Engelli emekli iken sigorta primi nasıl öderim?

Merhabalar. Öğrenmek istediğim bir konu var. 2024 yılı mart sonunda engelli emekli maaşım bağlandı. Yüzde 43 engelli raporum var. 4761 gün primim var. Sorun şu ki; Engelli raporum 2 yıl süreli. 2 yıl bitince tekrar Sağlık Kuruluna ve heyete girmem lazım. Yüzde 40 verirler mi bilmiyorum. Emekli olduktan sonra 7 ay bir firmada tam zamanlı çalıştım. 210 gün sigorta primi, Sosyal Güvenlik Destek Primi (SGDP) olarak geçtiği için sigorta prim gün sayımı artırmıyor. 540 gün askerliği ödemek istiyorum. Yine işe girip borçlanıp ödeyebilirim. Askerliği ödersem 674 gün eksiğim kalıyor. 2 seneye yakın bir zaman. 1999 girişim var ve Eyt'ye tabiyim. Aldığım engelli emekli maaşı 12.500 lira. Sizlere sormak istediğim ne yapabilirim? Eksik kalan 674 günü nasıl tamamlayabilirim. Bir fikir verecek olan var mı? Teşekkürler.

1. Halen Emekli misiniz?
EVET ise;
a.)Askerlik borçlanması yapamazsınız..
b.) Herhangi bir işte çalışsanız, çalıştığınız her gününüz bile prim sayılmıyor.
c.)EYT emeklisi olamazsınız: şuan engelli emeklisiniz, bunu siz belirtmişsiniz.

Hayır ise yada %40 alamadınız ise emekliliğiniz düşer mi hayır. SGK bu riski sizi emekli ederken göze almazdı. Aldı diyelim, emeklilik düştü diyelim o zaman:
a.) Bir işe girip gün ve eksik kalan primleri doldurmanız gerekiyor.
b.) Askerlik borçlanması o zaman yapabilirsiniz, başvurabilirsiniz.
c.) Prim tamamlanırsa EYT emeklilik dilekçesini de verebilirsiniz.

Hangi cevap size uygunsa o..

Merhaba İsen Buga.

Cevap için teşekkür ederim. 170 numarayı aradığımda askerlik borçlanması yapabilirsin dedi. O yüzden öyle yazdım. Sgk müdürlüğüne de sorarım.

Şöyle yazmışsınız

Hayır ise yada %40 alamadınız ise emekliliğiniz düşer mi hayır.

Bu ülkede her şey olur. Kendi önlemimi kendim almak istiyorum.

Geri