Engelli aracını kimler kullanabilir.

Ozgur1986

Üye
Üye
Merhaba;
Babamın sol ayak engeli dolayısıyla B sınıfı 78 kodlu sadece otomatik araç kullanır ehliyeti ve %80 engelli raporu var buna istinaden otomatik vitesli tertibatsız Ötv muafiyetli araç aldık ruhsata engelli aracı sadece kendisi ve eşdeğer sürücü belgesi kullanabilir diye ibare koydular. Aracı 3. Dereceye kadar akrabaları kullanabilmesi için TSE ye yönlerdiler TSE ile görüşmemde araçta tertibat yoksa biz rapor veremeyiz dediler. Trafikte bunu anlattım ve ben bu aracı nasıl kullanırım diye sordum her kafadan bir ses çıkıyor kimi kullanırsın kimi kullanamassın dedi şube müdürüne durumu izah ettim ruhsatı çıkartan memurla birşeyler konuştular ve babama dilekçe yazdırdılar (aracımın ruhsatında açıklama kısmında birşey yazmasını istemiyorum bütün Sorumluluk bana aittir diye) sonrasında ruhsatı değiştirdi ve tehdit ederek denetleme olursa siz görürsünüz gibi şeyler söyledi şimdi ruhsatta sadece otomatik vitesli Ötv ödenmeden satılamaz engelli aracıdır diye yazıyor aracı kimler kullanabilir konusunda yardımlarınızı bekliyorum.
Teşekkürler

balkesli

Üye
Üye

Fenol

Üye
Üye
Balkesli hocam abim bugun muayeneye gitmis 2 ocakta kurula gidecek sol ayagindan dolayi simdi tertibatsiz ve otomatik vites arac kullanir ibaresini muayenede ekleyip kurul onay ve red islemine mi bakiyor yoksa kurulmu tertibatsiz oto vites kararini veriyor?
@Balkesli

Sultan K

Üye
Üye
Merabalar eşimin sağ bacağı rahatsız ama sol bacağından otomatik vitesli araç alıyor ama gazve firen sol tarafa kaydırılacak başka ek birşey yoktur bu durumda ben de arabayı kullanma hakkına sahipmiyi acaba.
Bize emniyette kullanamaz dedilet

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
[MENTION=19984]Sultan K[/MENTION] şu dört maddeyi iyi okuyunuz
1- % 90 ve üzeri raporu olan kişi adına yurt içinden alınan aracı herkes kullanabilir. Bu konuda "3. derece yakınlar" vb. hiç bir kısıtlama kalmadı. Yurt dışından alınan araçlar için ise 3. derece yakın sınırı devam ediyor

2- H sınıfı sürücü belgesi bulunup kendisi araç kullanan kişilerin özel donanıma sahip araçlarını kendileri ve bir de benzer sakatlığı bununan H sınıfı sürücü belgesine sahip kişiler kullanabiliyor.

3- Araçta özel donanım yoksa ve aynı zamanda otomatik vitesli ise, o aracı herkes kullanabiliyor. Bu konuda da hiç bir sınırlama kalmadı.

4- Araçta özel donanım varsa ve/fakat bu özel donanım takılırken aracın orijinal/teknik donanımlarında hiçbir değişiklik yapılmamaışsa, yani özel donanım ilaveten takılmışsa, bu araç araç sahibinin eşi, üçüncü dereceye kadar kan ve sıhri hısımlarından bir sürücü veya noterce düzenlenmiş iş akdine bağlı olarak istihdam edilen bir sürücü tarafından da kullanılabilir.

kakolito

Üye
Üye
1- % 90 ve üzeri raporu olan kişi adına yurt içinden alınan aracı herkes kullanabilir. Bu konuda "3. derece yakınlar" vb. hiç bir kısıtlama kalmadı. Yurt dışından alınan araçlar için ise 3. derece yakın sınırı devam ediyor

2- H sınıfı sürücü belgesi bulunup kendisi araç kullanan kişilerin özel donanıma sahip araçlarını kendileri ve bir de benzer sakatlığı bununan H sınıfı sürücü belgesine sahip kişiler kullanabiliyor.

3- Araçta özel donanım yoksa ve aynı zamanda otomatik vitesli ise, o aracı herkes kullanabiliyor. Bu konuda da hiç bir sınırlama kalmadı.

4- Araçta özel donanım varsa ve/fakat bu özel donanım takılırken aracın orijinal/teknik donanımlarında hiçbir değişiklik yapılmamaışsa, yani özel donanım ilaveten takılmışsa, bu araç araç sahibinin eşi, üçüncü dereceye kadar kan ve sıhri hısımlarından bir sürücü veya noterce düzenlenmiş iş akdine bağlı olarak istihdam edilen bir sürücü tarafından da kullanılabilir.

Ek olarak rapor sorgulama ile ilgili şöyle bir yazı ile karşılaştım.

Yasalar sayesinde doğuştan veya sonradan bir kaza sonucu engelli durumunda olan vatandaşlarımız için birtakım kolaylıklar sağlanmıştır. Bedensel ya da zihinsel engelli olan vatandaşlarımızın da engelli ayrıcalıklarından yararlanabilmesi için devlet tarafından istenen engelli raporunun olması gereklidir. Önemli bir hatırlatma! Bir kişinin engelli raporu alabilmesi için %40 ve üzeri derecede engelli olduğunun hekimler tarafından belirlenmesi gereklidir. Engelli raporu sağlık kuruluşları tarafından da verilmektedir.
Adım adım nası sorgulama yapılabileceği anlatılmış. İşinize yarar diye paylaşmak istedim.

Engelli Raporu Sorgulama Nasıl Yapılır?
SGK’nın web sitesi üzerinden engelli raporu sorgulama işleminizi istenen bilgileri girdikten sonra gerçekleştirebileceksiniz. Vatandaşlar tarafından Sosyal Güvenlik Kurumu’nun websitesi yoğun olarak ziyaret edilmekte olduğundan dolayı SGK’da birçok sorgulama işlemini sitesine yüklemiş durumdadır. Daha kolay hizmet sağlamak ve hızlı işlem yapmanızı öngörmek için engelli raporu sorgulama uygulamasını da sunmuştur. Aşağıda bulunan butona tıkladığınızda engelli raporu sorgulama sayfasına yönlendirileceksiniz. Bu sayfaya ait ekran görüntüsü aşağıda verilmiştir. Detaylı anlatım için yazının devamını takip edebilirsiniz.

serzann

Üye
Üye

abeem sağ polio sekeli olduğum için gaz sola kayacak bu aracın orjinalliğini bozarmı 4. şık için

Tekerlekli Sandalye