Engelli çocuğu olan anneler erken emekli olabilir mi?

Selam arkadaslar

benim annem 1966 doğumlu, 2000 yılında isteğe bağlı bagkurlu oldu 1 yıl yatırdı ve birdaha yatırmadı ,2007 yılındada işveren olarak tekrar bağkurlu oldu,
biz bu aradaki boşlukları toplatıp borcu yatırıp annemi emekli yapma sansımız var mı?
torba yasadan cıkan bağkur affından yararlanabilir miyiz?,

ben % 90 engelliyim engelli anneleri erken emekli oluyormuş benim anneminde erken emekli olabilme sansı var mı?.

Malul çocuğu olan anneler 5 yıl erken emekli olabiliyor ama bu süre 1 ekim 2008 sonrası için geçerli. Bağ-kur mensubu sigortalılarla ilgili torba yasada ki düzenleme şu şekilde. Emeklilik günü gelmiş ancak kuruma prim borcu olduğu için emekli olamayanlara toplu olarak primlerini yatırıp emekli edilmeleri sağlanıyor. Ben bu şekilde biliyorum. Daha detaylı bilgi için kuruma başvurabilirsiniz.
Ayrıca bakınız: http://engelliler.gen.tr/f43/bag-kura-prim-borcu-olanlara-banka-kredisiyle-emeklilik-firsati-6070/

Sayın yetkili
Özürlüler/Engelliler, belli şartların yerine getirilmesi halinde. “YENİ TAŞIT ALIMINDA” Özel Tüketim Vergisi Ödememektedirler.!!! 4760 Sayılı Özel Tüketim Vergisi Kanununda 5228 sayılı Kanun ile yapılan değişiklikle, engellilere motorlu taşıt araçlarının yurt içinden satın alınması veya ithal edilmesi sırasında sağlanan Özel Tüketim Vergisi(ÖTV) istisnasının kapsamı 31.07.2004 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere genişletilmiştir.

Bu yasa çerçevesinde özürlüler için ailelerin otomobil almaları kolaylaştırılmıştır teşekkür ederiz.
Fakat anlayamadığım NEDEN bu haktan %90 özürlü olan kişiler faydalandırılıyor ve bu kadar özrü olan bir insan zaten hayattan silinmek üzere olan bir insan demek değilmidir.Böyle bir insanı
arabaya bindirip indirmek zaten aracı kullanan insana büyük eziyet verecektir.
Söylemek istediğim bir kolaylık sağlıyorsunuz ama bu kolaylığı özürlülerin %90 ı kullanamıyor,öyle ki %80 raporu olan bu haktan yararlanamıyor ama bu kişide yürüyemiyor ama konuşuyor ,düşünüyor veya aynı derecede özrü olan kişi var zihinsel özürlü ama ayakları yere zar zor basıyor ama maalesef raporu %90 olmadığı için bu haktan yararlanamıyor.
Sayın yetkili söylemek istediğim ÖZÜRLÜ özürlüdür.Hiç olmazsa %50 ve üzeri olarak bu yasa düşünülmesi gerekmezmiydi anlamakta zorlanıyoruz.Bu konuda mantıklı bir açıklama bekliyorum.

ÖZÜR DİLERYEREK BİR KONUDA DAHA DİKKATİNİZİ ÇEKMEK İSTİYORUM
KONU: ENGELLİ ANNELERİN ERKEN EMEKLİLİĞİ Yasa aynen aşağıdaki gibi

5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 28.maddesinin 8. fıkrasındaki düzenleme ile bakıma muhtaç çocuğu bulunan sigortalı anneye erken emeklilik olanağı sağlayan bir düzenleme yapılmıştır.

Yasa maddesinde “Emeklilik veya yaşlılık aylığı bağlanması talebinde bulunan kadın sigortalılardan başka birinin sürekli bakımına muhtaç derecede malul çocuğu bulunanların, bu Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten sonra geçen prim ödeme gün sayılarının dörtte biri, prim ödeme gün sayıları toplamına eklenir ve eklenen bu süreler emeklilik yaş hadlerinden de indirilir.”hükmü yer almaktadır.

Kanunun yürürlük tarihine ilişkin düzenlemenin yer aldığı108.maddeye baktığımızda 28.maddenin yürürlük tarihinin 2008 Ekim ayı olduğu görülmektedir.

Bu durumda, 1 Ekim 2008 tarihinden sonra sigortalı çalışması olan ve aynı zamanda engelli malul çocuğu bulunan annelerin ödedikleri her 360 gün prim dörtte bir fazlası ile 450 gün gibi değerlendirilecektir. Aynı şekilde her yıl için 90 gün yaş haddinden de indirilecektir.

BURADA SORUM ŞU ?

Neden 01 ekim 2008 türkiyedeki özürlüler bu tarihten sonramı özürlü hale geldiler,neden böyle bir sınırlamaya gerek duyuldu.
Eşimin 2005 yılına kadar tam 11 yıllık sigortalılığı var imkansızlıklardan dolayı devam ettiremedik şimdi eşim bu yasadan faydalanamıyor malum yasanın başlangıç tarihinden dolayı
Size soruyorum neden bir tarihle kısıtlanıyor yasa insanlar faydalanamasınlar diyemi (ötv indiriminin %90 olması gibi) akıl mantık almıyor
Belki idare olarak yasayı siz çıkarmadınız biliyorum ama bu konularda sesimizi duyurmanızı ve bu çarpıklığın bir an önce düzeltilmesi konusunda yetkili birimlerle iletişime geçmenizi rica ediyorum

Ayhan ÇABUK
0 532 616 08 88

Geri