Engelli biriyle evlenir misiniz? : Sokak Röportajı

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Engelliler.gen.tr Platformu tarafından hazırlatılan ikinci sokak röportajıyla karşınızdayız. İlk röportajda sokaktaki vatandaşa “türk halkının engellilere bakışını sormuştuk.” Bakınız:> https://engelliler.gen.tr/f131/turk-halkinin-engellilere-bakis-acisi-sokak-roportaji-25873/

Bu sokak röportajında ise çoğu insana marjinal gelecek bir soruyu (engelli bir insanla evlenir miydiniz?) sorduk.

Sokaktaki vatandaşın engelli bir insanla evlenir miydiniz sorusuna verdiği cevaplar:

Röportajda ilk iki soruya verilen cevaplar hemen hemen aynı. Engelli biriyle evlenirim ama çevrem yada ailemden tepki göreceğimden bu evliliği yapmam, yapamam. Toplumsal baskı!

İnsanların soru karşısında ki yüz mimikleri, şaşkınlığı, bir iki kişinin normal karşılaması vs vs
Soru belli verilen cevaplar belli. Yorum(lar) sizlerin.

DÜŞ GEZGİNİ

Üye
Üye
Yemin ediyorum herkes burun ucuyla cevap vermiş. Yada burun kıvırarak :)
Yüz hatları önemli hanımlar beyler. Yüz hatlarına dikkat edin. Gerçi ben biraz ön yargılı olabilirim. bilmiyorum siz ne düşünüyorsunuz?

Sağlık Teknikeri

Üye
Üye
Aslında malumum ilanı olmuş. Yapılan tüm sosyolojik araştırmalarda engelli bireylerle evliliğe soğuk bakıldığı istatistiki verilerle görülmüştür. Engelli biriyle evlenirdim amaaaa diye başlayan cümleler engellilerle evliliğe olan toplumsal baskının dışa vurumu gibi. Tabi bu işin bir sokak röportajı şeklinde yapılmış olması sanırım türkiye de bir ilk. İnsanlar genelde yazıları okumak yerine video izlemeyi tercih ediyor. Bu anlamda engelliler adına farkındalık oluşturmak için güzel bir yöntem. emeği geçenlere teşekkürler.

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Selam Arkadaşlar,

Aslında soru doğru ama cevaplar yanlış (!)

Doğru cevap : ''Tabii ki hayır! benim neyim eksik? '' şeklinde olmalıydı :( şimdi kimse kimseyi kandırmasın lütfen bu yanıt eminim kimsenin hoşuna gitmeyecek ama doğru yanıt bu ne yazık ki üzgünüm...

Gönül bu ne zaman kime konacağı belli olmaz ama bana göre sağlıklı bir yetişkinin hayattan bir şekilde engellenen kişiyle bırakın evlenmesini çoğu zaman tanışma fırsatı bile olmaz. Diyelim ki hayat tesadüflerle doludur hani olurda tanışıp kaynaştılar işte o zaman önce aile sonra toplum baskısıyla başaçıkabilmeleri için çok çok güçlü bir sevgiye ihtiyaçları olacaktır ki bu gerçekten kolay bir iş değil. Öyle herkesi karşına alarak ben bununla evleneceğim diyebilmek her babayiğidin harcı değildir. Gerçekten cesur bir YÜREK ister !!!

Röportaj kısa, öz ama oldukça doğal ve başarılı. Emeği geçen herkese teşekkürler...

sinandeniz

Üye
Üye
işte videodada ortaya çıkan Türkiyede birşey yaparken kendi kararın değil etrafın nediyeceği ön plana çıkıyor aile eş dost akraba para zaten başı teken ve hiçbir zaman da tahttan inmeyecek tek unsur para para paraaaaa Türkiye de A dan Z ye tepeden tırnağa herşey değişim geçirse bu düşünce zihniyeti tek değişim geçirmicek şey ve dilin kemiği olmadığı için söz olarak havada kalan söylemler neden insanlar kafalarına sokmazlar ya kardeşim engelli de bir insan başka bir gezegenden gelmedi ya oda bir zamanlar sağlıklı bir bireydi ve kim bilirki kendisininde her an bir engelli olmayacağını kim garanti verebilir yazıkki dünyada en insancıl olan Türkiye halkı umarım ki bir gün bu zihniyetler değişir

gülümse_hayata

Üye
Üye
Hani hep deriz ya sevgi engel tanımaz diye bu röportaj aslında sevgininde aile ve toplum baskısı altında kaldığını ve tüketilebileceğini gösteriyor. Evlenirdim ama ailem ne der, etrafımdakiler ne der gibi cümleler sevginin sadece o iki kişiye endeksli olmadığının bir göstergesi halinde. Röportaj aslında engelsiz birinin engelliyle evlilik düşünüp düşünemeyeceği hakkındaki gerçek olanı bir kez daha gün yüzüne çıkarmış emeği geçenlere teşekkür ederim.

kartalreis

Üye
Üye
insanlar evlilikte önce neye bakar, cevap... boyu boyuma, huyu huyuma, işlerimiz-statülerimiz aynı olsun, bizim memleketten olsun, giyimi-kuşamı bizim gibi olsun, aile yapımıza uysun yani kendi gibi birini ister çoğu zaman. Siz direk engelliyle evlenir misin diye sorarsanız yukarıdaki cevaplardan farklı bir cevap almanız zor. Çoğu insan engelli bir akrabası, yakını yoksa engelliğin ne olduğunu bile bilmez. Yaşamayan bilmez çünkü, ben verilen cevapları normal karşılıyorum. Engelli biri ile evli olanlara sorulsa aynı soru onlar da çok güzel derlerdi sanırım yoksa niye evlensinler ki...

