Engelli biriyle evlenir miydiniz?

Engelli biriyle evlenir miydiniz?

• Kullanılan toplam oy
    0

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Ufak bir Google araması yaptığımda “engelli biriyle evlenir miydiniz?” sorusunun daha önce direk engellilikle ilgisi olmayan forum, blog ve interaktif sözlüklerde defaten sorulduğunu gördüm. Açıkçası soruya gelen yorumlardan baya baya ilginç olanları da vardı. Muhtemelen bu soruya cevap veren kişilerin “engellilik kavramı, engellilerin yaşadıkları sorunlara dair bilgi birikimleri” yüzeyseldir. Aşk üzerine de “aşk engel tanımaz” gibisinden klişe terimlerin esiri bir zihin sahibi olmalılar. (bu kişisel bir görüştür)

Buradan hareketle site üyelerinin çoğunluğu engellilerden oluşan bir platformda (yani bizde :) ) bu sorunun sorulması daha gerçekçi sonuçlar doğurur diyerek bir anket düzenledim. Lütfen ankete oy vermekle kalmayıp “şu nedenden dolayı engelli bir erkekle – bayanla evlenirdim – evlenmezdim” diyerek gerekçelerinizi sıralayınız.

engelliler-evlilik.jpg

Engelli Biriyle Evlenir miydiniz?

• 1- Evlenirdim
  • 2- Evlenmezdim
  • 3- Engeli benden daha hafif olursa evlenirdim
  • 4- Engeli benim engelime eş değerse evlenirdim
  • 5- Bu sorunun cevabını bende bulamadım
  • 6- Fikrim yok

DORLION

Üye
Üye
cevap 4 ... kendi işini proglamlıyor ve yapabiliyorsa evet ..

gizemliyol

Üye
Üye
cevap 4 ... kendi işini proglamlıyor ve yapabiliyorsa evet ..

Braves

Üye
Üye
En mantıklısı bence de 4.cüsü sonuçta paylaşılan bir ömür hayat

cann.sm

Üye
Üye
Aslında, gereksiz bir anket..(bana göre)
Evlenirdim yada evlenmezdim demek çok zor..
Sadece Ruh ikizimi bulursam hiç kaçırmazdım..
Bu engelliymiz, engelsizmiş hiç önemli değil.

uygarçağdaş

Üye
Üye
farketmiyor ..Evlendiğimde eşim %92 kendim % 80 raporluyduk . 6 yıl eşime bakıcılıkda yaptım . Evlenirken Epilepsi hastası olduğunu bilmiyordum .Evlenmek için çok kısa zamanımız oldu . Hiç bir zaman bana neden söylemedin demedim . önceden haftada iki nöbet geçirirmiş ,beraberliğimiz de 7 yıl dolmak üzere; üç kez nöbet geçirdi ve atlatmış sayılır . Tedavi yöntemi : sevmek ,değer vermek ,sabretmek ve yapacaklarında destek ve onore etmek .

şimdi nakilli haliyle benden sağlıklı sayılır .

Eşim 17 yıl ben ise 9 yıl diyalize girdik .

gülayşeekin

Üye
Üye
ben evlenirdim. önemli olan kalbindeki bana sevgisine, aşkına, bağlılığına engel koymaması olurdu. bana gelemese de olurdu beni beklediğini bilmem yeterli olurdu. elimi tutacak eli olmaması önemli olmazdı ben değerimi ellerinde değil sevgisinde hissetmeyi tercih ederdim. bazen insan en sevdiği, en yakın olduğunu sandığı insanda öyle engeller buluyor ki sapasağlam sandığımız insan duymuyor, görmüyor ama yalnızca seni. bazen adım atamıyor ama yalnızca sana. işte asıl bu en büyük engel

okatur

Üye
Üye
sadece sevmek ve saymak gerisi boş bence....

