Engelli bireylerin siyasi yaklaşımları

• Konuyu başlatan mavibalina2012
  • Başlangıç tarihi
M

mavibalina2012

Guest
Vatandaş olarak engelli engelsiz herkesin seçme ve seçilme hakları vardır...Vatandaş olarak görevimiz bu katılıma iştirak etmektir ancak daha bu aşamada sıkıntılarla karşılaşan engelli birey için siyasetten daha çok sorunları gündeme gelir…Henüz oy verme aşamasında bile engelinin gerçek yüzünü bir kez daha ensesinde hisseden engelli için oy verme işlemi bile çileye dönüşmektedir...Kaldırımlar, merdivenler, mimari engeller, görme engelli bireylerin oy vermedeki güçlükleri siyasetin, siyasilerin engelliye bakış açısını bir kez daha gözler önüne serer…Her seferinde kamu oyunda defalarca söylenmesine rağmen aynı seremoni sürekli tekrar eder durur ve oy kullanımı sonrasında karga tulumba vaziyette insan haysiyet ve onurunun sınırlarını zorlayan görüntüler bir daha ki sefere kadar diğer insanların hafızasında silinse bile engelli bireylerin hafızasında yer edinir…

Kuşkusuz herkesin siyasi tercihleri vardır ve oy verme işlemleri bu doğrultuda gerçekleşir ancak engelli birey için siyasi yaklaşım daha ziyade engelli haklarına verilen önemdir…Engellilere yaklaşım tarzlarının sanal değil gerçek olması engelli için ehemmiyet taşır…Yani sadece seçim dönemlerinde gündeme gelen engelli için artık sorunlardan ziyade çözüm yolları önem kazanmaya başlanmıştır…Seçim dönemlerinde kapılarını engellilere sonuna kadar aralayan liderlere dışarıdan objektif olarak bakmaya çalışır engelli…Yıllarca verilen sözde vaatlerle uyutulmaya çalışan kişiler için artık uyanma zamanı gelmiştir…Bundan böyle vaatlerin fazlalığı, sayısı değil de gerçekleşme oranlarıyla ilgilenme vakti gelmiştir…

Yani yıllardır yok sayılan engelli haklarını yürekten destekleyecek her adıma eşit mesafeden bakar…Yıllardır engelli seçmene yaklaşmayanlar son zamanlarda Ülkemizde sanılanın aksine engellinin nüfus dağılımındaki payları görünürden fazla olduğundan engelliye yaklaşmaya başlamışlardır…Bu yaklaşım tarzlarında öne sürdükleri vaatlerin fazlalığı günümüze kadar yapılmayanların istatistiğini de gösteren acı bir gerçektir aslında…

gülümse_hayata

Üye
Üye
Aslında bu bahsetmiş olduğunuz sorunlar yüzünden oy kullanmak istemeyen bir çok engelli olduğunu düşünüyorum. Oy kullanmaya gittiği zaman yaşayacak olduğu sorunlar ister istemez insanın gözünü korkutuyor. Buda aslında siyasilerin kendini baltalamasıyla eş değer uygun düzenlemeler olsa herkez çekinmeden oyunu kullanmaya gidebilse bu siyasi partilerinde işine yarayacak ama malesefki burada eksiklikler ortada. Dediğiniz gibi aslında vaatler değil yapılanlar gerekli insanlara 50 vaad yerine yapabilinecek 5 tane vaadde bulunulup gerçekleştirilse herkez için çok daha doğru olacak.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
İşin vicdani yanı bir kenera siyasilerin daha doğrusu iktidara oynayan partilerin "engellileri yok saymaları onlar için politik söylem yapmamaları" tam anlamıyla siyasi bir körlüktür. Ben işin sosyal sorumluluğunu, insani yanını geçtim. 12-13 milyonluk bir kesimin (ki bu kesim aileleriyle birlikte düşünülürse sayı 4'e 5'e katlanır) oyunu alabilmek başka bir kesimin oyunu almadan bile iktidara taşır.

Tabi burda siyasilerin burdaki pastayı fark edememelerinin yanı sıra biz engellilerinde sorumluluğu var. Siyasetten uzak duruyoruz. Özellikle 80 sonrası yetişen nesilde apolitik bir tavır var. Bu durum biz engellilerde daha fena sırıtıyor. Siyasilerin bizleri fark etmelerini beklemektense kendimizi onlara fark ettirecek politik tavır takınmamız daha akılcı olur diye düşünüyorum....

Konuya dair şu yazımda bir şeyler karalamıştım. Engelliler Sitesi - Engelliler ve Dostları Platformu - Siyasi Aktörlerin Engellileri Yok Sayması!

star trek

Üye
Üye
Seçme ve seçilme hakkı diye bişey yok!
Kapitalizmin insanlara sunduğu kendi adamları veya siyasilerin babadan oğula misali koltuk değiştirmesi mevcut.
Hiç boşa yorulmayın. Sandık palavra.
Hatta seçimede gerek yok. Yapılan masraflara yazık. Aylarca seçim kavgası gürültüsüde cabası.

Biz ne yapabiliriz? Veya hakkımız nedir?
% 12 nüfus engelliyse. Demekki o koltuğun 550 sinin %12 lik kısmı bize ait olmalıdır.
Bu % 12 ye kim oturucak? Kim oturursa otursun. En azından benim hakkım olana bedeni sağlam insan oturmayı versin.

