Engelli aracı alımındaki son gelişmelerden(20Şubat 2019) bilgisi olan varmı ?

murat.ari.89

Üye
Üye
Benim engelli sağ ayağımda ortepedik bir rahatsızlığım var 2015 yılında aldığım sağlık raporumda %25 ortepedik engel raporum var ve bunda H sınıfı ehliyet alabilir yazıyor.

Bu rapor ile engelli rapor alınamayacağını; vergi dairesi ,araç satan bayiler,il sağlık müdürlüğü,ve gittiğimiz malum hastane söyledi.

Sonrasında ise 2015 yılında aldığımız engelli sağlık raporuna itiraz etmemiz gerektiğini, yeni raporda ise özet tertibatlı araç kullanabilir,ve ötv muafiyetinden faydalanabilir yazması gerektiğini gittiğimiz hastane söyledi ve buna istinaden biz 2015 yılında almış olduğumuz engelli sağlık raporuna itiraz edip bizi tekrar heyete engelli sağlık raporu almaları için dilekçemizi verdik nitekim ilgili doktorları gezdik tek tek (sağ ayağımda metatarsal amputasyon olduğu için fizik doktoru,özel tertibatlı araç alabilir,sağlık kurulu heyetinde hatırlatın o ibare yazılsın dedi.)gezdik.ve o gün sağlık kurulu heyetine girdiğinde aynı fizik doktoru kuruldaki memur arkadaşa özel tertibatlı araç kullanabilir ibaresi yazılsın dediğinde heyetteki memur arkadaş 20 şubat 2019 'da çıkan kanundan dolayı artık kendilerinin yazmadığını söylediğini ve il sağlık müdürlüğüne sevk edeceklerini söylediler.

1.Öncelikle benim durumumda olup yada benim durumuma yakın olan bu şekilde engelli araç alan yada alamayan arkadaşım varmı ? var ise tecrubelerini aktarabilirmi ?

2.Yeni çıkacak engelli raporumda araç almam için gerekli ifadeler (özel tertibatlı araç kullanabilir ötv muafiyetinden faydalanabilir)yazmaz ise nasıl bir yol izlemeliyim?

3.Engelli olmadan önce traktör ehliyetim vardı olası bir engelli aracı almam durumunda ne yapmam gerekiğini herhangi bir sürücü kursuna sorduğumda sadece direksiyon sınavına girip engelli ehliyetini alabileceğimi söylediler.Fakat yeni alacağım raporda göz doktoruna girdiğim muane de göz doktoru %9 engelim olduğunu tespit etti ve rapora yazdı.bu %9 luk engel durumum sürücü olur raporu almama engel olur mu?

4.Son olarak 20 Şubat 2019 tarihindeki çıkan kanundan bilgisi olan varmı ?bizim engelli araç almamızda olumlu yada olumsuz durumları nelerdir?

Çok teşekkür ederim vereceğiniz cevaplar için şimdiden Allah kolaylık versin cümlemize...

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
is sağlık müdürlüğünde onaylanacak doğru demişler. raporda tertibatlı araça denk gelen kodlar konuluyor. örneğin 10.02 otomatik vites araç kullanır anlamına geliyor bunun gibi. ve evet sağ bacaktan engelli olupta ötv indirimden faydalanan binlerce insan var.

Tekerlekli Sandalye