Engelli araç alımında izlenecek yol?

Sağlık Teknikeri

Üye
Üye
Bilindiği üzere engelliler adına alınan araçlarda ÖTV (özel tüketim vergisi) indirimi uygulanmaktadır. Peki engelliler ÖTV indirimli araç almak için hangi adımları izlemeli neler yapmalı? Son çıkan yasa ve yönetmelikler doğrultusunda engelli araç alımı için gerekli evraklardan diğer tüm detayları madde madde anlatmaya çalışayım.

engelliaracotv.jpg

Kimler ÖTV indirimli Engelli Aracı Alır?

Bu konuda kanun koyucu iki temel unsur belirlemiştir.

1- Rapor oranı %90 ve üzeri olanlar
2- Rapor oranı %90’ın altında olanlar

Özürlü sağlık kurulu rapor oranı yüzde 90 ve üstü olan kişiler eğer aracı kendisi kullanmayacaksa ÖTV indirimli araç alması için sadece rapor oranı yeterli olup başkada bir evrağa gerek yoktur. Yok eğer kişi aracı kendisi kullanacaksa sağlık kurulu raporunda (engel durumuna göre) şu ibarelerin yazılı olması gerekmekte. A veya B sınıfı ehliyet alır, özel donanımlı araç kullanır veya A veya B sınıfı ehliyet alır otomatik vitesli araç kullanır ibarelerinin olması gerekmekte. Yani aracı kendisi kullanacaklar için sürücü belgesi almak durumunda.

Not: Son çıkan yasaya göre engellilere H sınıfı sürücü belgesi yerine sakatlığına göre A veya B sınıfı ehliyet verilecektir. Daha fazla ayrıntı için bakınız:> https://engelliler.gen.tr/f18/engelliler-artik-a-veya-b-sinifi-surucu-belgesi-alacak-27835/
Rapor oranı %90’ın altında olan engellilerin ÖTV istisnalı araç almaları için kesinlikle sürücü belgelerinin olması daha açık bir ifadeyle aracı kendisinin kullanabiliyor olması ve buna istinaden sürücü belgesi alması şartı var. Bir diğer önemli husus ise yine kişinin engel durumuna göre alacağı sağlık kurulu raporunda şu ibarelerin olması gerekiyor.
Raporda olması gereken ibarelerden örnekler

A veya B sınıfı ehliyet alır özel tertibatlı araç kullanır
A veya B sınıfı ehliyet alır otomatik vitesli araç kullanır

Dikkat ederseniz sakatlık oranı yüzde 90 ın altında olan engelliler için raporda iki ibare olabiliyor birinde özel donanım diyor diğerinde ise otomatik vites. Fakat her engelliye “otomatik vitesli” araç kullanır ibaresi verilmiyor. Normalde çoğu engelli raporunda otomatik vitesli ibaresinin olmasını istiyor ama DR kişinin engeline bakarak bu ibareleri yazıyor. Bu konuya açıklık getirmek gerikirse

Hangi engelliler Otomatik vitesli araçları ÖTV indirimli alabilir?

Sol kolundan veya sol elinden engelli olanlar şimdiye kadar ÖTV indirimden faydalanamıyordu. Son çıkan yasaya göre sol elden engellilere ÖTV vizesi çıktı ve bu kişiler otomatik vitesli araçları ÖTV indirimli alma hakkına sahip oldular. Ayrıca aldıkları araç otomatik vitesli olduğundan alınan aracı hem kendileri hemde sürücü belgesi olan herkes kullanabilir. Daha fazla bilgi için tıklayın:> https://engelliler.gen.tr/f18/sol-e...nlar-artik-otv-indirimli-arac-alabilir-27175/
Aynı şekilde sol bacaktan engelli olanlarda otomatik vitesli araçları ötv vergisi ödemeden alabiliyor.

