlarını çok beğeniyorum. Bunlar bir artı olarak değerlendirebilir.

Evet arkadaşlar yeni ÖTV ayarına dair benim fırından yeni çıkmış görüşlerim bunlar. Sizin konuya dair düşünceleriniz nedir?

Hakan.60

Üye
Üye
Halil abi
Arabaya 200bin verebilecek engelli arkadaşlar zaten çok azdır.Sonra mademki sırf arabaya 200bin verebilecek maddi güçte biraz daha verip ötv farkınıda ödesin.
Bence engelliler araba konusundaki ses duyurmayı engelli maaşlarında ,bakım aylıklarında ve kadolarda duyursa..
Gerçi kim duyacaksa.
Malum biz raporlu engelliyiz.ama onlar raporsuz işitme ve görme hatta halimizi anlamayan zihinsel engelliler.

okatur

Üye
Üye
yaw bunların hepsi göz boyama engellilerin çoğunun aldığı 3 aylık maaşı kesin sonra deyinki 1,6 sınırını kaldırdık, aslında bizim 3 aylık maaşlarımız için kamuoyu oluşturmamız lazım...
çünkü banamı yetecek bakım parası yoksa bakıcımamı, yok agam yok tr de engelli olmak en büyük eziyetleri kabul etmektir, neden Avrupa ülkelerinden ibret almıyor bu baştakiler....

bsmrys

Üye
Üye
iyi yönden bakarsak 1.6 silindir hacminin kalkması güzel bir de bardağı doldurmayan sorunlara bakalım ve araçlar konusunda iyi bir bilgi birikimine sahip bir kişi olarak yazayım
1. 2000 motorlu araç seçeneği fiyat sınırlamasından dolayı epey az belli markalar dışına çıkmak imkansız ve şöylede bir durum var aracı alan kişi aracın güvenliğinden yakıt ekonomisi bakım masraflarına kadar düşündüğünden 2000 motor hacmine çıkacak kişi sayısı sınırlı geliyor bana
2. A-B-C segmenti araçlar fiyat sınırlaması ile bile alınabiliyor fakat D segmenti araçlarda sıkıntı başlıyor ya donanımsız araç (özelliği az) yada motor hacmi düşük D segmenti araca yönelebiliyor insan bunlarda doğal olarak genellikle benzinli ve lpg uyumları yapılsa dahi uyumlu lpg montajları 10 bin tl ye kadar çıkabiliyor
3. engelliler ve gerçekten engelli yakını olup bu doğrultuda araç alanlar aracın bagaj hacmine bakarak alıyorlar araçları ki ben araç alırken bayilere engelli sandalyesi götürüp bütçemin el verdiği araçlara sandalyeyi yerleştirip sığıp sığmadığını bakarak aldım aracı bu da direk olarak sedan araçlara bakmak zorunda kalıyor insan ve sadece sandalyenin sığması yetmiyor artı eşya koyulması gereken yolculuklara karşı bagaj hacmi önem taşıyor
4. aracı alan kişi yeterli bilince sahip ise engelli yakınının rahatı için arka koltuk genişliği diz mesafesi ve güvenlik donanımlarına bakarak araç alıyor ki bu da seçenekleri daraltıyor
5. ticarî araçlar bu kullanımlar için çok iyi fakat hız sınırlarını düşük olması ki her yer radar dolu ceza gelmesi yüksek ihtimal şöyle anlatayım çift şeritli yani duble yolda normalde hız limiti 110+ %10 uygulanıyor bu yolun 1 km lik kısmı kadarında 50 km hız sınırı var ve radarı tam 50 km lik hız sınırının olduğu yere koyuyorlar biliyorsan ne ala bilmiyorsan ceza kaçınılmaz neyse devam edeyim ticarî bir de her yıl vizesi oluyor artı masraf ve binekler kadar konforlu değiller malesef
6. açıklamaları okumuştum suistimal edenler varmış evet olur ama çoğunluğun hakkını kısıtlayarak suistimalin önüne geçilemez bizler zaten bmw mercedes gibi markalara binme kaygısında değiliz ki ötv siz fiyatları bile uçuk
ayrıca böyle tasarruf yapılacak denilmiş engelliler üzerinden mi tasarruf yapılacak yazık zaten tasarruf nasıl olacak ötv muafiyetli araçtan vergi almıyorsun aracın fiyatının burda bir önemi yok hatta kdv alındığı için miktar arttıkça kdv de arttığı için daha çok zarar yazıyor aslında alınan kdv de düşüyor
7. insanların istediği güvenliği ve konforu ve genişliği iyi olan bir araç ve bu seçenekler bir araya geldi mi gerçekten araç seçeneği bu fiyat sınırlaması ile daralıyor
8. ötv oranları olmuş %60 üstüne kdv ve sınır 200 bin tl ki araçlar avro üzerinden satılıyor kur da malum
aslında yapılan sınır 200 bin değil yaklaşık olarak 100 120 bin civarı net olarak belki yanlışlık yapmışımdır affola
epey uzun oldu fakat farklı değerlendirmek istedim
şahsi görüşüm yapılan düzenleme de tl bazında sınırın biraz daha artmasının düşüncesindeyim ki şöyle belirteyim fiyat belirlenirken d segmenti full bir aracın ötv ve kdv li fiyatı baz alınabilirdi tabi bu segmentte çok marka var ama ülkemizde alınan yada en çok sarılan d segmenti bir araç üzerinden hareket edilebilinirdi ve seçenekler engelliler için sınırlanmışta olsa seçenek sayısı şu an kinden biraz daha fazla olurdu

