Engelli emekliliği için nereden başlamalıyım?

Gökbörü

Üye
Üye
Herkese merhaba
Öğretmenim
27.03.1998 işe başlama tarihim
%52 engelli raporu aldım (2 yıl süreli kronik sebeplerden)
Emekli olmak istiyorum neden başlamalıyım?
Forum konularına biraz baktım benim durumumda olanlar için bazı arkadaşlar vergi dairesine git derken bazıları gerek yok kurumuna dilekçe ile başvuru yap demiş..
Birde engelli ve malulen emekli olmak kişinin seçimi ile mi ilgili?
Cevap verecek arkadaşlarıma şimdiden teşekkür ederim

Moderatörün son düzenlenenleri:

İsen Buga

Üye
Üye
Bağkur SSK Emekli sandığı hangisi..
Birde İşe başlarken engelli miydiniz?

sana tüyo: Malülen emekli olamazsınız ama Engelli emekli olursunuz.
Malülen emekli için tek sakatlık ve veya hastalıktan %60 almanız gerekiyor: ayrıca Daha önce engelli olmamanız gerekiyor: (ince dipnot engelli seniz hastalığınızın artması gerekiyor).. Yani detay var...

Engelli emeklilik ise %40 rapor yetiyor. Ama sizinki süreli başınıza sonradan iş çıkmasın derim...

Gökbörü

Üye
Üye
Bağkur SSK Emekli sandığı hangisi..
Birde İşe başlarken engelli miydiniz?

sana tüyo: Malülen emekli olamazsınız ama Engelli emekli olursunuz.
Malülen emekli için tek sakatlık ve veya hastalıktan %60 almanız gerekiyor: ayrıca Daha önce engelli olmamanız gerekiyor: (ince dipnot engelli seniz hastalığınızın artması gerekiyor).. Yani detay var...

Engelli emeklilik ise %40 rapor yetiyor. Ama sizinki süreli başınıza sonradan iş çıkmasın derim...
Cevabınız için teşekkür ederim
Devlet memurunun yani emekli sandığı üyesiyim
Raporum %52 ve 2 yıl süreli hastalıklarım kronik.. işe normal memur olarak başladım zaman içinde engel raporuna sebep olacak hastalıklarım oluştu
Engelli Emekli olmak için nereden başlamalıyım
Bir de süreli raporlarda sonradan ne gibi sorunlar çıkabilir. Tekrar beni öğretmenliğe mi gönderirler?bu olabilir mi?

İsen Buga

Üye
Üye
Memur olduğunuz için İşiniz kolay: İşi kurumdan halledeceksiniz..
Engelli emeklilik dilekçe İle kuruma veriyorsunuz daha çok Personel Şubeye..
(o şube yoksa Mutametlik).. Gerisi onlar işlem yapar.

Rapor fotokopisi ilişiğe ekleyebilirsiniz..

Not: Raporunuz E-Nabızda görülmeli.
Görülmüyorsa hastaneye gidip e nabızda gözükmesini talep ediniz. SGK e nabızdan kontrol edecek: Gerekirse SGK sizi yeniden hastaneye yönlendirebilir.

Malül emeklilik talep etmeyiniz. Sadece ve yalnız Engelli (diğer adı erken) emeklilik hakkınız var: gerekirse ileride iş keyfinize bulur çalışırsınız.
İsterseniz SGK ya gidip emekli olup olamayacağınızı sözlü olarak bilgilenebilirsiniz.

Bana göre engelli memur 5760 gün prim ile emeklilik hak eder. Siz bunu aşmışsınız.

Gökbörü

Üye
Üye
Çok teşekkür ederim değerli bilgileriniz için sonucu buradan paylaşrım

İsen Buga

Üye
Üye
Özel okullarda tekrar öğretmenlik yapabilirsiniz. Ama Emekli olacağınız için kamuda çalışamazsınız.
Süreli rapor demişsiniz süresi bitmeden tekrar rapor çıkartıp tekrar işlem yapacaksınız. SGK ile...

Tekerlekli Sandalye