Engelli aracı engellinin yaşadığı il dışında kullanılabilir mi?

Kral6363

Üye
Üye
Arkadaşlar engelli adına alınan araba engelli kişi olmadan vasisi yani birinci derece veya ikinci dereceden akrabası bu arabayı engellinin yaşadığı il hariç başka bir ilde yada Türkiye'nin başka şehrinde kullanabilir mi

İsen Buga

Üye
Üye
Gerçek şu: ikamet aynı ilde olması kaydı ile sadece birinci dereceden yakını kullanır.
Anlam karmaşasına girmesin diye diğer okuyucu olursa açıklayayım: Kendisi, eşi, çocukları, anne ve babası....
Onun dışında kimse kullanamaz. Torun, gelin -burada dikkat çekerim kardeşi bile - kullanamaz.
bu kural 2023 den sonraki alınan araçlarda geçerlidir. 2023 den önceki alınan araçlarda geçmez. Serbestir yani 2023 den önce alınan araçları herkes kullanabilir durumda..
Konuya tekrar dönüyorum; tatil amaçlı yada iş amaçlı başka ile geçerse; ki o kullanan kişi o ilde yaşamadığını belgelerse yanında engelli olması zorunlu değil, kullanıcı insiyatifine kalmış bir durum... derler ki kesin birşey yok ama kullanabilir yönünde ağırlıklı; henüz öyle bir vaka rastlanmadığı için net cevap yok, kesinlik yok. Bana göre kullanabilir çünkü yasada aynı ilde ikamet ediyor olması koşulu var onun dışında bilgi yok. Olurda çalıştığınız yere dair belge(il gösterilmeli ama) yada ikamet bildirir belge (internetten indirilir çıktı alınız yanına), sağlam adım atmış olursunuz.

Kral6363

Üye
Üye
Gerçek şu: ikamet aynı ilde olması kaydı ile sadece birinci dereceden yakını kullanır.
Anlam karmaşasına girmesin diye diğer okuyucu olursa açıklayayım: Kendisi, eşi, çocukları, anne ve babası....
Onun dışında kimse kullanamaz. Torun, gelin -burada dikkat çekerim kardeşi bile - kullanamaz.
bu kural 2023 den sonraki alınan araçlarda geçerlidir. 2023 den önceki alınan araçlarda geçmez. Serbestir yani 2023 den önce alınan araçları herkes kullanabilir durumda..
Konuya tekrar dönüyorum; tatil amaçlı yada iş amaçlı başka ile geçerse; ki o kullanan kişi o ilde yaşamadığını belgelerse yanında engelli olması zorunlu değil, kullanıcı insiyatifine kalmış bir durum... derler ki kesin birşey yok ama kullanabilir yönünde ağırlıklı; henüz öyle bir vaka rastlanmadığı için net cevap yok, kesinlik yok. Bana göre kullanabilir çünkü yasada aynı ilde ikamet ediyor olması koşulu var onun dışında bilgi yok. Olurda çalıştığınız yere dair belge(il gösterilmeli ama) yada ikamet bildirir belge (internetten indirilir çıktı alınız yanına), sağlam adım atmış olursunuz.
Hocam yani başka ilde kullanılırsa sıkıntı olabilir

karakaya

Üye
Üye
ÖTV Muafiyeti ile alınan araçlarda suistimal çok fazla,adam Çorumda yaşayan babannesinin üzerine araç alıyor,Ankara'da bu aracı dilediği gibi kullanıyordu.
2023 sonrası alınan araçlarda engelli ve kullanıcı arasında ikametgah bağı getirildi.

isen buğra bey diyor ki : Bana göre kullanabilir çünkü yasada aynı ilde ikamet ediyor olması koşulu var onun dışında bilgi yok. Olurda çalıştığınız yere dair belge(il gösterilmeli ama) yada ikamet bildirir belge (internetten indirilir çıktı alınız yanına), sağlam adım atmış olursunuz.

***ÖTV Muafiyetli araç engellinin 7/24 kullanımına hazır bulunmalı, engeeli Çorum'da bırakıldı aile fertleri Antalya'ya tatile gitti. Engelli araç,engelliye 7/24 hizmet verebilir mi?

---Veremez,ÖTV Muafiyeti ile engelliye tanınan bu hak anlamsız kalır.

***Engelli ve kullanıcı aynı ilde ikametgah gösterdi.Adam engelli babasını Ankara'da bıraktı,istanbul'da ki sevgilisiyle beraber yaşıyor. Çevirme olduğunda,engellinin Ankara'da olduğunu ,kendisininde Ankara'da ikamet ettiğini kanıtlar. Fakat suistimale devam eder.

Ben isa buğra bey gibi düşünmüyorum. Engelli olmadan il dışına aracı götürmek ötv muafiyeti ruhuna aykırı,başka ildeki araç engelliye hizmet edemez. Nitekim,engelli araçta yoksa ve il dışında kaza olursa kasko ve siğorta şirketleri devreye girmiyor.

Recepcavua

Üye
Üye
Zihinsel engellilerde de bu durum geçerli mi? Örneğin; kardeşimin velayeti annemde. Bu durumda ben ve eşim aracı kullanamaz mıyız?

İsen Buga

Üye
Üye
kardeş olduğunuz için sadece siz kullanırsınız. Eşiniz sıhrı hısımlar kısmında Gelin damat kayınbaba kayınvalide kullanır diyordu yasa: diğer yandan Enişte, görümce, kayınço, bacanak vs yazmadığı için eşiniz kullanamaz.
Zihinsel engellilerde de bu durum geçerli mi? Örneğin; kardeşimin velayeti annemde. Bu durumda ben ve eşim aracı kullanamaz mıyız?
kolay gelsin.

Tekerlekli Sandalye