Engelli emekli olan kişinin yeniden çalışma durumu?

Herkese iyi geceler

Vergi indirimi alıp emekli olan kişi tekrara çalışırsa yanlızca engelli statüsünde mi çalışabilir ? Şu nedenle soruyorum .
Ben emeklilik müracatımı yaptım kısmet olur da emekli olursam tekrar çalışmak istiyorum , bir arkadaşımın yanında çalışacağım
arkadaşımın engelli çalıştırmasına gerek yok yani mecburiyeti yok ,beni sgk ya bildirirken engelli emekli diyemi bildirimde bulunacak yoksa sadece emekli diyemi ?

Engelli (yasal tabiriyle sakat) statüsünde de çalışabilirsiniz normal statüde. Tek yapmanız gereken SGDP (Sosyal güvenlik destek primi) ödeme. SGDP çalışmanız halinde aldığınız emekli maaşından her ay kesilecek miktardır.

Arkadaşlar ben 01-08-1994 ssklı olarak işe başladım 1973 dogumluyum ve 2012 de yüzde 44 rapor aldım 2012 6 ayında 3960 gün vergi indiriminden emekli oldum terörlr mücadeleden dolayı 2014 10 ayında memur olarak göreve başladım ve memur olunca daha önceki aylıgım kesildi ben emekli sandıgından ne zaman emekli olurum önceki günlerim dikate alınırmı vergi indirimi için tekrar rapor almama gerek varmı arkadaşlar kolay gelsin

@gazigazi, emekli olmasaydınız, önceki prim günleriniz kamudan emekli olmanız için dikkate alınır diyecektim ama siz emekli olup, sonradan kamuya geçmişsiniz. Doğrusu konuyu ilişkin net bilgim yok. Yarım yamalak bilgiler yazarak sizide yanlış yönlendirmek istemem. Konuya ilişkin bilgisi olan arkadaşımız varsa konu altına yazsın lütfen...

Sn. gazigazi,
birtakım istisnalar dışında ssk'dan(özel sektörden) emekli olanlar emekli maaşları kesilmeden kamuda çalıştırılmıyolar.
Yapacağınız hamle bence durumu özetleyen bir mail/dilekçe ile bilgi edinme kapsamında SGK'ya sormak olacaktır. Gelecek cevabı bizlerle de paylaşırsanız memnun oluruz. (benim şahsi düşüncem, kamuda da emekli olacak kadar çalışırsanız çift maaş hem ssk emekliliği hem emekli sandığı emekliliği hak edebileceğiniz.)
Eğer şartlar sizi zorlamıyorsa kamuya hiç girmeyip (emekli maaşınız kesilmeden) sgdp ödeyerek özel sektörde çalışmaya devam edebilirdiniz.

Geri