engelli babasının üzerinde otomobil olması bakım maaşını etkiler mi?

didierdrogba

Üye
Üye
arkadaşlar ablam bakıcı maaşı alıyor. dün itibariyle otomobil aldık. babamın üzerine aldık. daha önce babamın üzerinde connect vardı onu sattık ve otomobil aldık yine babamın üzerine bu durum bakıcı maaşında sıkıntı yaratır mi ? otomobil fiyatı 45 bin.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
45 bin liralık aracın sorun yaratacağını hiç zannetmiyorum.

didierdrogba

Üye
Üye
45 bin liralık aracın sorun yaratacağını hiç zannetmiyorum.
halil abicim zaten daha önce araç vardı sadece yenisini aldık fiyatı biraz daha yüksek diğerinden gelir olarak sayılıyor mu araç ?
ya da bu durumu bildirmemiz gerekiyor mu ? sıkıntı çıkarmaz diye biliyorum.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
ÖTV istisnalı araç alımında aylığın kesilip kesilmeme durumu: Aylık başvurusunda, araç alınmış durumda ise; bu aracın nasıl değerlendirileceği, gelir hesabında dikkate alınıp alınmayacağı sosyal hizmetlerin kararına bağlıdır. Her türlü taşınır- taşınmaz mal alım ve satımı hakkında sosyal hizmetlere bilgi verilmelidir. ÖTV istisnalı araç alım ve satımında da bilgi verilmesi zorunludur. Başvuru aşamasında ÖTV istisnalı araç sahibi olmanın ya da aylık bağlandıktan sonra ÖTV istisnalı araç almanın gelirle ilişkisine dair henüz doğrudan bir mevzuat yoktur. Ancak aracın satışında gelir elde edilmesi, yeni araç almak için bir gelirin varlığı (araç bedeli akrabalar tarafından verilse dahi), sosyal hizmetlerce muhtaçlığın olmadığı yönde değerlendirme yapılmasına neden olabilir. Bazı illerde ÖTV istisnalı araç alımı geliri etkilemez iken bazı illerde aracın cinsine göre aylığın kesilme nedeni olabilir. Aracın satışı halinde elde edilen gelir, hane gelirine dâhil edilerek yeniden gelir testi yapılacaktır. Yapılacak hesaplamada; araç alım bedeli ya da satış bedeli 12’ye bölünür. Bu miktar 12 ay boyunca haneye gelir olarak ilave edilir. Kişi başı aylık gelir aşılırsa aylık kesilebilir. Tüm gelirler toplanarak toplam gelir hanedeki kişi sayısına bölünür. Kişi başı; asgari ücretin üçte ikisinden fazla düşerse bakım aylığı kesilecektir.

Kaynak ==> https://www.engelolma.net/evde-bakim-maasi-konusunda-sik-sorulan-sorular-makale,41.html

didierdrogba

Üye
Üye
ÖTV istisnalı araç alımında aylığın kesilip kesilmeme durumu: Aylık başvurusunda, araç alınmış durumda ise; bu aracın nasıl değerlendirileceği, gelir hesabında dikkate alınıp alınmayacağı sosyal hizmetlerin kararına bağlıdır. Her türlü taşınır- taşınmaz mal alım ve satımı hakkında sosyal hizmetlere bilgi verilmelidir. ÖTV istisnalı araç alım ve satımında da bilgi verilmesi zorunludur. Başvuru aşamasında ÖTV istisnalı araç sahibi olmanın ya da aylık bağlandıktan sonra ÖTV istisnalı araç almanın gelirle ilişkisine dair henüz doğrudan bir mevzuat yoktur. Ancak aracın satışında gelir elde edilmesi, yeni araç almak için bir gelirin varlığı (araç bedeli akrabalar tarafından verilse dahi), sosyal hizmetlerce muhtaçlığın olmadığı yönde değerlendirme yapılmasına neden olabilir. Bazı illerde ÖTV istisnalı araç alımı geliri etkilemez iken bazı illerde aracın cinsine göre aylığın kesilme nedeni olabilir. Aracın satışı halinde elde edilen gelir, hane gelirine dâhil edilerek yeniden gelir testi yapılacaktır. Yapılacak hesaplamada; araç alım bedeli ya da satış bedeli 12’ye bölünür. Bu miktar 12 ay boyunca haneye gelir olarak ilave edilir. Kişi başı aylık gelir aşılırsa aylık kesilebilir. Tüm gelirler toplanarak toplam gelir hanedeki kişi sayısına bölünür. Kişi başı; asgari ücretin üçte ikisinden fazla düşerse bakım aylığı kesilecektir.