El kaldır indir. İçin seçime gerek yok.
İsterse ilkokul mezunu olsun. Adil bi kura yapılsın temsilide olsa koltuklarda oturulsun!!

Meclislerin bi sorun çözdüğüde yok. Dün milyoner 10 du. Şimdi yüzlerce olmuş.
Her milyoner başkalarını fakirleştiriyor.

İnşaat yapmayla ülke gelişmez. Ülke kişilerin eşit yaşam kalitesiyle gelişir.
Milli Gelir artmış. Sizin içinizden kesesi ferahlayan varmı?

Çalışarak biriktirebileniniz varmı?
Açlık sınırı bilmem kaç lira. Asgari ücret ondan daha düşük.
Sözüm ona milli gelir artmış. Palavra. palavra...

İyi 100 tane zenginin geliri hiper artmış.
Bunu 80 milyon insana katıp. Milli Gelir hesaplıyorlar.

Pinpon topu ile enflasyon hesaplıyorlar. Yemeklerde kullananız varmı?

Bırakın Allah aşkına bu meclisi yakın gitsin.
Hatta yunan isyancı mı ithal etsek ne yapsak.
Baksana adamlar 3€ ya et yedikleri halde açız diyorlar.Her yeri savaş alanına çeviriyorlar...?

Türk ne yapsın?

M

mavibalina2012

Guest
Buradaki en büyük hatamız belki de vazgeçemediğimiz alışkanlıklarımız niye bağımsız olarak engellilerin meclise girmelerini istemiyoruz bizi temsil edecek onlar olmasına rağmen çünkü biz çalışmasına değilde yıllardır oy verdiğimiz partinin döne döne iktidar olmasını isteriz başa gelse de gelmese de çalışsa da çalışmasa da farketmez...Bu kafayla da değişeceğimizi düşünmüyorum...Engelli bir kişiyi de döne döne eleştirdiğimizden niye o oluyorda ben olamıyorum düşüncesi hakim olduğundan ne kendimiz gelebiliriz ne de bir başkasını destekleriz...Suskunca başladığımız yoldan suskunca ilerlemeye devam ederiz...

Birey

Üye
Üye
Engelliler bilinçlenmediği sürece parti de kurulsa işe yaramaz. Sanalda dahi imza kampanyaları bini geçmiyor, sanalda bu halde olan bir grubun reelde aktif olması düşünülemez.
Eksik olan nedir, yapılması gereken nedir bilmiyorum ama gördüğüm bir şey var ki o da engellilerin bilinçli olmadığı, birlik olmadıklarıdır. Şu bir gerçek ki sadece engellilerin yarısı bile bilinçli oy kullansa yine siyasiler engellilere hizmet etmek için yarışacaktır ama malesef engelliler engellerine göre değil siyasi düşüncelerine göre hareket ediyor veya siyasetle hiç ilgilenmiyor. Bir ara engelli parti kurulacağı söyleniyordu şayet kurulursa onlara oy verecem diğer siyasi düşüncelerimi arka plana atarım sandıkta ama siyasi sohbetlerde yine siyasi düşüncelerimi savunurum. Önemli olan sadece sandık değildir, toplum içinde siyasi bir tavır almak bence sandıktan daha önemlidir ki bu olmasa zaten sandıktan bişey çıkmaz.

Çok oy alan kazanır, ötesi yalandır. Seçimler kapitalizm veya sosyalizme göre değil, demokrasiye göre yapılır. Ülkemizdeki demorasi eksik olsa da en azından oy alanı meclise taşıyacak ve seslerini duyuracak kadar vardır. Suçu başkasında aramadan önce kendimizde aramamız lazım...

Tabi işin sandığa erişebilirlik sorunu var ama bence engellilerin en az yarısından fazlası sorunsuz şekilde sandığa gidebilecek insanlardır. Bence asıl sorun bilinçtir. Bilinç olursa o merdivenler de bir şekilde aşılıyor.

M

mavibalina2012

Guest
"Bir ara engelli parti kurulacağı söyleniyordu şayet kurulursa onlara oy verecem diğer siyasi düşüncelerimi arka plana atarım sandıkta ama siyasi sohbetlerde yine siyasi düşüncelerimi savunurum. Önemli olan sadece sandık değildir, toplum içinde siyasi bir tavır almak bence sandıktan daha önemlidir ki bu olmasa zaten sandıktan bişey çıkmaz." Mesut arkadaşım bu cümleler önemli çünkü engellinin sorunlarını daha ziyade çok çok az engeli olsa bile engelli daha iyi anlar böyle bir oluşumda siyasi tercihlerimizi arka plana koyup iyi bir siyasi oluşumda görev alabilecek engelliyi desteklemek gerekir diye düşünüyorum...

Birey

Üye
Üye
Mesut arkadaşım bu cümleler önemli çünkü engellinin sorunlarını daha ziyade çok çok az engeli olsa bile engelli daha iyi anlar böyle bir oluşumda siyasi tercihlerimizi arka plana koyup iyi bir siyasi oluşumda görev alabilecek engelliyi desteklemek gerekir diye düşünüyorum...
Haklısınız, sizinle aynı fikirdeyim.

Tekerlekli Sandalye