Engelli Emekli Çalışanın İstirahat Rapor Ödemesi

serdaroruc

Üye
Üye
Merhaba arkadaşlar. Engelli emekli olarak özel bir şirkette şoför olarak çalışıyorum. İşyerinde çalışırken kasık bölgeme ağrı girdi. Cumartesi mesai sonrası tek başıma acile gittim. Alelacele apandist ameliyatı yaptılar. 20 gün rapor yazdılar.

Engelli Emekli Çalışanın İstirahat Rapor Ödemesi Varmı? Yokmu? Bilen varmı acaba? Teşekkür ederim.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Emekli çalışanlar rapor parası alamıyor diye biliyorum.

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Merhaba,

Hastalanan emekli işçiye rapor parası maalesef ödenmemektedir. Bunun nedeni ise; sosyal güvenlik destek primine tabi olan emekli işçilerden, hastalık sigortası ya da kısa vadeli sigorta primi kesilmiyor oluşudur. Hal böyle olunca da; hastalanan ve sağlık raporu alan bir emekliye, hiçbir şekilde geçici iş göremezlik ödeneği / rapor parası ödenmemektedir.

Emekli rapor alırsa maaşı kesilir mi?

Rapor alan işçinin maaşını işveren ödemek zorunda değildir. Bu durumda rapor alan emekli çalışan hem geçici iş göremezlik ödeneği alamayacak hem de işyerinden maaş alamayacak ve mağdur olacaktır.
Bu durumun önüne geçmenin tek yolu ise iş sözleşmesinde bunu öngörmek ve “emekli çalışan iş göremezlik raporu aldığında, maaşının kesilmeyeceğine” dair özel bazı hükümleri sözleşmeye koymaktır. Böyle olunca işçi rapor parası alamasa da, en azından maaşını almaya devam edebilecektir.

Emekli olan ve SGDP ödeyerek ve işçi olarak çalışmaya devam bir sigortalı; iş kazası geçirirse ya da meslek hastalığına tutulursa, rapor alması durumunda geçici iş göremezlik ödeneği alabilmektedir.
Ancak emekli olup çalışmaya devam eden işçi analık izni nedeniyle ya da hastalandığında iş göremezlik raporu aldığında, hiçbir şekilde rapor parası alamayacaktır.

Sağlıklı günler,

Tekerlekli Sandalye