Engelli Birey Ulaşımı ya da Hayatına Devam Edebilmesi

machonur

Üye
Üye
Merhaba Sayın Sakat ya da bir yerleri kesik arkadaşlarım,

Bilerek sakat dedim, kolu sakat bacağı sakat ..... Ya da bacağı olmayan arkadaşlarım . Ampute yazınca insanlar gözünde canlandırmıyor maalesef...

Bir insan bir birey Türk toplumunda okur, çalışır, evlenir yuva kurar Rabbim kısmet ederse çocukları olur gül gibi geçinirler.

Ya sakat insan ne yapar okula giderken servis onu almaz çünkü çok yer kaplar daha az öğrenci ya da müşteri alır ayrıca zaman kaybıdır.

Başına bela kaza gelmedi iş de buldu diyelim bu sefer toplu taşımalar sakatlara göre değildir. Binemez binse bile inemez ha tekerli sandalye varsa zaten zaman ve yolcu kaybı diye onu hiçbir araç almaz.

Taksiye binse öyle işe gitse diyelim bu maaşlar ve fiyatlar ile zaten3 seferden fazla binemez. yağmurda karda zaten kaldırım sakata göre değil ki yürüyemez.

Bir araba almak istese devlet sen sakatsın bana yük olma git çalış diye başından atmak istediği için pozitif ayrımcılık yapıyor gibi görünse de bu fiyatlarda araç alamaz.

İndirim adı altında ağrıda Artvinde yaşayan adama sen küçük bir araç al karda çamurda kalırsan ben ne yapıyım der... Çocuğunu nasıl okula bıracağını işe nasıl gideceğini düşünmez.

Şehirde çok yağış alınca sel olunca senin o araçtan nasıl çıkacağını düşünmez. Sana gerçekten yarayan aracı aldırmaz.

Zaten aldığın araca tekerli sandalye sığmaz.

Sen bakıma muhtaçsan zaten yandın. Ailen zaten senden sıkılmıştır. Parası da yoktur ki araç alacak.... Senin yakınına araç almasına izin verirler ki sen yine devlete yük olma diye.... Kardeşin ablan annen zaten dünya meşgalesinde kapının önünde yatan araç ile sadece sana bir iki kere yardım eder.

Devlet sana kardeşinin çocuğunun da bakmayacağını bildiği için onların da bu araçları sürmesine izin verir. Sana yeter ki baksınlar diye... Ama bu sefer diğer insanlar ben alamıyorum Fahrinin oğlu Ayşenin kızı babasının annesinin üzerine araba almış geziyor bak şu uyanıklara der.

Ama sen hala ve yine sakatsındır. ve hala sen çekersin

Tekerlekli Sandalye