Engelli emekliliğinde merak edilen sorular ve yanıtlar

Gazoz Agacı

Moderator
122470.jpg

1- %80 özürlü raporum var, ölen babamdan erkek yetim aylığı alabilir miyim?

4/a’dan (SSK) malulen emekli oldum. Diyaliz hastasıyım ve %80 özürlü raporum var. Emekli Sandığı Emeklisi iken ölen babamdan erkek yetim aylığı alabilir miyim?

Erkek yetimlere Emekli Sandığı Kanununa göre aylık bağlanabilmesi için; malullük ve muhtaçlık artları birlikte aranmaktadır. 4/a’dan (SSK) emekli aylığı aldığınız için muhtaç olamayacağınızdan, tarafınıza aylık bağlanması mümkün değildir.

2-Malullük aylığı alıyorum, (SSK) tabi işe girmem halinde aylıklarım kesilir mi?

01-10-2008 tarihinden önce Emekli Sandığı Kanununa göre malullük aylığı alıyorum. 4/a’ya (SSK) tabi işe girmem halinde aylıklarım kesilir mi?

4/a’ya (SSK) tabi işe girmeniz halinde aylığınız kesilmez. Ancak devlet memuru olmanız halinde aylıklarınız kesilir.

3- Vazife malulüyüm, (SSK) sigortalısı olarak çalışmam halinde, malul aylığım kesilir mi?

Ordu vazife malulüyüm. 4/a (SSK) sigortalısı olarak çalışmam halinde, malul aylığım kesilir mi?

Vazife malullüğü aylığı almakta iken sigortalı olarak çalışmaya başlayanların aylıkları kesilmemektedir.

4-Terör malulüyüm, Devlet memuru olmam halinde maaşım kesilir mi?

Emekli Sandığından aylık almakta olan Terör Malulüyüm. Devlet memuru olmam halinde maaşım kesilir mi?

Aylıklarınız kesilmeyecektir. Ancak hakkınızda; devlet memuriyetine başlamanız halinde uzun vadeli sigorta kolları hükümleri uygulanacaktır. Genel sağlık primi kesilmez.

5-Terör malulüyüm, (SSK) veya BAĞ-KUR'a tabi bir göreve başlamam halinde vazife malullüğü aylığım kesilir mi?

Emekli Sandığından aylık almakta olan terör malulüyüm. 4/a (SSK) veya 4/b’ye (BAĞ-KUR) tabi bir göreve başlamam halinde vazife malullüğü aylığım kesilir mi?

Aylıklarınız hiçbir suretle kesilmeyecektir; ancak 4/a (SSK) veya 4/b (BAĞ-KUR) kapsamında bir işe başlamanız halinde iş kazası ve meslek hastalığı sigortası hükümleri uygulanacaktır. Genel sağlık sigortası pirimi kesilmez.

6- Malul erkek yetim aylığı alıyorum, (SSK), (BAĞ-KUR) veya Emekli Sandığına tabi bir işe girmem halinde aylığım kesilir mi?

Emekli Sandığından malul erkek yetim aylığı alıyorum. 4/a (SSK), 4/b (BAĞ-KUR) veya 4/c’ (Emekli Sandığı) tabi bir işe girmem halinde aylığım kesilir mi?

Malul erkek çocuklara aylık bağlanabilmesi için; malul ve muhtaç olması şartı birlikte aranmaktadır. Göreve girmeniz halinde muhtaçlığınız ortadan kalkacağından, aylığınız kesilir.

Geri