Dikkat ederseniz otomatik vitesli engelli araçlarından bahsederken otomatik vitesli engelli araçlarını herkesin kullanabileceğinden bahsettik. Birde özel donanımlı yada özel tertibatlı araçlar var ki ÖTV indirimli araç alımında en meşakkatli kişilerde bunlar. Zira araca takılacak özel tertibattan tutunda izlenecek yasal prosödüre göre diğerlerinden daha fazla ayrıntı isteyen gruba girmekteler. Bilmeyenler için özel tertibatın kısa tanımını yapalım. Özel tertibatlı engelli aracı kişinin uzuv kaybından kaynaklı aracı hareket ettirici tertibata (örneğin gaz, fren, debriyaj, vites kolu vb gibi) yapılan ek tertibat anlamına geliyor. Daha önce şu konuda özel tertibatlı engelli araçlarının nasılını anlatmıştım. > https://engelliler.gen.tr/f18/ozel-donanimli-arac-ornekleri-27086/

Evet arkadaşlar buraya kadar engelli araç alımıyla ilgili izlenecek yolu anlatmaya çalıştım. Şimdide ÖTV istisnasına dair merak edilen sorulara kısa soru ve kısa yanıtlar şeklinde yanıt vererek konumuzu sonlandıralım.

İşitme engelliler ÖTV indirimli araç alabilir mi?

Hayır işitme engelliler ÖTV indirimden faydalanamıyor.

Görme engelliler ÖTV den faydalanır mı?

Bu sorunun yanıtıda yine hayır. Gerek işitme gerekse görme engelliler rapor oranı %90 ın üstünde olanlar hariç ÖTV indirimden faydalanamaz.

Engelli araç alımında KDV indirimi varmı?

Engelli araç alımında iki çeşit vergi indirimi vardır. Bunlar ÖTV (özel tüketim vergisi) ve MTV (motorlu taşıtlar vergisi) dir. Bunların dışında başka bir vergi indirimi uygulanmaz. Dolayısıyla engelli araç alımında KDV indirimi UYGULANMAZ.

Ruhsal ve psikolojik engelli olanlar veya zihinsel engelliler ÖTV indirimden faydalanabilir mi?

Bu sorununda en kestirme cevabı şudur. Bu 3 grubunda (ruhsal engelli, zihinsel engelli, pskolojik engelli) sağlık kurulu rapor oranları yüzde 90 ın üzerinde olursa ÖTV indirimli araç alabilir rapor oranı yüzde 90 ın altında alamaz. Ayrıca bu 3 grupta aldıkları araçları kendileri kullanamaz. Nedeni ise bu kişilere trafikte kendilerinin ve başkalarının can güvenliğini tehlikeye atacakları gerekçesiyle sürücü belgesi (ehliyet) verilmez.

Erdoğan SAKA

Üye
Üye
Merhaba ben yeni çıkan yasaya göre B sınıfı ehliyetimi B Engelli sınıfına çevirmek için il sağlık müdürlüğünde komisyona girdim ve sol ayaktan engelli olduğum için raporuma 10.02 Otomatik vites ve 78 Sadece otomatik vites araç kullanabilir kodları yazıldı şimdi sürücü kursuna müracaat ettim ehliyetimi değiştireceğim. Mayıs gibi ehliyet elime geçince araç almayı düşünüyorum merak ettiğim vergi dairesi İl Sağlık Müdürlüğünde ki komisyonun verdiği raporu kabul edecek mi. Düzce'de ki Skoda bayisi benim gibi bir arkadaşın raporunu vergi dairesine vermiş ötv indirimi için ama vergi dairesi bize rapor hakkında herhangi bir değişiklik yazısı gelmedi bu raporla şuanda işlem yapamayız demiş. Acaba bu konuda tecrübesi olan varmı dır dır?

HAYAL-ET

Üye
Üye
araç alırken ehliyetin yenilenmesi şartı aranıyormuş doğrumu acaba

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
[MENTION=7622]Erdoğan SAKA[/MENTION] Ben sizin durumunuzda bir sorun yaşayacağınıza dair bir neden göremiyorum. [MENTION=15800]HAYAL-ET[/MENTION] yeni ehliyetlerin yenilenmesi için 5 yıl süre tanındı. Dolayısıyla böyle bir şartın 5 yıl dolmadan getirilmesi mantıksız olur. Öyle bir şart olduğunu duymadım ben. Aksi yönde bilgisi olan varsa konu altına yazsın lütfen...