Aşk engel tanımaz diyerek ümitleri yeşil tutalım ....

FIRAT ÜNAL

Üye
Üye
evlenirim diyenler samimiyetsiz laf olsun diye evlenirim diyorlar bence yalan

suden

Üye
Üye
böyle bir röportaj aslında hiç yapılmamalıydı bence neden ben kendi hayatımın kararını bir başkasına bırakayım ayrımı zaten kendimizle yapıyoruz ben onlara yani sizin deyiminizle engelsizlere bu hakkı vermezdim ben evlenirmiyim o kişiyle bu benim cevabım olmalıydı kimseye bu hakkı vermem .

unuttum.29

Moderatör
Moderatör
Selamlar herkeslere,
Gelmişim kırk yaşıma, Şunun şurasında bir o kadar daha yaşar mıyım; sanmam. Hadi yaşadım. Engelli veya değil evlenirim boşanırım. Bundan sonra kendimden gayrı kimse yok düşüneceğim.
Yedi milyar insan var dünyada. Röportajda engelliyle evlenmem diyenler bence büyük konuşmuş.
Tamam maddi imkanlar, Toplum/Aile Baskısı bir yer(d)e (kadar) etkili ama atıyorum. Mesela yurt dışına taşınıp orada işime devam etsem beni kimse tutamaz. Ne toplum ne aile baskısı kalır.
Mevzu önce mutlu olacağım sonra mutlu edeceğim birini bulmak. Diğerleri teferruat.
O yüzden ben engelliyle evlenmem deyip kendimi zapt u rapt altına almam. Alanlara tebessüm eder mani olmam.
Son tahlilde Hakkımızda hayırlısı diyeyim.
Allah Herkesin gönlüne göre versin.
Saygılar..

septik

Editör
Editör
Hakan, Aslm

Gelmişm 47 yaşına :) hayat güzerkahında halen birşeyler yapabilirim yeterliyim sınavanda geçiyor..

Konu bencillik ise evet haklısın konu videosunda büyük konuşulmuş.

Hatta röportajda engelli sorgulanmamış.,. engel var engel var neyi kimi neye göre değerlendirmişler..

Soruda hata var cevapta hata var sayalım, hikayeden verilen cevaplar sayabiliriz.

GülerAkköse

Üye
Üye
Çok düz bi soru olmuş :)
neye göre engelli biriyle evlenmek istemiyorsun ?
kişiyi tanıyormusun ? Hobileri zevkleri ilgi alanları nedir biliyormusun ?
Her insana göre değişkenlik gösterebilecek sorular bunlar .

Birde Bana Sorsunlar Sağlam Biriyle Evlenmek İstermiyim?
Kesinlikle Hayır Derim :))))

Gerçeği pek yansıtmadığı kanaatindeyim ...

özer özkan

Üye
Üye
amannnn her sağlam bayan böyle engelli erkek oldumu hemen evlenmek için dalga gecerler aslında evlenmek istemezler var yaa ne desem ki acaba

AYSUN

Üye
Üye
Bence çok karamsarsınız. :) Bende engelli bi bayanım ve şimdiye kadar hiç bi engeli olmayan 3 erkek sevgilim oldu. Evlenmedim ayrıldık ama hepsinde de ben kendi isteğimle ayrıldım. Aşk varsa engel görmezden geliniyor tecrübeyle sabittir. :)

cilginpalet

Üye
Üye
şimdi engellivar engelli var =) burda engellilere yönelik bir hak vardı belediyede bir baktım benim hakkım ötelenmiş sordum çokmu engelli vardıda beni ötelediniz birde baktımki ayağı az braz seken engelli böbrek ameliyatı olan engelli birkolu kesilmiş engelli uzar gider yani engelinin durumuna göre deyişir bu savınız =)

unuttum.29

Moderatör
Moderatör
Selamlar herkese. (
Düşündüklerini/duygularını yazıya aktarma engeli olan biri olarak.) Alıntı bir yazıyla benim de bir katkım olsun diye yapıştırayım.
İyi okumalar..

