Engelli emekliliği ve tazminat hakkında?

Merhaba, 1998 temmuz ayında sigortalı olarak işe başladım. Bu sözünü ettiğim firma 2005 mart ayında iflas sebebiyle kapatıldı. 2009 mayıs ayına kadar isteğe bağlı sigortamı kendi imkanlarımla ödedim. 2009 haziran
ayında başka bir firmada işe girdim. 2013 temmuz ayında emekli olmaya hak kazandım. Emekli olduğumda sgk'dan emeklilik tazminatı alırmıyım, ne kadar alırım. Çevremdeki insanlar sadece çalıştığım firmadan tazminat alacağımı sgk.dan almayacağımı söylüyor. Bu nekadar doğru. Halen bu sözünü ettiğim firmada çalışıyorum. Birde emekli maaşım ortalama ne kadar olur. Özür gurubum %60. Vereceğiniz bilgiler için şimdiden teşekkür ederim.

Emekliliğiniz hayırlı olsun, Kötü haber şu ki SGK size emekli ikramiyesi vermez. 1998-2005 arası çalıştığınız firmadan tazminatınızı almalıydınız. bunun için yasal olarak yapılacak bir şey var mı bilmiyorum. 2009'da çalışmaya başladığınız firma size emekli ikramiyesi vermek zorundadır ki bu da ilgili firmada, çalıştığınız her yıl için bir maaşa tekabül eder. İyi haber (eğer malülen değil de engelli emekliliği ile emekli olacaksanız ki öyle görünüyor) emekli maaşınızdan yaklaşık %15 (sosyal güvenlik destek primi)lik kesintiyle çalışmaya devam edebilirsiniz. Bu durumda yaklaşık 900 tl emekli maaşı alırsınız(sanırım). Tabi bir de çalışmanızdan ötürü firmanızdan maaş alırsınız. Çalışmaya gücünüz yoksa emekli maaşınız tahminim 900 lirayı geçer.
Saygılar...

Sayın unuttum.29 1998-2005 arası çalıştığım firma iflastan dolayı kapandı. Bizde bir grup arkadaş toplanıp tazminatımızı alabilmek için avukat tuttuk. Çünkü kendi isteğimiz dışında gelişen bir durum. Bu yüzden tazminatı hakettik. İşyeri sahibi uyanık çıkmış ve üzerine kayıtlı hiçbirşey bırakmamış. Adresi kimliği herşeyi belli olmasına karşın avukat kendi adına herhangi bir değerli mal olmaması yüzünden tazminatımızı alamadı. O dava öyle kapandı. Evet engelli emekliğinden yararlanacağım. Çünkü 4712 prim günüm, 15 yıl hizmet sürem var. Peki bir sorum daha olacak çalıştığım firmada asgari ücret artı mesai ücreti olarak maaş alıyorum. Emekli olmam durumunda bu maaşımdan kesinti olurmu?

çalışmanızdan ötürü firmanızdan aldığınız maaştan kesinti olmaz. mesailerinizi de alırsınız. gününüzü tamamladıysanız bir an önce dilekçenizi verip emeklilik işlemlerinizi başlatın ki emekli maaşınız çalışmaya başlasın. yalnız emeklilikten sonra çalışmaya devam edecekseniz firmanızın insan kaynaklarına durumu bildirin. onlar da özürlü kadrosunda çalışan tecrübeli bir elemanlarını kaybetmek istemezler ve İnşallah çift maaşla çalışmaya devam edersiniz.

Bilgi sahibi olduğunuz için soruyorum!!. Umarım sizi sıkmıyorum fakat kafama takılan soru işaretlerini silmek adına sorularıma devam edeceğim. Emeklilik işlemleri için müracatım nasıl olacak? Yanımda götürmemi gerektirecek evrak, belge vs. varmıdır. Bunlar nelerdir?

Merhabalar, emekli olduktan sonra SGDP (sosyal güvenlik destek primi) ödeyerek çalışmaya devam edebilirsiniz. Sorunuzda yazmamışsınız ben sorayım. Vergi indirimi aldınız mı? 2008 öncesi ssk lı olarak işe başlayan engellilerden emeklilik öncesi vergi indirimi belgesi isteniyor çünkü.

