Engelli çocuğu olanların vergi indirimi

BURSAYAREN

Üye
Üye
Mrh benim kizimin % 80 otizim raporu var eşim özel sektörde ücretli çalişiyor..bizim iş yerinden vergi indiriminden yararlanabileceğimiz söylendi..acaba bunun gerekli olan şartlari nedir..yani rapor yüzdesi,babanin aldiği maaş ve nasil başvuru yapacağiz..lütfen bu konuda bana yardimci olursaniz çok sevinirim...

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Merhaba,
Evet yararlanabilirsiniz. Bunun için gerekli belgeler; Hizmet Erbabının Bakmakla Yükümlü Olduğu Özürlü Kişilerin Müracaatlarında:

Dilekçe
Nüfus cüzdanı asılları (Yetkili tarafından görüldükten sonra iade edilmek üzere),
Özürlüye ait 3 adet fotoğraf, (Sağlık Kurulu Raporunun aslı olanlardan 1 adet fotoğraf istenmektedir.)
Çalıştığı işyerinden alınacak hizmet erbabı olduğunu gösterir belge,
Özürlü kişiye bakmakla yükümlü olduğunu gösteren belge, (Özürlüye ait sağlık karnesinin fotokopisi yeterli bulunmaktadır.)
Hizmet erbabının bir adet fotoğrafı

hayatı_sev

Üye
Üye
merhaba benim annem yüzde 66 raporu var bağkurdan maaş alıyor vergi indiriminden nasıl faydalanır nereye müracaat etmemiz lazım bunun için elimizdeki rapormu geçerli

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Vergi indirimi faal çalışma yaşamı içinde olanlar için geçerlidir. Emekli olanlar alamaz...

hayatı_sev

Üye
Üye
ne olur kusuruma bakmayın ben bir şey daha öğrenmek istiyorum malul emeklilik hakkında yardımcı olursanız çok sevinirim 1982 tarih 2007 terk abim 2005yılında hastalık geçirdi malulluk için baş vurmuştum fakat 9.975 borç çıktı bende ödeyemeyiz diye 2007 sonlandırıp 2022maaş bağlattım eğerki bu 2022maaş kesilirse bağkura tekrardan muracaat edebilirmiyim hatırlarsanız kurumda kalıyor bahsetmiştim özür oranı sürekli yüz de 86

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Estefurullah bu site sorulara cevap vermek için açıldı. Dilediğiniz kadar soru sorabilirsiniz.
Malulen emeklilik için yeniden başvurabilirsiniz tabiki.

hayatı_sev

Üye
Üye
sanırsam bağkur pirim borçları olanlara af diye birşey duydum bilginiz vardır muracaat edersem acaba ne kadar borç çıkar ozamanki borç 9.975 idi yine aynımı çıkar acaba

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Bir ara prim borcu olanlara çeşitli kolaylıklar tanınıyordu ama şimdiki durumu bilmiyorum.

hayatı_sev

Üye
Üye
çok teşekkür ederim ben bunu bağkura gidip öğreneyim yeniden rapor isterlermi yoksa eskisi geçerli olurmu eskisi 2007 tarihli ve sürekli

rucak88

Üye
Üye
bişi merak ettim eşimde oglum üzerinden yararlana bilir ozman vergi indirimii maaşama etkili oluyo

BURSAYAREN

Üye
Üye
teşekkür ederim bu belgelerin hepsini temin edip nereye başvuru yapacağız acaba..maaş yüzdesine göremi her işçinin ödedi vergi acaba...çok çok teşekkür ediyorum iyiyki varsınız :eek:

ayancik57

Üye
Üye
SAYIN HALİL BEY...
Benim bu vergi indirimi hakkında bir sorum olacak.geçen gün internette gezerken bir konu gözüme çarptı." GERİYE DÖNÜK VERGİ İNDİRİMİ " acaba ne kadar dogru.yani bir şirket çalışanın mesela 4 senelik vergi indirimini yapmadıysa bunu alabilme imkanın var mış acaba ne kadar dogru...tşk.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Geriye dönük vergi indirimi alanlar varmış. Ama baya bir uğraş istiyor sanırım.

gececi01

Üye
Üye
sayın halil yılmaz ben sgk lı olarak asgari ücretle çalışmaktayım kızım %92 engelli bu durumda ben vergi indiriminden faydalanabilirmiyim bu indirim çalışan anne içinmi geçerli yoksa baba içinmi yoksa her ikisi içindemi geçerli ben anne için biliyorum ne yapmam lazım bu arada işyerim zaten bana her maaşta hericen 124 tl asgari geçim indirimi adı altında para ödüyor aydınlatırsanız sevinirim

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Engelli çocuğu olan annede babada alır vergi indirimini. Asgari geçim indirimi ayrı bişey. Onun dışında sizin alacağınız vergi indirimidir.

Serdar45

Üye
Üye
Sayın Halil Yılmaz, ben kamuda işçi olarak çalışıyorum maaşımdan vergi indirimi alıyorum.vergi indirimi sadece maaşta mı oluyor mesela aldığımız ikramiyelerden de vergi indirimi olacak mı?Birde ileride emekli olunca bu vergi indirimleri bizim emekli maaşımızı düşme yönünde etkiler mi? teşekürler.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Sadece maaşınıza yansır diye biliyorum ben. Vergi indirimi almanız emekli maaşınızın düşük olmasına neden olmaz. Ne olumlu ne olumsuz yönde etkiler yani.

rchmrky

Üye
Üye
vergi indirimi özel sektörde asgari ücretle çalışan birinin maaşında ne kadar etki eder artış olarak

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Vergi indirimin sakatlık oranına göre dereceleri var, 1.2.3 derece gibi. Bu oranlara göre aylık 40 ila 100 küsür tl olarak maaşınıza yansır.

Tekerlekli Sandalye