Bir konuşma sırasında adamın biri kadının birine sormuş:
‘Nasıl bir erkek arıyorsun?’
Kadın bir süre sessiz kaldıktan sonra adamın gözlerinin içine
bakarak sormus: ‘Gerçekten bilmek istiyor musun?’
Adam biraz isteksiz, ‘Evet’ demiş.
Ve kadın baslamış anlatmaya;
‘Bugün ve bu yaşta bir kadın olarak, bir erkeğe onun benim için
benim kendime yapabilecegimden fazla ne yapabileceğini soracak
konumdayım.
Kendi masraflarımı karşılayabiliyorum; bir erkeğin yada bir başka
kadının yardımına gerek duymadan evimi idare ediyorum.
Böyle olunca, ‘Sen masaya ne koyuyorsun?’ sorusunu sorma
konumundayım.
Adam kadına bakmış. Paradan söz ettigini düşünüyormuş.
Kadın hemen bu düşünceyi düzeltmiş: ‘Sözünü ettiğim, para değil.
Ondan öte bir şey istiyorum. Hayatın her alanında mükemmeliyeti
arayan bir erkeğe ihtiyacım var.’
Adam arkasına yaslanıp kollarını kavuşturarak kadından biraz
daha açıklama istemiş. Kadın başlamış anlatmağa:
‘Kendini zihnen mükemmelleştirmeye çalışan birini istiyorum,
çünkü sohbet ve zihnen uyarılma arıyorum. Basit bir adama ihtiyacım yok.
Ruhen mükemmelleşmeye çalışan birini arıyorum, çünkü dengesiz
bir birleşmeye ihtiyacım yok.
Inananlarla inanmayanların bir araya gelmesi felakete yol açar.
Bir kadın olarak yaşadıklarımı anlayacak kadar duyarlı,
ayağımı sağlam basmamı sağlayacak kadar güçlü bir erkek arıyorum.
Saygı duyabileceğim birini arıyorum. Ona boyun eğmem için
onu saymam gerekir. Ben ona ne kadar dürüst ve açıksam,
onunda bana dürüst ve açık olması gerekir.
Kendi işini , hayatını yürütemeyen adama boyun eğemem.
Boyun eğme konusunda sorunum yok… yeter ki buna değer biri olsun.
Kendine yardım edemeyen adama ben yardım edemem.’
Kadın aklından geçenleri böyle döküverdikten sonra adama bakmış.
Adam yüzünde şaşkın bir ifadeyle oturakalmışmış:
‘Çok fazla şey istiyorsun.’ demiş.
‘Değerim çok fazla.’ diye yanıtlamış kadın.
Değeri çok fazla olan bütün kadınlara…

T

-tuana-

Guest
Engelli biriyle evlenilir ancak engeller benzer ve kişiler anlayışlı olmalı :) Aşk engel tanımaz :)

sinandeniz

Üye
Üye
şimdi söylediklerim yanlış anlaşılacak ama kendi şahsi düşüncem kendimde bir engelli olarak şahsen bir engelli ile evlenmeyi düşünmezdim neden düşünmezdim çünki engelli kişinin kafasında bir takım sorunlar vardır çözümleyemediği o yüzden buda doğal olarak stres yapacak ve çoğu zaman bir şeyleri farklı algılayıp tartışma çıkmaı kaçınılmaz olacak ve evlilkte bir müddet sonra kabusa dönecektir e üzerinede kırk kanaat gelir varsa huzursuzluklar kaçınılmaz olacak olayın birde dış sıkıntıları kesin olacak bunu şahsen yaşayan biri olarak çok bile çok laf söyleyen insanlar herzaman kapsamı alanı içinde olacak burası türkiye en iyisi böyle birşey yapmıyarak kimseyi üzmemek ve günahınada girmemek en doğrusu tabi bunlar benim kendi dşüncem benim düşünceme katılanlarda olacaktır katılmayanlarda mümkün değil tumlumun tamamının tek bir düşüncenin çatısı altında toplanması :)

fadim

Üye
Üye
bende engelli biriyle evliyim çünkü aradığımı onda buldum çevremdekilere göre. iyi kötü kendimizi idare ediyoruz bir evladımız var şükür . tek sorun kaynanaların baskın gelmeye çalışması :)

fadim

Üye
Üye
şimdi söylediklerim yanlış anlaşılacak ama kendi şahsi düşüncem kendimde bir engelli olarak şahsen bir engelli ile evlenmeyi düşünmezdim neden düşünmezdim çünki engelli kişinin kafasında bir takım sorunlar vardır çözümleyemediği o yüzden buda doğal olarak stres yapacak ve çoğu zaman bir şeyleri farklı algılayıp tartışma çıkmaı kaçınılmaz olacak ve evlilkte bir müddet sonra kabusa dönecektir e üzerinede kırk kanaat gelir varsa huzursuzluklar kaçınılmaz olacak olayın birde dış sıkıntıları kesin olacak bunu şahsen yaşayan biri olarak çok bile çok laf söyleyen insanlar herzaman kapsamı alanı içinde olacak burası türkiye en iyisi böyle birşey yapmıyarak kimseyi üzmemek ve günahınada girmemek en doğrusu tabi bunlar benim kendi dşüncem benim düşünceme katılanlarda olacaktır katılmayanlarda mümkün değil tumlumun tamamının tek bir düşüncenin çatısı altında toplanması :)

abi her şey kafada biter elbet engelli bir bayanla erkek kafası bir olmaz ben şükür buldum bulacağımı :) fani dünya ..............es geç :) darısı ne istediğini bilenlere ;)

Tekerlekli Sandalye