Merhaba
Onceden ehliyeti varsa
Sonradan engelli olduysa engelli ehliyeti almak zorunda
Sırası ile
1- aile hekimi nden araç kullanabilir evrakı alacak aile hekimi hastaneye sevk edecek
2-hastanede ilgili heyete girip olumlu evrakı alabilirse İl Sağlık Kuruluna sevk olacak
3-İl Sağlık kurulunda heyetten geçerse
4-trafik Müdürlüğüne teslim edip yeni ehliyetini alıyor
5-sonrada o ehliyeti arkadaşları ile ıslatıyor

GT-I9500 cihazımdan Engelliler.Gen.Tr mobil uygulama ile gönderildi

atilatalay

Üye
Üye
H Sınıfı ehliyet sahibiyim.15 yıl önce aldığım aracımı değiştirmek istiyorum.Yeniden rapor almak zorunda mıyım.Ehliyetimi yeni yasaya göre değiştirmek zorunluluğum var mı?2020 Yılına kadar H sınıfı ehliyetim geçerli değil mi?Bilgilendirirseniz sevineceğim.Eğer yeni rapor almam gerekiyor ise, bu raporu tam teşekküllü bir devlet hastanesi sağlık kurulundan almam yeterli mi?

balkesli

Üye
Üye
ehliyetinizi değiştirmeniz gerekir h sınıfı ehliyet ile ötv indiriminden yararlanamazsınız.
yeni rapor için aile hekimine gidip sevk alacaksınız yetkili bir hastanede aile hekiminin sevk ettiği doktorlara çıkacaksınız buradan aldığınız rapor ile il sağlık müdürlüğünde heyete gireceksiniz heyet karar verecek nasıl bir donanımda araç kullanacağınıza raporunuza bunu kod olarak belirtecek bu raporla emniyete gidip ehliyetinizi değiştireceksiniz.

by_berkant50

Üye
Üye
Babaannem 80 Yaşında , Şeker Hastası , Kolesterol, Tansiyon , Bacaklarda Şişme , Yürüme Engelli , Bakıma Muhtaç , Görme Kaybı , Kulak Burun Boğaz Hastalığı , Babaannem Adına %90 Rapor Alma İhtimalimiz var mı acaba OTOMOBİL İÇİN Ötv

SM-N910C cihazımdan Engelliler.Gen.Tr mobil uygulama ile gönderildi

Reas63

Üye
Üye
Selam Arkadaşlar benim Raporumun Oranları :<br />
Kardiyoloji : % 50<br />
Cildiye : % 5<br />
Kas İskelet Sistemi : % 3<br />
Toplam : % 54<br />
Araç Firması ile görüştüm Raporumu inceledikten sonra <br />
Ehliyetimin yenilmesi gerektigini söylediler.<br />
İşlem olarak sağlık ocağına başvurdum Devlet hastanesine 3 Doktora sevkim yapıldı <br />
Kardiyoloji <br />
Göz <br />
Ortopedi doktorlarına göründüm <br />
Ortopedi doktoru T1-T2 % 25-50 kayıp yazmış araç kullanmamda bir sıkıntı olmadığını belirtmiştir. <br />
Şimdi Emniyetten randevu aldım <br />
Ehliyetim E sınıfı <br />
Emniyet sadece ehliyete engelli olduğuna dair bir barkord yapıştıracak. <br />
Sizce bir sorun olurmu <br />
<br />
SM-J320H cihazımdan Engelliler.Gen.Tr mobil uygulama ile gönderildi

SM-J320H cihazımdan Engelliler.Gen.Tr mobil uygulama ile gönderildi

ByChilavert

Üye
Üye
Merhaba
2002 yılından beri Tip 1 diyabet hastasıyım. %51 engel raporum var. Bu raporuma istinaden ÖTV indirimli araç alabilir miyim?. Şeker hastalığı ÖTV indirimi ile araba almak için yeterli mi? Bu konuda bir türlü net bir bilgi alamadım. Sürekli geçiştirildim.

elhak

Üye
Üye
İndirimden yararlanmak için ya ortopedik rapor yada ağır ibareli rapor lu 90 üzeri hasta yakını olmak gerejiyor

gececi01

Üye
Üye
BU SADECE BİR UYARIDIR.

