Engelli emekliligi dolanlar BES teki parayi cekebilir Mi?

Arkadaslar bir soru soracagim, ozel sektorde calismaktayim. %70 Engel raporum var, 2021 tarihinde 17 senem ve 4400 gunum dolacak, BES te biriken parayi devlet katkisi ile engelli emeklisi olunca alabilirmiyim. Sizce BES te kalmak Benim icin mantiklimi?

MI 4LTE cihazımdan Engelliler.Gen.Tr mobil uygulama ile gönderildi

...........
ben kimseye bireysel emeklilik sistemine girin demem. Çünkü, bizdeki sistem dünyada olduğu gibi emekli aylığı veren bir sistem değil. Sadece ilerde 56 yaşında gelince toplu veya taksit taksit size geri ödenecek bir parayı öngören sistem. Yani, eşiniz 56 yaşında gelip de en az 10 para ödemişse diyecekleri seçenekler şunlar;

ÖMÜR BOYU MAAŞ YOK l

-Siz 20 bin lira para ödemişsiniz, 20 binde neması oldu al bu 40 bin lirayı hadi güle güle,

- Veya sizin tercihinize ayda bin lirayı 40 veya 42 ay ödeyelim para bitince bir daha görüşmeyelim,

Yani, asla ömür boyunca emekli aylığı falan vermezler.

Bireysel emeklilik şirketleri'nin faaliyet gösterdikleri binalar, personel maaşları ve hesap vermesi gereken patronları var. Bu şirketler kara kaşınıza kara gözünüze hayran oldukları için milyonlarca dolar lisans bedeli ödemediler. Tabi ki, sizin paralarınızla kâr etmek için açıldılar. Bu sebeple hem paranın yatırılmış olduğu yatırım araçlarından elde edilen nemalardan pay alırlar hem de sizin bahsettiğiniz ana paradan yönetim gideri adı altında para alırlar.
...........
Ali TEZEL (AliTezel.com.tr) - Bireysel emeklilik emekli etmez, sadece para biriktirtir

Geri