Engelli aracı torun niye kullanamaz. Mağdur edildim.

hls1967

Üye
Üye
%91 engelliyim sağ bacak ve sağ kol calısmıyor .1 cicugum var o da kalp hastası ve bel fıtıgı var. Her zaman araç kullanamaz.
1 tane torun var. Gelir idaresine dilekçe ile müracaat ettim toruna izin verilsin diye olumsuz cevap geldi.
Bu aracı kim kullanacak.
Dava açan yada gelir idaresinden görüs isteyen oldumu.
Dudugum kafarıyla mazeret belirtenlere izin vermişler.
Benim toruna izin verilmedi.
Görüs soran varmı yada mahkeme kararı varmı. Yardımcı olurmusunuz

ahmet34

Üye
Üye
torun kullansın gıtsın ne olcakkı cok ustune durma
cogu engellı kendısı kullanması gerekırken,ya cocugu alıp arabayı gezıyor...ya karısı kocası varsa ona kullandırıyor
cevırmelerde cok ustune durmuyorlar olabılırkı sorunla karsılasmıs olsalardı o sekılde yapmaya devam etmezlerdı

İsen Buga

Üye
Üye
%91 engelliyim sağ bacak ve sağ kol calısmıyor .1 cicugum var o da kalp hastası ve bel fıtıgı var. Her zaman araç kullanamaz.
1 tane torun var. Gelir idaresine dilekçe ile müracaat ettim toruna izin verilsin diye olumsuz cevap geldi.
Bu aracı kim kullanacak.
Dava açan yada gelir idaresinden görüs isteyen oldumu.
Dudugum kafarıyla mazeret belirtenlere izin vermişler.
Benim toruna izin verilmedi.
Görüs soran varmı yada mahkeme kararı varmı. Yardımcı olurmusunuz
2. el neden almıyorsunuz? MTV muafiyeti ile idare edebilirsiniz.
torun kullansın gıtsın ne olcakkı cok ustune durma
cogu engellı kendısı kullanması gerekırken,ya cocugu alıp arabayı gezıyor...ya karısı kocası varsa ona kullandırıyor
cevırmelerde cok ustune durmuyorlar olabılırkı sorunla karsılasmıs olsalardı o sekılde yapmaya devam etmezlerdı
yakalandığında yada Allah korusun kaza geçirdiğinde cezası epey büyük. Yediemin otoparkına çekilir ve ÖTV tamamı iade istenir. Mahkemeye de düşersiniz. Araç alamadığıniz yediemin otopark parası ödediğiniz halde yinede ÖTV ödediğin halde yine araç kacak sayılır. Tam gümrüksüz kaçak girilmiş işlemi görür. Çok uğraştırır insanı. ÖTV muafiyeti çok tuzlu gelmeye başlar. Bıktırır yaktırır aracı. Değmez yani...
Dolayısıyla yap gitsin demek kolay değil. ÖTV.siz almayıver 2 el al ve sadece MTV ödeme gitsin: bu daha iyi. ne ceza var nede uğraştırıcı evraklar.

ahmet34

Üye
Üye

@ İsen Buga abim​

aynen doğru dıyorsunda,bızım yuzde 15 lık elınde sorun olan bayan komsu kendı kullanacagı dıreksıyondan topuzlu arac aldı
daha sonra evlendı,ne zaman gorsem kocası kullanıyor,adam ye tek gezıyor yada karısı yanında oturuyor
sonuc olarak araba engellı sıfatını yerıne getırmemıs oluyor,il içi il dış 3 senedır o kadar trafık cevırmesınden gectı

ondan yazdım

ekinike

Üye
Üye
2. el neden almıyorsunuz? MTV muafiyeti ile idare edebilirsiniz.

yakalandığında yada Allah korusun kaza geçirdiğinde cezası epey büyük. Yediemin otoparkına çekilir ve ÖTV tamamı iade istenir. Mahkemeye de düşersiniz. Araç alamadığıniz yediemin otopark parası ödediğiniz halde yinede ÖTV ödediğin halde yine araç kacak sayılır. Tam gümrüksüz kaçak girilmiş işlemi görür. Çok uğraştırır insanı. ÖTV muafiyeti çok tuzlu gelmeye başlar. Bıktırır yaktırır aracı. Değmez yani...
Dolayısıyla yap gitsin demek kolay değil. ÖTV.siz almayıver 2 el al ve sadece MTV ödeme gitsin: bu daha iyi. ne ceza var nede uğraştırıcı evraklar.

İsen Bey yasalar ve forumda yazdıklarınız çok açık ve net, emeğinize sağlık gerçekten. Ancak bu dediklerinizin pratikte uygulandığı bir örnek var mı acaba çevrenizde veya forumda. Gösterebilir misiniz sanki pratikte çok sık boğaz etmiyorlar gibi geldi. Ben arada araba boşta duruyorken yani hasta için kullanılmıyorken binmek isterim kime ne zararı var ki hastamız var mı var, %90 üstü raporlu mu, raporlu. E hastamız 10 yıldır hasta yani bir suistimal etme durumumuz yok olsaydı çok önceden girişirdik. Ama şimdi yatalak durumuna geçtiği için alalım artık diyoruz ama e yakınlar da arada kullansın canım boş duran aracı aldık diye de komple bir araba parası kadar cezayı almak da biraz fazla acımasızlık gibi geldi açıkçası. Hani akraba falan olmasak ne ise...

İsen Buga

Üye
Üye
2023 den önce alınsaydı sıkıntı olmazdı. 2023 den sonra Başka çözüm yok.
Herkes bundan şikayetçi ama mevzuat değişmedikçe yapacak hiçbirşey yok.

Tekerlekli Sandalye