SM-G935F cihazımdan Engelliler.Gen.Tr mobil uygulama ile gönderildi

mharisma

Üye
Üye
Sonuç

Fiyat bagaj kalite marka kriterlerine bakarsak sonuç olarak siz hangi aracı almaya karar verdiniz

Cool_m

Üye
Üye
Bu işi kavga meselesi haline getirenlere soruyorum ne araç var altında. Clio. Ya o zaman derdin ne? Hak kazanımı diyor.

Yapmayın etmeyin. Şartlar gayet makul. Herkese Hayırlı olsun.

bsmrys

Üye
Üye
Fiyat bagaj kalite marka kriterlerine bakarsak sonuç olarak siz hangi aracı almaya karar verdiniz
ben 2015 yılında corolla aldım eski aracımı verip üzerine kredi ile 50000 tl ye malolmuştu fakat ötv oranlarının değişmesi ve kur farkıyla şuan fiyatlar gerçekten çok uçuk ve c segmentindeki fiyatları görünce o paralar o arabaların hakkı değil diye düşünüyorum benim aldığım araç 2015 te fabrika çıkışı 42 230 tl idi o gün için 15 -16 bin dolarlık araç bizler için iyi mi iyi ama kıyaslama yapıldığında kötü çünkü bir çok markanın fabrika çıkış fiyatlarını incelediğimde bizim aldığımız araçlar bizlere çok görülüyor

bsmrys

Üye
Üye
derdim burda polemik yaratmak ve polemiğe girmek değil düşünce ve fikir yapıları uyuşmuyorsa da saygı çerçevesinde yazılır ben insanların daha iyi yaşamalarını daha fazla imkândan yararlanmaları düşüncesindeyim
ve engellilerin yaşamlarını hayat ömürlerini düşünürsek hayatlarını daha güzel yaşamaları fikrindeyim yukarıda da konuyu tek taraflı ele almamaya çalıştım

KOZANLIM01

Üye
Üye
derdim burda polemik yaratmak ve polemiğe girmek değil düşünce ve fikir yapıları uyuşmuyorsa da saygı çerçevesinde yazılır ben insanların daha iyi yaşamalarını daha fazla imkândan yararlanmaları düşüncesindeyim
ve engellilerin yaşamlarını hayat ömürlerini düşünürsek hayatlarını daha güzel yaşamaları fikrindeyim yukarıda da konuyu tek taraflı ele almamaya çalıştım

sm-g935f cihazımdan engelliler.gen.tr mobil uygulama ile gönderildi

bence bu sinir kalkana kadar engellilerden kdv oraninida almasar daha iyi olmazmiydi.bence bizim bunu dile getirmemiz lazimdi o bizler için daha faydali olmaz miydi.

ÜZEYİRGÜL

Üye
Üye
Acaba bu değişiklik ile ticari sınıfına giren araçları alabilecekmiyiz yani transporter gibi geniş araçları çünkü ben mesela akulu sandalyemi aracın bagajına koyabilmem gerekiyor buna bi açıklık getirirlerse iyi olur

SM-J700F cihazımdan Engelliler.Gen.Tr mobil uygulama ile gönderildi

bsmrys

Üye
Üye
Acaba bu değişiklik ile ticari sınıfına giren araçları alabilecekmiyiz yani transporter gibi geniş araçları çünkü ben mesela akulu sandalyemi aracın bagajına koyabilmem gerekiyor buna bi açıklık getirirlerse iyi olur

SM-J700F cihazımdan Engelliler.Gen.Tr mobil uygulama ile gönderildi
alabileceğinizi düşünüyorum bu araçlar 2.0 motor ve fiyatları 200 binin altındaydı hatta 8+1 olarak caravalle modeli var hususi geçiyor ki koltuklarda sökülebiliyor ilk düşündüğüm araçtı fakat motor hacmine takılmıştım engelliler için birebir eğer uzun yolculuk yapıyorsanız mükemmel

bsmrys

Üye
Üye
bence bu sinir kalkana kadar engellilerden kdv oraninida almasar daha iyi olmazmiydi.bence bizim bunu dile getirmemiz lazimdi o bizler için daha faydali olmaz miydi.
kdv de kalksa tabiki daha iyi olabilirdi insanların alım güçleri belli zaten ama toplumdaki algının da değişmesi gerek ötv muafiyetli araç alındığında ooh devlet millet size çalışıyor diyen de var ve cevabim keşke engel durumu olmasaydı da bizlerde yararlanmasaydık ama herkesin düşüncesi farklı işte engeli çeken ve en yakınındaki bilir ve dünyada arkamda kalmasında benden önce Allah a kavuşsun diye dua eden engelli annesidir bir bilseler

.BLADE.

