Engelli araç alımında ÖTV indirimi ne kadar?

Adem1995

Üye
Üye
Sol ayağından engelli olanlar ötv indiriminden kısmen yararlananabilir deniliyor yani yüzde 90 üzeri raporu olanlar ötv den ne kadar muaf yüzde 90 altı ne kadar muaf bilen varsa lütfen bilgi verirmisiniz

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
[MENTION=16791]Adem1995[/MENTION]; sol ayaktan bacaktan engelli olanlar ÖTV indirimden faydalanır. Bunun kısmeni yok. Daha doğrusu şöyle sakatlık oranı % kaç olursa olsun, 1.6 motora kadar binek otomobiller için standart ÖTV indirim tutarı %45.
Yakın zamanda bir ÖTV düzenlemesi yapıldı ama bunun engellilere nasıl yansıyacağı henüz netleşmedi. BİMER'e bu konuya ilşkin bir yazı yazdım. Bakalım ne cevap verecekler.

baran2014

Üye
Üye
2,5 yaşında oğlum yürüyemediği oturamadığı ve konuşamadığından dolayı %90 engelli raporu var.tedavi görmekte. raporunda ağır engel yazmamakta.
oğlumun raporu ile kendi üzerime bir araç alabilir miyim veya nasıl alına bilir?
mevcut bir aracımız var.
yeni bir araç almak istiyoruz öncelikli olarak aracımızın olması yeni bir araç alma ötv den faydalanmamıza engel olur mu?
düşündüğümüz araç honda crv suv araç.aracın 4*4 veya 4*2 olması fark eder mi?
araç alındıktan 5 yıl sonrası satış işlemi yapabiliyor muyuz?(bir yerde 10 yıl yazdığını gördüğüm için soruyorum)
motor hacmi bazı yerlerde 1,4 bazı yerlerde 1,6 olarak gördüm.
1,6 suv bir araç alabilir miyiz?
Teşekkürler.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
[MENTION=16832]baran2014[/MENTION]
Oğlunuz adına ÖTV indirimli araç alabilirsiniz. Yurt içinden alınan araçlar 5 yıl satılamıyor. O bahsettiğiniz 10 yıl yurt dışından alınan araçlar içindi ama sanırım onunda süresi değişti şimdi. Oğlunuz adına araç alırken tek başına rapor yeterli oluyor. Oran %90 olduğu için ama çocuk 18 yaş altı olduğundan noterde bir işlem yapmanız gerekiyor diye biliyorum. Noterdeki işleme dair detayları bilmiyorum. Üzerinize araç olup olması ÖTV indirimli araç alımını etkilemez. Binek otomobiller için 1.6 motora kadar bütün otomobilleri alabilirsiniz.

Adem1995

Üye
Üye
[MENTION=16791]Adem1995[/MENTION]; sol ayaktan bacaktan engelli olanlar ÖTV indirimden faydalanır. Bunun kısmeni yok. Daha doğrusu şöyle sakatlık oranı % kaç olursa olsun, 1.6 motora kadar binek otomobiller için standart ÖTV indirim tutarı %45.
Yakın zamanda bir ÖTV düzenlemesi yapıldı ama bunun engellilere nasıl yansıyacağı henüz netleşmedi. BİMER'e bu konuya ilşkin bir yazı yazdım. Bakalım ne cevap verecekler.

yani yüzde doksan altı ve üstü raporda ötv indirimi aynı şekilde mi mesela bi yerde okudum 50000 liralık araç yüzde doksan altı için 34500 e geliyor 90 üstü içinde 29500 e geliyor bu doğru değilmi

balkesli

Üye
Üye
ötv indirimi engel yüzdesine göre değişmez 90 altıda üstüde aynı fiyata alır aracı

Tekerlekli Sandalye