Engelli emekliliğinde maaş hesaplamas

Engelli emekliliğinde maaş hesaplaması yıllık ortalaması nasıl hesaplanıyor ve yeni yasada dilekce vermeyip devam edersek çalışmaya maaştan düşermi yada bir artış katkısı olurmu.teşekkür ederim.

SM-J700F cihazımdan Engelliler.Gen.Tr mobil uygulama ile gönderildi

Yıllık ortalamayı bilmiyorum ancak engelli emekliliğinde, emeklilikte alınacak maaşın miktarı hesaplanırken ABO (aylık bağalama oranı) yüksek tutulur. Şöyleki kişinin emekli olurken 3600 gün prim günü olsa bile emeklilik hesabı yapılrken hesapalam 3600 günden değil, 5 bin kusür günden yapılır. Böylece engelli emekliliğinden faydalanıp emkli olan kişinin düşük emekli maaş alması önlenmiş olur. Emeklilik dilekçesi vermezseniz çalışırken aldığınız maaşta bir düşüş yada yükseliş yaşanmaş. Kısaca etkilemez.

Benim şu an itibariyle brüt maaşım 2.600 gözüküyor elime geçen 2.000 gibi ve emekli olursam devam etmeyi düşünüyorum.yada olmazsam bu ücretin katkısı azmı olur acaba.teşekkür ederim verdiğiniz bilgilere

Yani yaklaşık 16 Ay gibi bir sürem var 01.08.2018 tarihinde dilekçe vermem gerekiyor.fakat ben bu süre zarfında işyerimde çalışan bir arkadaş normal emekli olmuştu fakat o bildirim yapmadığı için çalışmaya devam etti ve bundan dolayı düşük olduğunu söylemişler. Fakat ben o ücret düşük olduğu için çalışmam gerekiyor.dilekçe vermeden devam etsem aynı durumu yaşarmıyım.yada bana fazla pirim katkısı olmazmı ücrette bir türlü anlayamadık.cevaplarsanız .. teşekkürler

Yine tam anlayamadım ama şöyle anlatayım size. Siz emekli olduktan sonra yeniden aynı işyerinde çalışmaya devam edebilirsiniz. Bu şekilde hem emekli aylığı alan hemde çalışırken aylık alan binlerce insan var. Size önerim sizinde böyle yapmanız.

Çalıştıgım kurum resmi fakat ben şirket elemanı olarak çaĺışıyorum şirket bize müsade veriyor kuruma emekli dilekcesi verirsem yerimi hemen doldurur endişesi var.bu durumu yaşarsam önlemini almak icin sordum.ortalama maas ne alıřim.dilekçe vermeden devam edersem prime katkisi varmı çalışmamın

Geri