Engelli emekli olabilir miyim?

2004 sgk girişim var.Özel sektörde çalıştım hep.Yaklaşık 3050 gün primim mevcut.2018 Mayısta kanserden dolayı malulen emekli oldum.Sgk dan gelen yazıda 1 Eylül 2019 a kadar tekrar kontrol için sgk ya başvurmalıymışım,sanırım sevk için.Bu arada 15 gün önce,engellilik haklarından yararlanmak için ,%85 engelli raporu aldım.Kanser dışında,doğuştan gelen kalp yetmezliği,görme bozukluğu vs de mevcut.
Sorum; Engelli emekliliği için ne yapmam gerekir?Malulen emeklilikte hep 15-16 ayda bir rapor yenilenmesi mi gerekiyor?Asgari ücretle bi yerde çalışsam,engelli raporumla vergi indirimine başvursam,maaşta ne kadar farkeder?3600 günü çalışarak doldurup engelli emekli olabilir miyim?

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Kanser hastaları için evet dediğiniz gibi süreli emeklilik yapılıyor. Eğer dediğiniz şekilde kanser dışında %85 engelli raporunuz var ise engelli emekliliğinden faydalanırsınız. Bu arada bu %85 lik oran tek hastalıktanı yoksa birden fazla hastalıktanmı alındı?

15 gün önce aldığım engelli raporu %85 ve sürekli ibaresi mevcut.Bölümlere göre oranlar ise; %80 onkoloji,%15 beyin-sinir ,%10 kardiyoloji,%3 göz şeklinde,Tabi baltazarla baltalanınca %85e düştü.Diğer hastalıklarım da mevcut.Doğuştan marfan sendromu,görme sıkıntısı,kalp kapakçık,mitral yetmezlik vs..
Benim demek istediğim,malulen emekli olup 15 ayda bir muayene falan uğraşacağıma,550 gün daha prim ödeyip,günümü 3600e tamamlayıp sürekli engelli emekli olmak.Acaba bu mümkün mü?Yani benim engelimin ,sigorta girişimden sonra ortaya çıkması,engelli emeklilik için sorun oluşturur mu?

Tapatalk kullanarak iPad aracılığıyla gönderildi

%80 oranında tek hastalığınız varmış. Şu yolu izlemenizi öneririm. İlk önce malulen emeklilik için başvuracaksınız (bu bahsettiğim sizin şuan kanserden dolayı yararlandığınız malulen emeklilik değil) eğer kabul görürse 10 yıl sigortalılık ve 1800 gün primle emekli olursunuz. Bu olmazsa kademeli engelli emekliliği devreye girer. O seçeneği değerlendirirsiniz.

iyi günler ben engelli maaşı alıyorum babam vefat ederse onun emekli maaşını alabilirmiyim benim engelli maaşımı iptal ettirip sormak istedim saygılar..

Merhaba,

Babanızın vefatı halinde sahip olduğu emekli maaşından sizinde faydalanmanız bazı şartlara bağlıdır.

Vefat eden kişinin çocuklarının emekli aylığından faydalanabilmesi için çocuğun cinsiyeti, yaşı, öğrenim durumu, medeni hali ve malul olup olmaması belirleyici rol oynamakta. Erkek çocukların bu haktan yararlanabilmesi için yüksek öğrenim görüyorsa 25 yaşından, ortaöğretim eğitimi alıyorsa 20 yaşından veya herhangi bir eğitimi yok ise 18 yaşından küçük olmalıdır. Kız çocukları ölüm aylığından faydalanabilmesi için evli olmaması gerekmektedir. Ayrıca kendi sigortalılıkları nedeniyle aylık bağlanmamış olması gerekmektedir. Çalışma gücünün %60’ından fazlasını kaybetmiş çocuklar ise cinsiyetine, yaşına ya da eğitim durumuna bakılmaksızın bu haktan yararlanabilir.

Engelli maaşınızı babanız vefat etmeden önce ve bağlanabilme koşullarını iyice netleştirmeden kesinlikle iptal ettirmeyin.

Sağlıklı günler dileğimle,

benim %75 engelli raporum var zaten hiç bir yerde çalışmıyorum ortaokul mezunuyum dolayısıyla bağlanır diye düşünüyorum :) teşekkürler bilginiz için

Geri