Engelli Emekliliği İçin Başvuru Zamanında Çelişkili İfadeler

Merhaba,

https://engelliler.gen.tr/f11/engellilerin-erken-emeklilik-sartlari-haklari-24169/

Kod:
SSK Mensubu Engellilerin Emekliliği

SSK Mensubu engelliler ile, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı mensubu engellilerin emeklilik işlemlerinde en önemli detaylardan biride sigorta başlangıcı 1 ekim 2008 öncesi olan SSK mensubu engellilerden emeklilikte “Vergi İndirimi Belgesi” almalarının zorunlu kılınmış olmasıdır. Yani SSK mensubu bir çalışan eğer 1 Ekim öncesi işe başlamışsa [B][COLOR="#FF0000"]emeklilik günü yaklaşmadan mutlaka vergi indirimi belgesi almak için başvuruda bulunmalı belgeyi almalıdır. Aksi taktirde emeklilik için müracaat ettiğinde müracaatı kabul edilmez...[/COLOR][/B]

https://engelliler.gen.tr/f11/engellilerin-emeklilik-hesaplamasi-nasil-yapilir-24213/

Kod:
Emeklilik İçin Ne Zaman Başvurmalıyım?

Bir diğer “sık sorulan” soru ise emeklilik için ne zaman başvuru yapılması gerektiğidir. Zaman zaman forumda da görmüşsünüzdür, “emekliliğime bir yıl var şimdiden başvuruda bulunabilirmiyim?” şeklinde sorular geliyor.
Öncelikle şunu belirtelim.[COLOR="#FF0000"][B] Emeklilik için gerekli süreyi doldurmadığınızda başvuruda bulunmanızın bir anlamı yok.[/B][/COLOR] Ancak eğer “askerlik borçlanması veya doğum borçlanması” yaptıracaksanız askerlik ve doğum borçlanma sürelerinide göz önüne alarak başvuruda bulunabilirsiniz.

Yukarıda belirttiğim iki farklı sayfada engelli emekliliği için başvurusu zamanı konusunda farkllı ifadeler söz konusu.
Şimdiki en güncel bilgi hangisi acaba?

Bilgi verebilirseniz sevinirim.

Teşekkürler.

Birinci kısımda 1 EKİM 2008 öncesi işe giren engellilerden bahsediliyor. bu kişiler vergi indirimi almak mecburiyetinde. oysa kamu yada bağ-kur çalışanı için bu zorunluluk yok.

Birinci kısımda 1 EKİM 2008 öncesi işe giren engellilerden bahsediliyor. bu kişiler vergi indirimi almak mecburiyetinde. oysa kamu yada bağ-kur çalışanı için bu zorunluluk yok.

Şimdi ben Ekim 2008'den önce işe girmiş ve emeklilik süremi doldurmuş bulunuyorum ama vergi indirimi için başvuru henüz yapmadım.
Artık emekli olamayacak mıyım?

Tabiki emekli olursunuz ancak emeklilik müracaatında bulunmadan önce vergi indirimi belgesi için müracaat edip belgeyi aldıktan sonra emeklilik müracaatında bulunacaksınız.

Geri