İskender Durgun

Üye
Üye
Evlililik sosyal ve ekonomik bir olgudur. Beni ikna edebilecek engelli engelsiz herkesle evlenebilirim. :)

-gebzeli-

Üye
Üye
eger aşk sevgi varsa gerisi vız gelir insanların kendine güveni olmalı engeliymiiş engelsizmiş boş işler

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Anadolu’da "Oynamaktan maksat ütmektir" diye bir söz vardır. İki ucu keskin olan bu konuya “liseli aşıklar” misali bakmamız beklenmemeli. En azından ben öyle bakamıyorum. Malum yaş 40’ı devirdi. :)

Evlenipte mutlu bir yaşam süren engelli var mı? El-cevap binlerce.
Evlenipte mutsuz olan engelliler var mı? El-cevap binlerce.

Olayı sevgi, aşk, ailenin evliliğe karışması gibi nedenlerden soyutlayıp sadece engelliğin ve beraberinde olan hareket kısıtlılığının üzerine kurup buradan hareket edersek daha sağlıklı sonuçlara varırız.

Örnek olay vaka analizi yapalım.

Tekerlekli sandalye kullanan iki engelli çiftimiz dillere destan bir aşkı evlilikle taçlandırırlar. Her iki engellide bir başkasının yardımı olmadan yaşamlarını sürdüremeyecek durumdalar. Ev temizliği, yemek pişirme, banyo, tuvalet ihtiyaçları. Birde çocuk olunca çocuğun bakımı. Peki sorarım size bu evliliğin mutlu bir şekilde devam etmesi mümkün mü?
Engelli var, engelli var! Evlilik var evlilik var. Burada bahsedilen şey bir işitme engelliyle manuel sandalye kullanan birinin evliliği ise aşk olduktan sonra mutlu olunabilir. Yok eğer örneğini verdim olay gibiyse kimse boşuna hayal kurmasın derim. :)

nadide

Üye
Üye
site yönetii halil beye kesinlikle katılıyorum bende evliyim eşimden iyim çok şükür çocuk oldu ben çok şükür bakıyorum egerki engel drumumuz daha zor olsaydı bu evlilik zor giderki bize bakan kişinin sabrı fazla olmazdı inanki hamileliğimde bir bardak su istediğimde zorsunanlar var hamilielik biraz geçmişti bizimki tüp bebek oldu oğlumuz var inanki bizden yürüyen insanların çocuklarınkinden çok farklı anlaması ve düşüncesi farklı ben derimki engel durumu sizden biraz iyi olsun ama engelli olsun sizi anlasın

İskender Durgun

Üye
Üye
Halil Yılmaz,

''Tekerlekli sandalye kullanan iki engelli çiftimiz dillere destan bir aşkı evlilikle taçlandırırlar. Her iki engellide bir başkasının yardımı olmadan yaşamlarını sürdüremeyecek durumdalar. Ev temizliği, yemek pişirme, banyo, tuvalet ihtiyaçları. Birde çocuk olunca çocuğun bakımı. Peki sorarım size bu evliliğin mutlu bir şekilde devam etmesi mümkün mü?''

Evet mümkündür. Eğer ekonomik gücünüz varsa. Günümüzde 700 dolara yatılı yardımcı kadınlar var. Ev işlerini rahatlıkla yaptırılabilinir. Dediğim gibi evlilik ''sosyo kültürel ve ekonomik'' olgudur. Sevgilerimle...

sevtun

Üye
Üye
Evlenirdim zaten de evliyim :D eşimde bende diyaliz hastasıyız 4 yıldır gayet güzel giden evliliğimiz var.Birbirimizi anlıyoruz.Tavsiye ederim.

cilginpalet

Üye
Üye
Halil bey birazından bahsetmiş engelli var birde hakaten engelli var şimdi bir çok arkadaş olumlu bakıyorda yorumda yapmışlar diyaliz hastaları yada ne bileyim bir başkasının yardımına ihtiyaç duymadan hayatını idame eden arkadaşlar ol keseden evetlere dizmiş =) ben kendimden örnek vereyim of luyum yani omurilik felçli yataktan sandalyeme yada sandalyemden yatağa geçmek için yardım lazım banyoma yardım lazım vs vs nasıl olacak bu iş engelli biriyle evlensem olmaz sağlam bride beni almaz =) kaldık öteki taraftaki hurilere =)

Tekerlekli Sandalye