Engelli Araç Alımlarındaki Prosedürler ve Karşılaşılan Sorunlar

Ender_Erdem

Üye
Üye
1-) Her %40 üzeri raporu olan engelliler araç alımı yapabilir mi?
2-) Engelli araç alımlarında raporda hangi ibareler yer alması gerekir?
3-) Maliyenin rapora bakarak ÖTV muafiyetini red etme hakkı varmıdır.
4-) B sınıfı ehliyeti olanlar engelli olması durumunda Araç alımlarında nasıl bir yol izlemelidir?

Bunlar engellilerin aklında olan sorular ki benimde başıma gelen sorunlardır.
Benim raporumda
Bulgular bölümünde ; Sağ el 2. Parmak sol el 2.3.4.5 parmaklarında hipoplazi + Sağ ayak konjental hipoplazi şeklinde yazıyor.
Karar Bölümünde ; H sınıfı sürücü olur. Elden Özel Tertibatlı Otomobil Kullanır. İbaresi bulunmaktadır.

Maliye ye gittiğimde raporda yazılanlar yetersiz senin gaz veya freni direksiyona aldıklarında bile nasıl kullanıcan. Ben buna olur vermem getirsen bile.
Gülünç bir şekilde böyle dediler ki zaten benim B sınıfı ehliyetim var ve aracımda var, aktif araç kullanıcısıyım.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Size verilen rapor prosedüre uygun. Maliye hangi mantığa dayanarak size bu cevabı vermiş anlamak mümkün değil.
ÖTV indirimli araç alımında -rapor oranı %90 ın altında olanlar için- raporda "h sınıfı sürücü belgesi alır, özel donanımlı araç kullanır" ibarelerenin olması yeterli. Sizin raporunuza bu yazılmış zaten. Maliyede sizi bunu kim söyledi bilmiyorum ama onu söyleyen bir memurun bir üstüne çıkıp derdinizi anlatmanızı öneririm.

Ender_Erdem

Üye
Üye
Size verilen rapor prosedüre uygun. Maliye hangi mantığa dayanarak size bu cevabı vermiş anlamak mümkün değil.
ÖTV indirimli araç alımında -rapor oranı %90 ın altında olanlar için- raporda "h sınıfı sürücü belgesi alır, özel donanımlı araç kullanır" ibarelerenin olması yeterli. Sizin raporunuza bu yazılmış zaten. Maliyede sizi bunu kim söyledi bilmiyorum ama onu söyleyen bir memurun bir üstüne çıkıp derdinizi anlatmanızı öneririm.

Bunları söyleyenler zaten maliyedeki müdür ve müdür yardımcısı. Memurlar zaten alırsın diyor ama müdürler alamazsın diyor. Nası iş anlamadım.
Diğer sorulara da cevap verirseniz sevinirim.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
ÖTV indirimli araç alımında rapor oranının bir önemi yok. Diğer tüm engelli haklarından yararlanabilmek rapor oranının %40 ve üzeri olması gerekirken ÖTV indiriminden böyle bir zorunluluk yok. Rapor oranı %10 olan biri bile alabilir. Burdaki mantık şu - oranı %90 ın altında olanlar için- aracı hareket ettirecek bir ek donanıma ihtiyaç duymak ve h sınıfı belgesi alabilmek. Raporunda H sınıfı ehliyet alır özel donanımlı yada tertibatlı araç kullanır yazıyorsa o kişi ÖTV indiriminden yararlanır. Kişinin aracı nasıl kullanacağına kaza yapıp yapmayacağı DR muayenesiyle ve DR oluruyla ilgili bir şey. Dolayısıyla maliyedeki amiri memuru ilgilendirmez.

Tekerlekli Sandalye