Engelli çocuklar okul istiyor!

gülümse_hayata

Üye
Üye
Engelli çocuklar okul istiyor!

Özel Eğitime muhtaç çocuklarımızın eğitimi ve rehabilitasyonunda 2006 yılından bu yana bir takım iyileştirmeler yapılsa da var olan sistem okul çağındaki özel eğitime muhtaç çocuklarımızı örgün eğitim konusunda mağdur etmektedir

‘’Ben okulumu istiyorum.Yaramaz , haylaz hatta tahammülsüz olabilirim olabilirim.Bu benim isteyerek büründüğüm bir karakter yapısı değil, ben farklıyım.Ama ben okulumu istiyorum.Sıkıldım artık müdür amcaların kayıt yaparız ama okula gelmesin laflarından.Sıkıldım artık istemeden yaptığım davranışlardan dolayı kovulmalardan.Devlet baba nerede.Öğrenemiyorum diye ,yaramazım diye duygularımın da olmadığını düşünmeyin sakın.Okula alınmadığımda ağlayan annemi görünce bende üzülüyorum.Ben de insanım.Ağlamasın annem , paramızda yok zaten.Benim okulum nerede , ben okulumu istiyorum.’’

Özel Eğitime muhtaç çocuklarımızın eğitimi ve rehabilitasyonunda 2006 yılından bu yana bir takım iyileştirmeler yapılsa da var olan sistem okul çağındaki özel eğitime muhtaç çocuklarımızı örgün eğitim konusunda mağdur etmektedir. Özel Eğitimde paydası masa başında hazırlanmış teoride uygulana bilen fakat pratikte uygulamada sıkıntılar yaşadığımız yasa-yönetmelik ve mevzuatlardır.Bu durum özel eğitimde beklenilen amaçlardan sapılmasına ve engelli öğrencilerimizin istismarına yol açmıştır.

Özel eğitime muhtaç olup ta örgün eğitimini bir devlet ilköğretim okulunda kaynaştırma yoluyla alması gereken fakat öğrenciler okullara devam etmemektedirler.Özel eğitime muhtaç olan öğrenciyi yapılan kayıtla zorunlu eğitim yasasına muhalefeti ortadan kaldıran okul idaresi devam edip etmediklerine , devam etmiyorlarsa neden devamsızlık yaptıklarına hiçbir şekilde bakmaksızın öğrencilerin okullara gitmemesine zemin hazırlamışlardır.

Milli Eğitim Bakanlığı göz göre göre sanal kayıta , hayali örgün eğitime destek vermektedir.Milli Eğitim Bakanlığına bağlı bazı Eğitim Uygulama okullarında okul mevcutları 30-40 iken 150-200 e varan kayıtlar vardır.Önemli olan özel eğitime muhtaç öğrencilerin bir yerde öyle ya da böyle bir kaydının olması.Amaç kayıt yapmak.Eğitim , okula devamlılık ,sağlıklı bedensel gelişimin desteklenmesi,aileye ,çevreye destek! Bunlar olmasa da olur. Kayıt yaptık.

Hayali örgün eğitim alan ve okulda olması gerektiği zamanlarda okulda olmayan özel eğitime muhtaç çocuklar ne yapmaktadırlar;Adana dan bir örnek .Baba’’ ne olur çocuklarımı bırakmayın ,akşama kadar tutun.Çocuklarımı dilendiriyorlar’’ diye ağlıyor.Baba işe gidiyor , çocuklar akşama kadar dışarıda.Art niyetli insanlar bu çocukları ya dilendiriyorlar, ya mendil sattırıyorlar yada cam sildiriyorlar.Sonra paraları ellerinden alınıyor çocuklar tiner-uhu tarzı şeylere bağımlı hale getiriyor ve okulda olması gereken saatlerde okulunda olmayan çocuğun çocuk,aile ve kurumların ayrı ayrı sıkıntıları vardır.

Bu sıkıntıların ortak davranış problemleri olan bir çok öğrenci okullara kayıt yaptırılmakta öğrencilerin okula Özürlü çocuklardaki örgün eğitim Öğrenciyi uzun süre eğitim ortamında tutarak sadece onun öğrenmesini ,eğitilmesini sağlamıyor aynı zamanda özel eğitime muhtaç çocuğumuzu olası kötü alışkanlıklardan , kötü niyetli insanların istismarından korumakta , çocukların sağlıklı beslenmesini sağlamakta,aileye sosyalleşmesi için zaman tanınmaktadır.Örgün eğitime karı çıkan ve örgün eğitim yasasını istemeyen kişi ve kurumlar daha sağlıklı düşünüp olaylara birde bu pencereden bakmalılar.Yoksa bu vebal ve kaybedilen bir çocuk ağı onlara onların üzerine olacak.

T.C ANAYASASI Madde 42- Kimse eğitim ve öğretim hakkından yoksun bırakılamaz.

222 Sayılı İLKÖĞRETİM VE EĞİTİM KANUNU Madde12: Mecburi ilköğrenim çağında bulundukları halde zihnen,bedene, ruhen ve sosyal bakımdan özürlü olan çocukların özel eğitim ve öğretim görmeleri sağlanır.

birincikuvvet.com

Tekerlekli Sandalye