Engelli Çocuğu Olanlara İzin Geliyor

Sağlık Teknikeri

Üye
Üye
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından yapılan çalışmaya göre çalışan kadınların iş ila ev arasında kalmamaları, açısında bir dizi düzenleme yapılacağı açıklandı.
Buna göre engelli çocuğu olup ta her ikisi de (Anne veya Baba) çalışan ailelere hava şartlarından dolayı okulların tatil edilmesi (örneğin çocuk özel eğitim merkezinde okuyorsa) durumunda isteğe bağlı olarak engelli çocuğu olan Anne veya Baba’ya izin verilecek.

Çalışan kadınlara dair yapılması düşünülen diğer değişiklikler ise şu şekildedir.

Hükümet, çalışan annelerin iş saatleri ile çocuklarının okul saatlerinin uyumlaştırılması ve engelli çocuğu olan ebeveynlerden birine, çocuğunun okulu tatil olduğunda izin hakkı tanınmasını içeren iki büyük yeniliği hayata geçirmeye hazırlanıyor. Aile Bakanlığı tarafından hazırlanan öneriler doğrultusunda çalışan anneler için sağlanması planlanan yeni kolaylıklar şöyle olacak:

"ÖĞLEN ÇALIŞ, BİR SAAT ERKEN ÇIK" FORMÜLÜ:

Çocukların okul çıkışları genel olarak saat 15:30-16:00 arasında olurken, saat 17:00'de mesaisi biten annelerin en büyük sorunu "çocuğuma, ona kim bakacak?" oluyordu. Bu derdi çözmek için kamuda çalışan annelere sabah işe bir saat erken gelerek veya öğle tatili kullanmayarak, bir saat erken çıkma imkanı verilecek.

Not: Bahsi geçen izinler muhtemelen kamu sektöründe çalışanlar için geçerli olacak. Tabi bu benim kişisel görüşüm. Bu teklifi, değişikliği özel sektöre kabul ettiremezler diye düşünüyorum.

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Selam,

Çalışan anneler için yine kamudan muhteşem çözümler ama bu kadar imtiyazı özel sektörde bulmanız mucize olacaktır. Herkes için en uygunu ve en katlanılabilir olanı her zaman için kamuda çalışmaktır. Yol yakınken kamuya geçmeniz dileğimle...

Tekerlekli Sandalye