Engelli aracinizi yakinlarinizin kullanabilmesi için ne yapilmasi gerekiyor?

akanyildiz

Üye
Üye
ENGELLİ ARACINI YAKINLARININ KULLANMASI İÇİN GÜNCEL BİLGİ

ENGELLİ-ARAC.jpg

Merhabalar!

Engelli aracımı kızımın ve yakınlarımın kullanabilmesi için ne yapılması gerekiyordu? Bunu araştırırken her kafadan bir ses çıktığını gördüm. Tereddütlü anlar yaşadım. Bu yüzden bu sitede yaşadıklarımı paylaşma gereksinmesi duydum. Ben İstanbul'un Avrupa Yakası'nda oturuyorum. Bu nedenle bu yakada bulunan TSE Araç Muayene Birimi'ne gittim. Anadolu Yakası'nda TSE var. Ancak Avrupa Yakası'nda yeni açılmış bu birim. Bu nedenle telefonu yoktu. Yalnızca tanıdık arkadaşlardan adres aldım.

Adres şöyle: Hadımköy Yolu. Karaağaç Köyü. Kurusan Çiftliği. Hadımköy.

Ancak navigasyona yazınca tam adres çıkmıyor. Karaağaç civarında gidince, ( DAF Tırsan) nerede diye sorduk. Vatandaşların tarif etmesiyle yerini bulduk. Öncelikle ruhsatı alıp bir fotokopisini çekiyorlar. Arkasından üçyüz altmış beş lira ödedik.

Evraklar araç muayene birimine gidiyor. Bir kişi gelip aracınızı kontrol ediyor. Daha sonra aracınızın engelsiz insanların kullanabileceğine ilişkin bir rapor veriyorlar. Bununla bağlı bulunduğumuz emniyet müdürlüğüne gittik. Tescil bölümüne bir dilekçe yazdık. Ruhsat/kimlik fotokopisi, dilekçe ve raporu buraya verdik. Doksan lira da buraya ödedik. Bir saat sonra ruhsatımız hazırdı. Benim ruhsatıma "engelsiz kişiler kullanabilir" ibaresi yazılmıştı.

Eğer İstanbul'da Avrupa Yakası'nda oturanlar varsa, bu yolu izleyerek ruhsatlarını değiştirebilirler.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Çok teşekkür ederiz [MENTION=2981]akanyildiz[/MENTION]
Konuyu birazdaha anlaşılır kılmak adına soruyorum. Sizin aracınızda "aracı hareket ettirici herhangi bir tertibat" varmıydı?

akanyildiz

Üye
Üye
Rica ederim. Ben çocuk felci geçirdim. Sağ ayağım polio sekeli. ( çocuk felci) Uzun yürüme cihazı kullanıyorum. Sakatlık oranım %50. Benim arabamda gaz pedalı sola alındı. Bununla ilgili bir aparat var. Aparatı yere indirdiğinizde her şey normale dönüyor. Engelsiz kişiler kullanabiliyor. Bu arada otomobilimin otomatik vites olduğunu belirtmeliyim.

Tekerlekli Sandalye