Engelli araç alımında rapor oranı kaç olmalı?

Sağlık Teknikeri

Üye
Üye
Özel mesajla gelen bir soru:

Ali Afyonlu: Merhaba, sağ elimde 4 parmağım kaza sonucu koptu. Sağ elde sadece başparmak var. Rapor almak için hastaneye gittiğimde bana %15 oranında engelli raporu verdiler. Bu oranla engellilere ilişkin hiçbir haktan faydalanamadığımı biliyorum. Ancak bir tanıdığım ÖTV istisnalı engelli aracı alabileceğimi söyledi. Sorum şudur. İndirimli otomobil almak için sağlık kurulu rapor oranının % (yüzdesi) en az kaç olmalı? Ben yüzde 15 lik oranlı raporla araç alabilirmiyim?

engelli-araç-rapor-.jpg

Merhaba Ali bey,

Sizin de kısmen değindiğiniz gibi engelli haklarından (erken emeklilik, vergi indirimi vb. gibi) yararlanmak için veya başka bir ifadeyle yasalar önünde engelli sayılmanız için alacağınız rapor oranının %40 ve üzeri olması gerekmektedir. Ancak tüm engelli hakları içerisinde bunun tek ama tek istisnası engelli araç alımıdır. Zira engelli araç alımında kişi eğer aracı kendisi kullanacaksa rapor oranının hiçbir önemi yok. Oran ister %10 isterse %10 olsun şartları yerine getirmesi halinde ÖTV indirimli araç alabilir.

Nedir bu şartlar?

Sizin durumunuzdan yola çıkacak olursak sağ el parmaklarınız olmadığından dolayı aracı hareket ettirici özel donanıma ihtiyaç duyuyorsunuz demektir. Ki buda size ÖTV indirimli otomobil alma yolunu açıyor. Bundan sonra yapacağınız işlerler şunlardır
ÖTV indirimli araç almak için hastaneye rapor için müracaat edeceksiniz, raporunuzda sürücü belgesi alır (a veya b sınıfı ehliyet) özel tertibatlı araç kullanır ibarelerinin olması gerekir. Zaten engeliniz düşünüldüğünde DR bu ibareleri yazacaktır. Sizde DR’un bu ibareleri yazması için telkinde bulununuz zira bazen DR lar bu konularda bilgisiz olduklarından bu ibareler gözden kaçabiliyor.

Toparlamak gerekirse;

Engelli araç alımında rapor yüzdesinin bir önemi yoktur. Aracı hareket ettirmek için özel bir donanıma ihtiyaç duymanız yeterli Veya sol kol veya sol bacaktan engelli iseniz yine aynı durum söz konusu. Raporda tertibata gerek olmadan otomatik vitesli araç alır ibaresinin olması halinde engelli araç alınır.

Bedo34

Üye
Üye
Peki ayaklarda ve ellerimde bir sıkıntım yok ise
sadece engelim sırtımdaki platin ve bacaklarımdaki yamukluktan ibaretse engelli araç alamazmıyım
%44 raporum mevcutt

balkesli

Üye
Üye
bu engellerle ötv indiriminden yararlanmanız zor ama yinede buna karar verecek olan doktorlar bir şansınızı deneyin.

Tekerlekli Sandalye