Engelli emekliliğinde maaş hesabı nasıl yapılıyor?

Halil Bey merhabalar,
22 yıl 7084 gün primim var ben vergi indirim belgesi için prosedürleri tamamladım ve hastaneden %69 sürekli rapor aldım raporum Ankara'ya yollandığını vergi dairesinden de öğrenmiş bulunmaktayım.
Raporun bana dönmesi yaklaşık 2-3 ay sürecektir.

Şimdi engelli indiriminden faydalanarak raporum bana ulaştığında emekli olmak için işyerinden ayrılarak SGK'da işlemlere başlayacağım.

Sorum şu;
Emekli maaşları hesaplanırken 5510 kanun Madde 27-28-29 7200 den fazla primi olanlar 9000 güne tamamlanıp hesaplanıyor gibi rakamları var bu benim aklımı karıştırıyor. Onun için eğer 2012 Ocak yı sonunda ayrılırsa 7204 gün primim oluyor Aralık 2011 sonunda ayrılırsam 7174 günde kalıyorum 1 ay fazla çalışıp hiç risk almasammı diyorum.Sizin görüşünüz nedir?
Teşekkürler....

Halil Bey teşekkürler,
Evet 1 ay uzun bir süre değil benim için ,çalışabilirimde. Ancak bu konuda hiçbir yerden doyurucu cevap alamıyorum. Kanunuda inceledi doyurucu cevap vermiyor. kendimize göre yorumlarsak bürokrasiye takılır diye düşünüyorum.
Hadi benim için 1 ay ama benim durumumda olanlarada yardımcı olmak gayesiyle de sormuştum. Çünkü çok araştırdım buna benzer bir durum bulamadım. Tereddüte düşüp belkide 1,5-2 yıl bekleyenler olabilir... Onlarıda aydınlatmış oluruz.

Aslında şu ibare 7200 den fazla primi olanlar 9000 güne tamamlanıp hesaplanıyor 7201 gün olsa dahi 9000 gün üzerinden işlem göreceği anlamına geliyor ama işte insan kurdeşen oluyor. Belkide bizimkisi evham yapmak.

Vallahi bu tepedekilerin ne yapacağı belli olmaz . :)
Ben yinede işimi sağlama alıp Ocak sonu itibarıyla 7204 günü tamamlayıp ayrılayım o zaman. Bir kaç köşe yazarınada bu konuda yazmıştım eğer dönerlerse konu hakkında buradan bilgilendirme yapacağım. İlginize teşekkürler.

devlet hiç bir zaman bagından bostan bagışlamaz engelli emekliliginde 3600 5200 7100 gün pirimi varmış gibi de maaşı hesaplamaz sadece aylık baglama oranı 5200 günle emekli oluken hesaplanan aylık baglama oranı ile hesaplanır.fazladan gün ilave etmez ali tezel web sitesinde acık ve net anlatmış

:) aynen abazali arkadaşım aynen tebrik ederim Ali Tezeli yakından takip eden biri olarak sözlerinde çok ama çok haklısın ...

'' Devlet Hiç bir Zaman Bağından Bostan Bağışlamaz '' cümlesini de 2012 nin en gerçekçi ve güzel cümlesi seçiyorum :)
Şaka bir yana arkadaşlar şöyle bir durum var emekli olacakların ya da olmayı düşünenlerin dikkatine ! eğer 8999 gün ise devlet asla 9000 prim günü üzerinden maaş bağlamıyor yani 7100 yeterli iken daha fazla kendiniz yormak anlamsız ve gereksiz çünkü değişen bir fark olmuyor. Emekli olman için ne kadar prim gün sayına ihtiyaç varsa onu tamamla ve son öğrendiğime göre fazladan çalışmak özellikle engelliler için emekli maaşın yüksek olacağı yerde düşmeye sebep olacağı yönünde bir bilgiydi.

Geri