Engelli Birini Görünce Gözlerini Kaçıranlar.?

gülümse_hayata

Üye
Üye
Bir çok kez tanık olduğumuz bir durum olarak düşündüğüm bu mevzuya bir anlam vermiş değilim. Bir çok engelsiz gözlerini engelli bireyden kaçırırken bir kısmıda meraklı gözlerle inceliyor.

Aslında her iki durumda insanı biraz sinirlendirmeye yetipde artıyordur bile fakat benim merak ettiğim gözlerin kaçırılma olayı bu durum acaba hangi psikoloji ile yapılıyor bunun altında yatan sebep nedir? acaba o insana acıdığındanmı yoksa o insan için hiç bir şey yapamadığı için kendine acıdığındanmı?

Acaba gözler kaçırıldığı zaman görmedim ,bilmiyorum demek dahamı kolaylaşıyor. İnsanlar üzerlerindeki toplum sorumluluğunu bir nebzede olsa atmış mı oluyor. Bukadar ciddi sorunlar yaşayan engelli insanlardan uzak durma politikasımı göz kaçırmak. Ben bu duruma bir isim koyamadım . Elbette bunu yapan insanların kendine göre bir çok sebepleri vardır. Ama genel olarak ortaya çıkan çoğunluğu kaplayan sebep nedir?

Bunun cevabı bana kalırsa muamma olarak kalacaktır herkes türlü mazeretler sunacaktır. Bunun ne denli yanlış ve ne denli büyük bir saygısızlık sadece görmezden gelmek için yapılmış bir eylem olduğunu kimse kabul etmeyecektir.

Bir laf vardır ya (suç samur kürk olsa kimse alıp giyinmez ) bu durumda bana bu cümleyi hatırlattı çünkü hiç kimse asıl sebebini söylemiyeceğinden okadar eminimki. Bu duruma belli kılıflar uydurulup yapılan hatanın güzel bir eylem olduğunu kabullendirmek adına bir yığın laf kalabalığı yapılacaktır.

Sadece kendimizi kandırmaktan öteye gidemeyeceğimiz durumlara düşmemek adına her yaptığımızı hangi sebep ve gerekceyle yaptıysak onu savunalım. Aksi takdirde kendini kandıran bir grup asalağa döneriz

Tülayca

Üye
Üye
Benimde başıma gelmiştir bü türden durumlar. Bende anlam veremiyorum öyle tahmin ediyorumki bizi (engellileri) görünce gözlerini kaçıranlar belki ona iyice bakarsam rahatsız olur diye düşüyordur. Görmezden gelenlerde yine aynı şekilde düşünüyor olabilir.

Aslında en sağlıklısı normal bir insana karşı nasıl davranılıyor nasıl bakılıyorsa bizede öyle bakılması öyle davranılması. Ama tabi herşey zamanla olacak. Hangi zaman onuda bilemem.

Parmaksız

Üye
Üye
Bu gözlerini kaçıranlar "amannn şu ucubeye bakmayalım" diye kaçırıyor olmasın? 90-60-90 ebadındaki bedenlerin baş tacı edildiği değerin insana düşünceye verilmediği bir toplumdan başkada bişey beklenmezdi zaten.

gülümse_hayata

Üye
Üye
Güzel fizik günümüzde de geçmiştede hep popilerliğini korumuştur. Korumayada devam edecek gibi gözüküyor her koşulda önce dış görünüşe bakılıyor bu değişmez kural durumunda fakat biz engelsizler olarak bukadar ayrımcalıkları yaparak ne kazanıyoruz inanın onuda çözmüş değilim.

Sizin dediğiniz gibi ucube diyerekmi göz kaçırıyoruz, yoksa Tülaycanın dediği gibi bakarsam rahatsız olur düşüncesimi ,yada görmezden gelmekmi hangi şık olursa olsun bana kalırsa yanlış göz kaçırmakla hiç bir şey çözülmüyor olması gereken herkezin herkeze aynı gözle bakmasıdır. Engelli engelsiz fark etmeksizin aynı muamele yapılmasıdır.

bacak14

Üye
Üye
bazen acıyarak bazen şaşkınlıkla ben bakışları yakaladıgımda böyle görüyorum

berkemeteatasoy

Üye
Üye
şaşırmamak elde degil ailemiz bile öyle yaptı.anne babamız sağlam kardeşlerimle heryere giden pazara çarşıya sen gellemezsin sen yapamazsın senin ayağın öyle böyle...BİZLER HAYATA 3-0 YENİK BAŞLIYORUZ MAALESEF ALLAHTAN İSTANBUL BU KONUDA İYİ GELDİMDE KÜÇÜK ŞEHİRDEN O BAKIŞLARDAN KURTULDUM

berkemeteatasoy

Üye
Üye
Katiliyorum..bende de boy pos var..yürürsem herkes kafasini eger yürümezsem herkes bakar:)

elif74elif

Üye
Üye
Ben sakatlanmadan önce rahatsız olur düşüncesiyle mümkün mertebe bakmamaya çalışırdım fakat işim icabı engelli biriyle muhattap olunması gerekirse beni çağırırlardı zira nasıl davranacaklarını bilemez paniğe kapılırlardı.Şimdi de o bakışlardan ben rahatsız oluyorum beni görmezden gelmelerini tercih ederim.

Tekerlekli Sandalye