Engelli Aracını Devrederken Ne yapmalıyız?

black bishop

Üye
Üye
merhaba arkadaşlar benim sizlerebi sorum olucak aracımı satıyorum devrini ankaradan yapılacak ama bilmediğim bazı konular var ben sağ ayak polio sekeliyim özel tertibatlı kullanıyorum.. Aracı alacak olan kişinin h sınıfı ehliyeti nin ve özür oranını belirten bir raporunun olması yeterli midir ?

GülerAkköse

Üye
Üye
Black araci yurt disindan mi getirttin ve kac sene oldu ?

black bishop

Üye
Üye
evet aracı yurt dışından getirdim bende 7. yılı aracın ..

GülerAkköse

Üye
Üye
Evet aracı olacak olan kişinin H sınıfı ehliyeti ve tam tesekkullü devlet hastaneleri ve üniversite hastanelerinden alınmış, "özel tertibatlı arac kullanabilir" ibareli sağlık kurulu raporunun olması gerekmektedir ayrıca;

Kişilerin tekrar aynı muafiyetten faydalanmak suretiyle bir özel tertibatlı aracı serbest dolaşıma sokmak istemeleri halinde; halen adlarına kayıtlı olan özel tertibatlı aracın serbest dolaşıma girdiği tarihten itibaren en az üç yıl geçmiş olması ve satışı veya devrinin yapılmış olması gerekir.
Özel tertibatlı aracın başka bir malul ve sakat kişiye devri veya satışı durumunda, aracı devralacak kişinin sakatlığının farklı olması halinde araç Ankara Naklihane ve Bedelsiz İthalat Gümrük Müdürlüğüne teslim edilir ve devralacak kişinin sakatlığına uygun tertibat değişikliği anılan gümrük idaresinin gözetiminde yapılır.
Özel tertibatlı aracın gümrük idaresinden izin alınarak başka bir malul ve sakat kişiye devri veya satışı halinde, üç yıllık süre, aracı devralan kişi açısından aracın devralındığı tarihten itibaren yeniden başlar. 10 yıllık sürenin uygulanmasında ise aracın serbest dolaşıma girdiği tarih esas alınır.
Özel tertibatlı aracın üç yıllık süreyi doldurup, beş yıllık süreyi doldurmadan satılması halinde, araca ilişkin Özel Tüketim Vergisi(ÖTV) 4760 sayılı Özel Tüketim Vergisi Kanunu gereğince tahsil edilir.
Özel tertibatlı araç muafiyetinden faydalanan malul ve sakat kişinin vefatı halinde;
- Araç muafiyetten yararlanan başka bir malul ve sakat kişiye devredilebilir,
- Varis tarafından kullanılmak istenmesi halinde vergileri tahsil edilir.
Söz konusu aracın ölüm, cebr-i icra veya hacze konu olması durumunda, eşyaya ait gümrük vergileri eşyayı devralan kişiden tahsil edilir.

Tekerlekli Sandalye