Engelli emekliliğinde, Özel sektör ve Devlet Memuru arasındaki fark.?

İyi akşamlar,

Özel sektörde çalışıyorum, 13.08.1982-Doğumluyum %44 Özürlüyüm, vergi indiriminden yararlanmaktayım, İlk sigortalı işe başlangıç tarihim : 03.09.2001 / 4.088-gün sigorta pirimim ödendi, araştırmalarıma göre 19-Yıl hizmet süresi + 4.240.-Gün beni emekli edecek inşallah,

Benim sorum 2013 veya 2014'te devlet memuru olarak biryere atansam, yukardaki verilerde göz önünde bulundurulduğunda dahamı erken emekli olurum.? Yoksa özel sektöreki olduğu gibi 19-Yıl hizmet süresi + 4.240.-Gün istenirmi.? Bir makalede özürlü devlet memurlarının 15-Yılda emekli olduğunu okudum.

1 Ekim 2008 Sonrası Sakat Statüsünde İşe Giren Memurun Emekliliği

5510/madde 28

Kurumca yetkilendirilen sağlık hizmet sunucularının sağlık kurullarınca usûlüne uygun düzenlenecek raporlar ve dayanağı tıbbî belgelerin incelenmesi sonucu, Kurum Sağlık Kurulunca çalışma gücündeki kayıp oranının;
a) % 50 ilâ % 59 arasında olduğu anlaşılan sigortalılar, en az 16 yıldan beri sigortalı olmaları ve 4320 gün,
b) % 40 ilâ % 49 arasında olduğu anlaşılan sigortalılar, en az 18 yıldan beri sigortalı olmaları ve 4680 gün,
malûllük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi bildirilmiş olmak şartıyla ikinci fıkranın (a) bendindeki yaş şartları aranmaksızın yaşlılık aylığına hak kazanırlar. Bunlar 94 üncü madde hükümlerine göre kontrol muayenesine tâbi tutulabilirler.

Geri