Engelli aracı için ayrılmış park yerini işgal eden aracın aldığı ceza

İskender Durgun

Üye
Üye
Geçen perşembe günü rampama ve engelli araç park levhası bulanan yere normal plakalı bir araç park etmişti. Çok sinirlenmiş ve 155 acil polisi telefonla aramıştım. Fakat 1,5 saat olmasına rağmen ekip gelmemiş, araçta gitmişti. Ben sinirimle geçirdiğim saatler benim yanıma kar kalmıştı.

Bugünde kardeşim dedeme ziyarete gidelim demişti. Fakat gene rampama ve engelli park levhasının oraya normal plakalı başka bir araç park etmişti. Ben evimden çıkamamış, kardeşim sadece annemi alarak dedemi ziyarete gitmişti. Dedim ki bu sefer internetten 155 ihbar hattına mesaj yazayım bakalım ne olacak. Mesaja olay yerini ve evde mahsur kaldığımı acil olarak aracın ordan çekilip hukuki cezanın uygulanmasını yazmıştım. 2-3 dakika sonra şöyle bir mesaj geldi;

''ihbarınızı trafik ekiplerine bildirdik., iyi günler.

Sayın İSKENDER DURGUN , Cevap Yaz ya da Reply ile mail hesabınızdan bu maile cevap yazmayınız. Yeni sormak için, Ankara Emniyet Müdürlüğü anasayfasından ihbar formunu kullanınız.''

Bu mesajın ardından 15 dakika sonra bir megafon sesi duydum. Araçın plakasını ve araç sahibinin aracın yanına çağırıyordu. Bende pencereye çıktım. Trafik polis ekibi gelmişti. 3 kere anons yaptı. Sonunda bizim aparman görevlisi çıkmıştı, trafik polisiyle görüştüler. Ne konuştuklarını duymadım ama bizim görevli gidip araç sahibini bulmuştu. Genç bir delikanlıydı gelen. Arabanın ruhsatını ve ehliyetini verdi trafik polisine. Ne konuştuklarını bilmiyorum ama cezayı kesmişlerdi. Arabayıda alarak başka yere park etti. Bu sefer biraz olsun içimde bir rahatlık hissettim.

Daha sonra apartman görevlisinden öğrendiğim 132 TL ceza kesilmiş ve aracın sahibide ODTÜ de öğrenciymiş. Öğrenci olduklarını öğrenince biraz üzüldüm ama ben evde mahsur kalmıştım. O da bunu haketmişti.

Moderatörün son düzenlenenleri:
F

Fırtına

Guest
sevgili iskender,

perşembe günü yaşanan olay senin ve bizim sinir kat sayımızı arttırdı.. 155 acil polisi aramana ve aradan 1,5 saat geçmesine rağmen kayıtsız kalıp gelmediler ve araç gitmiş oldu.. dediğin gibi sinirli (haklı olarak) geçirilen saatler yanına/yanımıza kar kaldı..

bugün yaşadığın olay gerçekten çok üzücü ve sinirlenilmesi gereken bir durum.. dışarı çıkmak istedin, o'da ne........?! engellendin.......!!!
sen o (engelli park yeri) tabelayı boşuna mı yaptırdın..?! o tabela insan!lara birşeyler anlatıyor..!!! burası ''engelli park yeri'' burada ''tekerlekli sandalye'' nin girip çıkması için bir rampa var..!!! görmüyor musunuz kardeşim.........?!!! bu kadar da duyarsız olmayın..!!! yetti.......niz be artık........!!!

ihbar etmekle çok iyi etmişsin.. ceza alması gerekiyordu ve akabinde almış..
öğrenci olması üzücü.. ama haketmişti.. ve umarım bu olay delikanlıya ders olur.. bir daha ''engelli park yeri'' ne arabasını park etmez..

sen yapman gerekeni yaptın..
bizlere örnek olan bu girişimlerinden dolayı seni bir kez daha kutluyorum.. teşekkürler..

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Engellilere ayrılmış park yerlerinin başka araçlar tarafından işgal edilmesine sık sık rastlıyoruz. Bu türden durumlarda 'eğitim şart' cümlesi telaffuz edilir(di). Şimdi senin park yerini işgal eden kişi ODTÜ öğrencisiymiş. Herhalde bu çocuk içinde eğitim şart diyemeyiz. Eğitimle birlikte toplumda olmayan 'engelli bilincinin' bir şekilde yeşermesi/yeşertilmesi gerekiyor. Bu yapılmadığı sürece değil ODTÜ'lü öğrenciler, ODTÜ'lü prof'lar bile park yerlerlerimizi işkal ederse hiç şaşırmayın derim.
Bu arada vicdanın rahat olsun abicim. O cezayı hak etmişti. 'Sen susarsan ben susarsam nasıl çıkar karanlıklar aydınlığa' diyede anarşist bir söylemle yazıma son vereyim. :)

Aysima23

Üye
Üye
Herkesin sizin kadar cesur olması lazım iskender bey, keşke herkes sizin gibi olsa hiç kimse bu kadar rahat hareket edip başkalarının haklarını çigneyemez.

Tekerlekli Sandalye