Sayın Sağlık Teknikeri Sayın Halil Yılmaz ah ah ah ki ne ah

kızıyorum herkese kızıyorum böyle bir konu işleniyor burada ama önemli bir sorunu not düşmüyorsunuz

Arkadaşlar 18 yaş üzeri vasisi tayin edilmiş bir engelli nin adına arac alacaksanız zihinsel engelli adına sakın almayın bunu herkes bilmiyor sonradan perişan oluyor zihinsel engelli adına alınan araç 5 yıl sonra atılamıyor satılamıyor yiyilmiyor resmen elinizde çöp olmaya terkediliyor devlet eli ile ben böyle karamsar yazayım önce sonra detaylarda yumuşatılır

araç engelli adına hibe edilmiş oluyor sadece araç değil tapu ve ruhsatı olan herşey zihinsel engelli yakınınız adına herşey bloke oluyor 5 yıl sonra satışını yapsanız dahi para engelli adına bankaya yatırılmadan noterden devir teslim yapılmıyor
para engelli adına bankada bloke oluyor sadece engelli adına alacağınız bir malın tapusu ve ruhsatı engelli adına olduğu sürece bankadaki parayı kullanbiliyorsunuz hakim inanırsa tabi
bunun haricinde o parayı bankadan alıp kendinize ev yada başka birşey alamıyorsunuz sadece engelli adına olacak

aldığınız araç ileride tüm sosyal yardımlarınızda aleyhinize kullanılacak extra bir yardımdan faydalanmanız çok zorlaşacak

ayrıca site yöneticilerinin de bu konu ile alakalı zihinsel engelliler adına veya ötv siz alınacak her araç konusunun altına tedbire istinaden alınacak araçta doğabilecek tüm sorunlar ile alakalı hazır bir metin yaparak bu tür konulara kopyala yapıştır yaparak insanları uyaracaklarına eminim

site yöneticileri umarım uyarılarımı insanların faydasına iyi niyetle yapılmış bir uyarı olarak dikkate alacaklarına eminim hatalı isem özür dilerim.

hiç kimse kalkıpta kardeşim zaten bu konu zihinsel engelli adına alınacak ötv den muaf bir konu değil demesin bir çok insan bu konu yüzünden çıkmaza girmiş durumda benim gibi

gececi01

Üye
Üye
zihinsel engelli adına alınan aracın satışı engellinin anne yada babası sağ ise kolayca yapılıyor kmse bilmediğinden benide yanılttılar ben süresi dolan aracı 15 gün önce sattım noterden hiç bir zorluk ve mahkeme izni gerekmedi

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Bizede kızmıştın dostum. Bi çay borcun var bana. :) şaka bir yana güncel bilgi için teşekkür ederiz.

mustafameliye

Üye
Üye
Arkadaşlar merhaba
ötv muafiyetli araç alımı icin engelli heyet raporumu aldim. ehliyet icin de komisyona girdim. komisyonda ehliyetime
otomatik vites
vites topuzu
sağ sinyaller sola diye kodlar eklenmiş.
simdi ben alacağım araçta bunları söktürüp kullanabiliyorum. bunun icin sıkıntı yaşar miyim

mustafameliye

Üye
Üye
Özel tertibatlı araç kullanabilir yazmis raporumda.
ehliyette ise 10.02 35.03 40.11 47 64 78 102 yazıyor. hala bazıları ötv muafiyeti alamazsınız diyorlar. otomatik vites zaten özel tertibat olarak kabul edilmiyor mu arkadaşlar?

mustafameliye

Üye
Üye
hareket ettirici aksamda Özel tertibatlı araç kullanabilir yazmis raporumda.ehliyette ise 10.02 35.03 40.11 47 64 78 102 yazıyor. vites topuzu ve sağ silecekler sola taktırmak gerekiyormus. bunları taktirmadan ben kullanabiliyorum. benim sorumum manüel kullanabilecek güç yok kolumda. bunları taktirmasam bir sorun olur mu ? ya da sürücü komisyonuna itiraz edersem bu kodları kaldırırlar mi zorluk çıkar mi ? lütfen yardım ediniz

Tekerlekli Sandalye