Engelli Çocuğunuz Olacağını Öğrendiğiniz Zaman Tepkiniz Ne Olurdu?

gülümse_hayata

Üye
Üye
Evlat sahibi olmak hayattaki en büyük mutluluklardan birtanesi olduğu inkar edilemez bir gerçektir. Çocuğumuz olacağını öğrendiğimiz an çok farklı düşüncelere bürünmemiz kaçınılmaz, onun geleceği eğitimi sağlığı hakkında bir çok düşünceler oluşur kafamızda, herşey çocuğumuz için çok güzel olsun isteriz.

Peki çocuğumuzun engelli doğacağını öğrendiğimiz anki düşüncelerimiz nelerdir? Daha doğmamış evladımızdan vazgeçebilme ihtimalimiz nedir? Engelli olduğu için kabullenemeyip onun bizim bir parçamız olduğunu unutma ve hayatına son verme ihtimalimiz nedir? Yada tam tersi bu benim evladım diyerek engeline rağmen dünyaya getirmek mi daha doğrudur?

Bu konuda eminim herkezin farklı düşünceleri vardır. Ben kendi adıma düşüncelerimi paylaşmak istedim.

Engelli bir çocuğum olacağını öğrendiğim an sanki hayat benim için duracakmış gibi hissederdim. Benim canım, benim evladım hayatı boyunca sağlık sorunlarıyla uğraşacak diye üzüntümden kahrolurdum. Belki bir müddet hayata küser kendimi suçlar ne yaptımda başıma böyle bir durum geldi diye sorgular dururdum. Cevaplarını bulamadığım sorular içinde kabus gibi günler geçirirdim. Ama evladımın sevgisiyle bu durumu üzerimden atabilmeyi ve çocuğuma her ne olursa olsun sahip çıkmayı başarabileceğime kendimi ikna ederdim. Asla canına kıymayı düşünmezdim o benim bir parçamdı engellide olsa çocuğumdu hiç bir sorunu olmadan doğan milyonlarca çocuk sonradan herhangi bir durumdan dolayı engelli olabileceğine kendimi ikna eder her ne olursa olosun çocuğumu kucağıma almak isterdim.

Belki engelli doğan çocuklarımıza seçim yapma şansı sunulabilseydi hiç doğmamış olmayı tercih edenlerin sayısı'nın hiçte azımsanamayacak boyutta olduğunu düşünüyorum. Hayatlarının her evresinde yaşadıkları büyük sorunlar yüzünden doğmamış olmayı tercih edebilirlerdi. Ama bu hayattta neyin garantisi var hangimizin sağlıklı yaşayıp ölmeye garantimiz var. Her an başımıza olmadık bir şey gelme ihtimali okadar yüksek'ki bu durum ne çocuk dinliyor nede yetişkin geldimi hiç fark etmeksizin geliyor. İşte neyin nezaman olacağını bilmediğimiz bu belirsizlik içinde ben engelli doğacağını bilsemde çocuğumu aldırarak onun canına kıymazdım/kıyamazdım.

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Engelli Çocuğunuz Olacağını Öğrendiğiniz Zaman DÜNYA DURUR SANKİ !

Öğrendiğinize inanamazsınız bir süreliğine, acaba mı dersiniz?, yanlışlık olmalı? mutlaka olmalı ? isyan edersiniz...neden ?...niye?...acaba yanılma payı yok mudur?...çaresi yok mudur? dünya durur ama sadece sizin için durur ya da siz durduğunu sanırsınız...oysa hız kesmeden devam etmektedir dönmeye...çevrenize bakarsınız...insanlar...her konuda ama her konuda bir söyleyecek sözleri vardır elbette...her kafadan bir ses çıkar...farklı seslerden bunalırsınız...kulaklarınızı kapatırsınız her yabancıya karşı...yabancı bir dünyada yapayalnız kalırsınız...bir başınıza...sanki hep öyleymiş gibi...daha öncesi yokmuş gibi...

İnsanları tanımaya başlarsınız sanki bu duran dünyada...onlar sizin gibi durmamışlardır ki...hayat devam ederken...kendinizle hesaplaşırsınız...içinizdeki meleğin bu dünyaya gelmeyi isteyip istemeyeceğini sorarsınız kendinize belki milyonlarca kez...mantığınız duygularınızla çatışır durmadan zihninizi kurcalayan sorulara cevaplar ararsınız sessizce...çaresizce...ve bulursunuz...bir gün uyandığınızda aslında çarenin yine kendinizde olduğunu farkedersiniz...bu dünyanın bir melek için çok ama çok fazla kirli olduğunu düşünsenizde diğer kanatsız melekler gibi bu canında dünyaya gelmeye hakkı olduğunu ve asla bu hakkı ondan almak istemediğinizi önce kendinize itiraf edersiniz...sonra dünyaya seslenirsiniz...sana inat ey zalim dünya hazırlan! bir melek daha gelecek ve sen onu da kabul etmek zorundasın!
Ben istediğim sürece o da bu yeryüzünde yaşayacak ona kıyamayacağıma karar verdim ben ! ne sen ne insanlar umurumda değil!

Dünya durduğu yerden dönmeye başlar yeniden...çaresizce kabul etmiştir tüm zalimlere karşı kucak açmıştır...beklemeye başlar sadece...insanlar hani o çok bilmiş insanlar da yoktur etraflarda...herkes kendi hayatına geri dönmüştür...sanki kabuklarının altına saklanan kaplumbağalar gibi sinmişlerdir belki de korkudan...

Günler günleri kovalar, aylar ayları ama meleği bekleyen herkes şaşkındır...herkes suskun...herkes üzgün...o istenmeyen, kabul edilmeyen sadece annesi tarafından beklenen melek vazgeçmiştir dünyaya gelmekten...

Tekerlekli Sandalye