Engelli devlet memuru iş kazası ile sürekli iş görmezlik ödeneği alabilirmi

svm1986

Üye
Üye
örneğin %50 engeli ile işe başlayan bir devlet memuru bastonlarla yürüyor olsun 2010 yılında iş yerinde düşüp iş kazası geçirsin ve tekerlekli sandalye ye mahkum olsun ve son aldığı özür oranı heyet raporu % 98 olsun

1- bu kişi sürekli iş görmezlik ödeneği alabilirmi?
2- bu kişi işine devam edebilirmi?
3- o kamu kurumu iş kazası bildirimi yapmamış, kaza geçirende iş kazası bildirimi yapmamışsa şimdi yapabilirmi?
4- iş kazası başvurusu yapsa memuriyetine olumlu veya olumsuz bir etkisi olurmu?
5- aradam 3 yıl geçmesi sorun oluştururmu?
6- hem çalışıp hem de iş görmezlik ödeneği alabilirmi?

Moderatörün son düzenlenenleri:

erciyes

Üye
Üye
sgk ya başvuru yapınız durumu izah edip onların sizi yönlendirmelerine göre hareket ediniz. şartları taşıyorsanız
cevap 1) alabilirsiniz dediğim gibi şartları taşıyorsanız
cevap 2) işinize devam edebilirsiniz
cevap 3) o işyeri ceza öder
cevap 4) 5 yıla kadar sorun çıkmaz
cevap 5) evet ikisinide alabilir bu bakıma muhtaçlık durumuna görede değişir okonunun ayrıntılarını okumak için editörümüzün yazılarını okuyunuz

İskender Durgun

Üye
Üye
1) Bunu ispat edecek belge ve şahitleriniz varsa, SGK müfettişlerinin onayı çıktıktan sonra sürekli iş göremezlik ödeneği alabilirsiniz.

2) İş göremezlik ödeneği almanız çalışmanıza mani değildir. Hem maaşınızı hemde sürekli iş göremezlik ödeneği alabilirsiniz.

3) Evet başvurum yapabilirsiniz süre geçmemiş.

4)Memuriyete olumlu yada olumsuz bir etkisi olmaz.

5) Oluşturmaz ama ispatı zorlaşır.

6) 2. şıkta cevap verilmiştir.

erciyes

Üye
Üye
sayın svm1986 bir konuyu düzeltme gereği duydum. devlet memurlarının iş kazasında sgk ile bir alakası yoktur.

erciyes

Üye
Üye
iskender bey bizzat bu konuyu araştırmaya sgk ya gittim.devlet memurlarına biz bakmıyoruz kurumunuzla alakalı cavabı aldım

İsen Buga

Üye
Üye
Galiba SGK baştan savmış.

A- GEÇİCİ İŞ GÖREMEZLİK ÖDENEĞİNE İLİŞKİN GENEL AÇIKLAMALAR

506 sayılı Kanun döneminde sadece hizmet akdi ile çalıştırılan sigortalılara ödenmekte olan geçici iş göremezlik ödeneği, 5510 sayılı Kanun ile belli şartlarla köy ve mahalle muhtarları ile kendi nam ve hesabına çalışan sigortalılara da verilmeye başlanmıştır. Kamu idarelerinde çalıştırılanlara (memurlar) iş göremezliklerinin devam ettiği sürelerde maaşlarının ödenmesine devam edilmesi nedeniyle geçici iş göremezlik ödeneği ödenmemektedir. Kısa Vadeli Sigorta Kolları Uygulama Tebliği'nin 13 üncü maddesinde geçici iş göremezlik, sigortalının iş kazası, meslek hastalığı, hastalık ve analık hallerinde Sosyal Güvenlik Kurumunca yetkilendirilen hekim veya sağlık kurulu raporlarında belirtilen istirahat süresince geçici olarak çalışamama hali olarak, geçici iş göremezlik ödeneği ise iş kazası, meslek hastalığı, hastalık ve analık hallerinde Kanun’da belirtilen geçici iş göremezlik sürelerinde verilen ödenek olarak tanımlanmıştır. Geçici iş göremezlik ödeneğinin verilme usul ve esasları 5510 sayılı Kanun’un 18. maddesinde, Sosyal Sigorta İşlemleri Yönetmeliğinde ve daha detay bir şekilde ise Kısa Vadeli Sigorta Kolları Uygulama Tebliğinde açıklanmıştır.

Bir ara tesadüfen maddeyi okudum: SGK memuru bu maddeye ne dicek? Gerçi belki bilmediğim vardır yorumunu merak ettim..

Tekerlekli Sandalye