Kaynak ==> https://www.engelolma.net/evde-bakim-maasi-konusunda-sik-sorulan-sorular-makale,41.html
örnek verecek olursak aracı 44 bin yazdı noter bu durumda nasıl oluyor bir de babamın aylık bağkur maaşı var 1385 lira nasıl hesap yapmamız lazım bu durumda sıkıntı çıkar mı?

didierdrogba

Üye
Üye

ben bu işten bir şey anlamadım eski aracı 22 bine sattık yeni aracı 44 bine aldık noterde yazılan
44 bin ondan dolayı hesaplama yaptığımızda bir sorun çıkar mı ? ya da bunu bildirmemiz zorunlu mu?

didierdrogba

Üye
Üye
eğer sıkıntı yaratacak bir durum ortaya çıkacaksa devir ile babamdan alırım üstüm acil cevap verirseniz sevinirim.

leon3453

Üye
Üye
araçların rayiç bedelini haneye gelir olarak sayıyorlar hem sana araba al dıyor hemde alırsan maasını keserım dıyor bu nasıl mantıktır ( acilen engellının gelırı baz alınarak hane gelırı hesaplanmalı)

didierdrogba

Üye
Üye
araçların rayiç bedelini haneye gelir olarak sayıyorlar hem sana araba al dıyor hemde alırsan maasını keserım dıyor bu nasıl mantıktır ( acilen engellının gelırı baz alınarak hane gelırı hesaplanmalı)

peki hesaplama yapacak olursak bizim gelir ne olur bu durumda

didierdrogba

Üye
Üye
yalnız bizim araç raporla alınmış araç değil normal alım yani

septik

Editör
Editör
[MENTION=8257]didierdrogba[/MENTION]

Yukarda Halilin verdiği yönetmelik maddesine bakınca, miktarda söz konusu değil. Tamamen bağlı bulunduğunuz sosyal hizmetler karar alıcılarının tasarufunda görünüyor.

İndirimsiz noırmal araç alımında bildiğim kadarı ile 120/1 gelire eklenir. Evde bakım maaşı alanların genelinin araç ihtiyacı olduğu varsayılarak 2022 maaşı gibi sıkı tutulmuyor.

Eğer imkan varsa bakım alınan adres dışında bir yere aracı kayıt ettirirseniz sorunda riskte kalmaz.

didierdrogba

Üye
Üye

Yukarda Halilin verdiği yönetmelik maddesine bakınca, miktarda söz konusu değil. Tamamen bağlı bulunduğunuz sosyal hizmetler karar alıcılarının tasarufunda görünüyor.

İndirimsiz noırmal araç alımında bildiğim kadarı ile 120/1 gelire eklenir. Evde bakım maaşı alanların genelinin araç ihtiyacı olduğu varsayılarak 2022 maaşı gibi sıkı tutulmuyor.

Eğer imkan varsa bakım alınan adres dışında bir yere aracı kayıt ettirirseniz sorunda riskte kalmaz.
peki bu şekilde kaldığını varsayarsak kişi başı gelir ne olur babam 1385 emekli maaşı alıyor aldığımız araç ise noterde 44 bin yazıldı 3 kişiler adreste sorun kişi başı gelirde sorun teşkil eder mi araç? yukarda yazıldığı gibi araç fiyatı 12 aya bölünürse gelirde sıkıntı olur gibi hesaplamayı anlamadım.

septik

Editör
Editör

Aracın gelire etkisi 367 tl, siz gelir krıteri açısından sıkıntı çekmessiniz.

KEREM-06

Üye
Üye
ben kendım engelli maaşı alıyorum babam vefat ederse babamın emekli maaşını alabilirmiyim benim engelli aylığım kesilip?

septik

Editör
Editör
[MENTION=23688]KEREM-06[/MENTION]

Yetim maaşı yönetmeliğide değişti, biraz zorlaştırıldı. Şuan tek bir hastalıktan %60 oranında rapor alanlara yetim maaşı bağlanıyor, ailede başka yetim maaşı alan olmazsa mevcut emekli maaşının %50 si oranında yetim maaşı alabilirsiniz.

Tekerlekli Sandalye