Üye
Üye
Engellide okadar para yokki oncelik engellilerin 2022 maasi daha önemli bence bu konuda birsey yapacak yokmu çok cook magdur var aile içi gelir kriteri kaldirilmali buna bende dahilim

SM-P601 cihazımdan Engelliler.Gen.Tr mobil uygulama ile gönderildi

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Arkadaşlar genel olarak yorumlara baktığımda şu mantelitenin ağırlık bastığını görüyorum. "zaten engellilerde o kadar para yok." Evet bu arguman toplumsal yapıya bakıldığında bir nebzede olsa doğru. Engelli bireyler eğitim, iş, sosyal yaşamdan kopuk olmaları nedenleriyle ekonomik açıdan toplumun diğer kesimlerine göre biraz daha alt seviyedeler. Ve fakat bu şu demek değil. Tüm engelliler fakirdir!
Ekonomik durumu gayete yerinde 200 bin TL lik aracı alacak iş sahibi, hatta iş veren konumunda bir yığın engelli var. Hadi bunu geçelim bir kaç üst mesajda [MENTION=19656]bsmrys[/MENTION] şu ifadeleri kullanmış.

3. engelliler ve gerçekten engelli yakını olup bu doğrultuda araç alanlar aracın bagaj hacmine bakarak alıyorlar araçları ki ben araç alırken bayilere engelli sandalyesi götürüp bütçemin el verdiği araçlara sandalyeyi yerleştirip sığıp sığmadığını bakarak aldım aracı bu da direk olarak sedan araçlara bakmak zorunda kalıyor insan ve sadece sandalyenin sığması yetmiyor artı eşya koyulması gereken yolculuklara karşı bagaj hacmi önem taşıyor

Yani alınan aracın bagajının geniş olması hatta yerine göre alınan araca akülü sandalye veya tekerlekli sandalyeden inmeden binmek gerekiyor. Bu ihtiyaçlar "engelliler için bir lüks değil, bir ihtiyaç"
Bakın size kendimden bir örnek vereyim. Kendimin arabası var. Zaman zaman yakın illere günübirlik ziyaretlerde bulunuyorum. Bu ziyaretler sırasında şahsi aracım için ödediğim yakıt masrafı minimum 100 TL. Toplu taşım aracıyla gitsem ödeyeceğim miktar yakıta ödediğim yarısının yarısı bile olmaz. Ama toplu taşım araçları engellilere uygun olmadığı için bir yerde benim için şahri araç şart.
Bakın değerli dostlar. Biz engellilerin bildik manada sağlıklı insanlardan daha çok paraya ihtiyacımız var. Yukarda ufak bir örneğini verdim. Sağlıklı insanlar bir yerden bir yere 1 liraya gidebilirken bizim için bu miktar 4-5 lirayı buluyor.

Deveye sormuşlar yenişimi seversin yokuşumu? Deve cevap vermiş, düzün suyumu çıktı! Gelen yorumlar içerisinde 2022 maaşlarını kestiler onu düzeltsinler EKPSS alımlarını artırsınlar vb. gibi. Değerli dostlar herkes engelli haklarına kendi pençerisinden bakıyor. Bizler sadece kendimize yontmamalıyız. Bizim için bugün ihtiyaç olmayan bişey bir başka engelli için ihtiyaç olabilir. O halde bize düşen kimin neye GERÇEKTEN İHTİYACI VARSA o ihtiyacın karşılanması için koşulsuz onun davasına hakkına omuz vermektir.

Hakan.60

Üye
Üye
Halil abi kitabın ortasından konuşmuşsun diyecek bişey kalmamış

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
''Bakın değerli dostlar,

Biz engellilerin bildik manada sağlıklı insanlardan daha çok paraya ihtiyacımız var. Yukarıda ufak bir örneğini verdim. Sağlıklı insanlar bir yerden bir yere 1 liraya gidebilirken bizim için bu miktar 4-5 lirayı buluyor.
''

Kısa, öz ve net tek cümle de benden olsun;

Engelli bireylerin, Engellerini aşabilmeleri için yani kısaca engelsizce bir yaşam sürebilmeleri için sağlıklı insanlardan çok daha fazla nakite ihtiyaçları vardır!!!

