Engelli Araç Kullanımı

medo35

Üye
Üye
Yazdığım yazıya cevaben; Trafik denetlemelerinde özel tertibatlı araçla (Otomatik vitesliler hariç) demek ne anlama gelir. araç hem özel tertibatlı hem otomatikse bu ifadeden ne anlarız.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Hangi yazdığınız cevaba cevaben? Bu kısmı anlayamadım...
Soruyu birazdaha açıklayıcı cümlelerle sorarsanız yardımcı olmaya çalışırız.

medo35

Üye
Üye
Emniyet Genel Müdürlüğü'ne yazmıştım. Otomatik vistes aynı zamanda donanımla aracımı b ehliyetli eşimin kullanıp kullanamayacağı konusunda. Gelen cevapta böyle bir ifade var. Trafik denetlemelerinde özel tertibatlı bir araçla (Otomatik vitesliler hariç) karşılaşılması durumunda, aracı kullanan kişinin özel tertibata uygun.... diye devam ediyor yazı. Burada takıldığım otomatik vitesliler hariç demesi kafamı karıştırdı. Burada aracı b ehliyetli eşimin de kullanabilmesi için boşluk arıyorum.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Sizin H sınıfı ehliyetiniz ve üzerinize alınmış "özel tertibatlı araç" var ve siz bu aracı eşiniz kullanıp kullanamayacağını soruyorsunuz doğrumu anlamışım?

medo35

Üye
Üye
Evet arkadaşım. Doğru anlamışsın. Ancak ben araç almadım henüz. Raporda özel tertibatlı araç kullanır yazıyor.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Özel tertibatlı aracı sizden başkasının kullanmasının mümkünatı yok kardeşim. Bu konu yıllardır engellilerin kanayan yarasıdır. Bir çok kez bunun önüne geçilmesi adına girişimde bulunuldu ama sıfıra sıfır elde var sıfır.

medo35

Üye
Üye
İnsanın aklı almıyor. Aracın orijinalinde hiçbir şeyin değişmemesine rağmen engelli kişiye sadece 2. bir kullanım özelliği sunan tertibata rağmen en azından b ehliyetli eşinin, oğlunun veya babasının kullanamaması üzücü. Farzet uzun yola gittin, hastalığı var yada binbir türlü sebepler olabilir. Engellinin aile bireyleri için ayrıca bir araç almak zorunda bırakılması demek bu.

sağlık_memuru

Üye
Üye
peki arkadaşlar bi sorum olacam ben özel tertibatlı ehliyet aldım şimdi araba almak için gidip emniyetten özel tertibata dair herhangi bir belge alacak mıyım yani özel tertibatın şeklini açıklayacak bir belge yardımcı olursanız memnun olurum bu arada yarın ömss sınavına gireceklere başarılar dilerim

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Araca takılacak tertibatı makina mühendisi çizer. Dolayısıyla tertibatı makina mühendisine çizdirmelisiniz.

sağlık_memuru

Üye
Üye
peki abi makina mühendisi tertibatı yapan kişi mi bu çizdiği belgeyi ne yapacaz

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Makina mühendisi araca takılacak aparatı çizen kişidir. Onun çizdiği aparatı usta araca monte edecek.

Tekerlekli Sandalye