Evet vergi indiriminden yararlanıyorum. Birde sorum şu; bu sözünü ettiğiniz sosyal güvenlik destek priminin 140 tl olduğunu söylüyorlar. Bu ücreti emeklilik işlemleri yapılırken bir sefere mahsusmu ödeyeceğim yoksa bu miktar çalışmaya devam ettiğim her aymı kesilecek.

SGDP Her ay kesilir.
Emeklilik için, İşyerinden sigortanı sonlandıracaksın. Oradan aldığın çıkış belgesi
Kimlik fotokopisi
Vergi indirimi belgesini yanına alıp, en son çalıştığın işyerinin bağlı olduğı İl/ilce sosyal sigorta kurumuna gidip, emeklilik için yazılı olarak muracaatta bulunacaksın. Gerekli olan dilekce örnekleri orda matbu şekilde sana verilir. bu şekilde işlemleri başlatmış olursun...

Emekliliğiniz hayırlı olsun, Kötü haber şu ki SGK size emekli ikramiyesi vermez. 1998-2005 arası çalıştığınız firmadan tazminatınızı almalıydınız. bunun için yasal olarak yapılacak bir şey var mı bilmiyorum. 2009'da çalışmaya başladığınız firma size emekli ikramiyesi vermek zorundadır ki bu da ilgili firmada, çalıştığınız her yıl için bir maaşa tekabül eder. İyi haber (eğer malülen değil de engelli emekliliği ile emekli olacaksanız ki öyle görünüyor) emekli maaşınızdan yaklaşık %15 (sosyal güvenlik destek primi)lik kesintiyle çalışmaya devam edebilirsiniz. Bu durumda yaklaşık 900 tl emekli maaşı alırsınız(sanırım). Tabi bir de çalışmanızdan ötürü firmanızdan maaş alırsınız. Çalışmaya gücünüz yoksa emekli maaşınız tahminim 900 lirayı geçer.
Saygılar...

Arkadaşım verdiğiniz bilgiler için ben de size çok teşekkür ederim. Konuyu çok güzel açıklamışsınız yalnız aklıma takılan bir nokta var ki o da SGDP emekli maaşından değil de çalıştığınız işyerinden alınan maaştan kesiliyor. Ya da ben öyle olduğunu biliyorum. Ama defalarca sormuştum ve bu ay maaş bordroma bakmayı düşünüyorum emin olabilmek adına..

Bu sayfalarda bilgiyi paylaşmak ve diğer sorusu olan üyelere yardımcı olmak çok güzel bir duygu. Bunu yaşayan yaşatan tüm arkadaşlara teşekkür ederim.

Arkadaşım verdiğiniz bilgiler için ben de size çok teşekkür ederim. Konuyu çok güzel açıklamışsınız yalnız aklıma takılan bir nokta var ki o da SGDP emekli maaşından değil de çalıştığınız işyerinden alınan maaştan kesiliyor. Ya da ben öyle olduğunu biliyorum. Ama defalarca sormuştum ve bu ay maaş bordroma bakmayı düşünüyorum emin olabilmek adına..

Bu sayfalarda bilgiyi paylaşmak ve diğer sorusu olan üyelere yardımcı olmak çok güzel bir duygu. Bunu yaşayan yaşatan tüm arkadaşlara teşekkür ederim.
Sn. Gazoz Agacı, arkadaşa kendimi durmuma göre cevap vermişim. Her SGK konusu gibi bu da karışık. Ali TEZEL'in yazısını incelersek, konuyla ilgili bilgi sahibi olabiliriz sanırım. Saygılar...
AliTezel.com - HABERT

Nereden emekli olursa olsun SSK’lı olarak işe başlayanların emekli aylığına dokunulmaz ama çalıştıkları işyerlerinden aldıkları brüt ücret üzerinden yüzde 7,5 işçi kesintisi ve buna ilaveten yüzde 23,5 ile yüzde 28,5 arasında işveren katkı payı olarak SGDP alınır. Sizin de emekli aylığınız tam ödenecek ama işyerinden aldığınız brüt ücretten yüzde 7,5 SGDP kesilecek. Sizin durumunuzda buna girmektedir.

Ali TEZEL

:) Teşekkür ederim unuttum.29 işte benim durumum bu ve evet her konuda olduğu gibi bu konuda da sgk nın farklı uygulamaları mevcut :(

Geri