Nasıl? Kısa ve vurucu mu?

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Sizler engellerinizi yıkıp geçecek, engelsiz ulaşımınızı sağlayacak araç derdindeyken bakın bu ülkede neler yaşanıyor;

page.jpg

Engelli kızını lüks cipe kilitleyip gitmişti... Bakım parası aldıkları ortaya çıktı!!!

Fethiye'de hasta kuzeninin yanına giden annesi Nejla Yakalı tarafından 48 PL 772 plakalı lüks cip içerisinde bırakılan 16 yaşındaki engelli çocuk, havasızlıktan dolayı zor anlar yaşadığının fark edilmesi üzerine sağlık ve itfaiye ekipleri tarafından aracın camı kırılarak kurtarıldı.

Ambulansla kaldırıldığı hastanede tedavi altına alınan çocuğun ailesi hakkında Fethiye Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından “Bakım yükümlülüğün ihlali” suçlamasıyla adli ve idari soruşturma açıldı. Bakım parası aldıkları öğrenilen aile hakkında, lüks bir yaşam görüntüsü sergilemeleri nedeniyle daha önceden de ihbar yapıldığı ve bu konudaki incelemenin sürdüğü öğrenildi.

Fethiye Kaymakamlığı Sosyal Hizmetler Müdürü İsa Eseoğlu, olayın ardından kurum olarak aile hakkında inceleme başlattıklarını söyledi. Kurumdaki görevlilerin çocuğun bakımıyla ilgili rehberlik yaptıklarını ve izlemeye devam ettiklerini belirten Eseoğlu, "Aile olayın yaşanmış olması nedeniyle çok pişman olduklarını söyledi. Olayla ilgili kurum olarak biz de değerlendirme yaptık. Ailenin bir talebi olup olmadığını sorduk. Ailenin kurumdan herhangi bir talebi olmadı” dedi.

Daha önce de aileyle ilgili bir ihbar yapıldığını anımsatan Eseoğlu, görevlilerin aileyi denetlemeye gittiğini ve sahip olunan mala istinaden çelişkili ifadeler olduğunu kaydetti. Eseoğlu, "Evde bakım ücretiyle ilgili arkadaşlarımız evde bakım yönetmeliğine göre değerlendirme yapacaklar. Bununla ilgili ölçütlerimizden biri de gelir durumu. Buna istinaden bir araştırma yapılacak. Kişi başına düşen gelir hesaplanacak. Asgari ücretin üçte ikisinden fazla çıkarsa evde bakım hizmetinin sonlandırılması da söz konusu olacak” dedi.

Mevzuata göre; engelli bakım parası hanedeki bireylerin toplam gelirleri kişi başına bölündüğünde asgari ücretin üçte ikisinden az çıkarsa ödeniyor.

Nerede bu devlet? Nerede bu sosyal hizmetler???

Hakan.60

Üye
Üye
Iste sorunda burada böyle birkaç denegsiz ve para gözlü godaman insanların birtakım mevkilerde tanıkları vasıtası ile hak etmediği haklardan yararlanması ve bu şahıslara göz yumulmasi
Ama nedense gerçek manada ihtiyacı olan engelli kardeşlerimizin bürokrasi çukurunda boğulması..
Nedense aklıma Aşık Mahsuni Şerif in şu dizeleri geldi.
Kurban gelir payın yoktur
Haftan yoktur ayın yoktur
Ankara’da DAYIN yoktur
Mamudo kurban niye doğdun.

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Gerçek manada ihtiyacı olan engelli kardeşlerimizin bürokrasi çukurunda boğulması..

İşte bu! İsyanlarımın yazıya dökülmüş cümlesi!

Tebrikler Hakan.60

Hakan.60

Üye
Üye
Ne yazık ki öyle.Hak edeni yokuş çıkartan bir sistem nedense hak etmeyen ama dayısı olan şahsı yokuş aşaya gönderiyor.
Onun hakları korunurken.hak eden engelli kardeşim ise 3kurus maaşı zorla alıyor.hele ki bakım aylığında şartları sağlayacağım diye bin kere ölüyor.
Ve evine sürekli kontrol memuru gelip inceleme yapıyor.en ufak hata da kesiyorlar maaşı.
Ama bu haberdeki kişiler gelir hesaplamasını bi şekilde aşabilmiş nasıl oldu ise gelen (gelemeyen) kontrol memurlarını da bertaraf etmiş.basına sızmasa baya bi maaş alırlardı heralde.
İnsanın kanına dokunuyor.
Keşke herkez hakkına razı olsa.keşke bu göz yumma olayı böyle dayısı olana değilde garip biçare engellilere yapılsa.
Kısacası birde biz görsek Devletimizin o gülen şefkatli yüzünü.
Hatam varsa af ola

Tekerlekli Sandalye