Engelli emekliliğinden yararlanmak için ne yapmalıyım?

slm arkadaşlar ben 03 07 1968 doğumluyum 01 04 1984 işe giriş tarihim var ssk olarak 3110 primim + 2 yıllık bağkurum var doğuştan ayak parmaklarında ortepedik rahatsızlığım var bu yuzden askerlik yapmadım 2010 yılında kendi isteğimle rapor aldım ist ssk samatyadan rapor sonucum 100/66 olarak belirlendi rapora göre benim ortopedik rahatsılığımın yanında polinoröpati heredit rahatsızlığı teşhisi konuldu konuldu bu raporu 2013 mart ayında vergi indirimi için başvurdum raporum tam anlaşılamadığı için tekrar hastahaneden detaylı yeni bir rapor istediler bu sefer raporum norolojik olan heredit polinoröpati rahatsızlığımdan dolayı 100/ 88 ze cıkmış ve hastahane evrakları ankaraya kendi yolladı ve şu anda sonucu beklemekteyim vergi indirimim onaylanırsa ben hangi yolu izlemeliğim malulen emeklilikmi engelli emeklilikmi yoksa özürlü emeklilikmi benim için en hayırlısı nasıl olur yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim saygılarımla

Selam barkonew,

Engelliler için erken emeklilikte iki yol vardır;

1- Vergi indirim hakkı alarak gereken prim gün sayısı ve yılı tamamlayarak erken engelli emekliliği
2- Malulen emeklilik için gereken 1800 prim gün sayısı ve toplam 10 yıl çalışmış olmak ve en az bir hastalıktan sahip olunması gereken % 60 oranında engelli raporuna sahip olmak.

Sizin verdiğiniz bilgiler ışığında vergi indirim hakkınız en az % 40 oranında onaylanarak geldiğinde erken engeli emeklilik hakkından faydalanabilirsiniz. Vergi indirim hakkınızı aldığında tam olarak hesaplama yapabiliriz ama şu an için bunu bilmek mümkün değil.

:) arkadaşın kafasını karıştırmayın yahu:
Vergi indirimizin onaylanmasını bekle derim: Vergi indirimi onaylandığında geriye bilmemiz gereken birşey kalıyor : 15 yıl ve 3600 gün primlerinizin tamam olduğu an emekliliğiniz geldi demektir. Yapacağınız şey SGK ya dilekçe verip Emekliliği talep etmek...

Vergi indirimi gelmedi ise yapacak tekşey beklemek:

MAdem sizde bağkur var: SGK ya yazı yazıp bağkur ve SSK hizmet birleştirilmesini talep ediniz.

size gerekli olan 2 şey kaldı:
1. vergi indirimi kabul edilmesi;
2. toplam pirim sayınızın 3600 olması..

Kolay gelsin..

Evet arkadaşım.Gazoz Ağacı ve İsen Buga arkadaşım çok güzel açıklamış konuyu.Bende malülen emeklilik için başvurduğumda toplamda %67 oranında bir rapor almıştım.Sonradan öğrendiğim üzere malulen emeklilik için tek hastalıktan %60 ve üzeri bir oran gerekiyormuş.Benim prim günüm 6750 olduğu için %40 ve üzeri bir oran engelli emekliliği için yetiyormuş.İlk başvurumda %43 raporum vergi indirimi için Ankaraya gönderildiğinde onaylanmayarak hakem hastaneye sevk edildim.Bunun sonucunda gönderildiğim hastanede %53 oranında rapor aldım hakem hastanenin verdiği karar nihai olduğundan dolayı 7 ay gibi kısa bir sürede onaylandı vergi indirimim. Artık o kadar uzun sürmüyor sanırım süre:)Akabinde onaylanınca SGK na engelli emekliliği için başvuruda bulunuyorsun.İsen Buga arkadaşın belirttiği gibi prim günün yetiyorsa eğer 3600 gün 1 ay içinde emekliliğin onaylanarak maaş bağlanıyor.Biraz sabır.Rabbim herkese sağlık ve mutluluk içinde bir emeklilik nasip etsin inş.

tşkler arkadaşım...... yanlız benim primlerim 3600 doldu ve ilk işe giriş tarihimde 1984 vergi indimi içinde (100/88) le başvurdum (100/ 60 oranı veya daha yuksek alırsam engelli emeklilik yoksa malulen yadaözürlü bunlardan hangisi için başvurayım bunlardan hangiisi benim refah duzeyimi iyileştirir hangisinin maaşı daha iyi:))

Tekrar ediyorum malulen emeklilikle "kademeli engelli erken emekliliği" iki farklı olay. Sizin vergi indirimi başvurunuz %60'lada onaylansa %80 lede malulen emekli olamazsınız. Daha doğru bir ifadeyle malulen emeklik için vergi indirimi belgesi alması yeterli değil. Malulen emeklilikte izlenecek yol şudur; kuruma (SGK) malulen emeklilik için başvururusunuz onlar sizi hastaneye sevkeder, hastane hastalık-sakatlık- bulgularını ankara'ya yollar. Ankara bu kişi malulen emekli olur derse malulen emekli olursun. Ve yine tekrar ediyorum malulen emeklilik için tek hastalıktan en az %60 rapor almanız gerekir.
Kademeli engelli emekliliği için ise vergi indirimi almanız kafi vergi indirimi alırsanız ve aldığınız vergi indirimi %60 sakatlık oranıyla onaylanırsa 15 yıl hizmet süresi ve 3600 gün prim sayısıyla emekli olursunuz. Görünen oki bu süreyide doldurmuşsunuz. Vergi indiriminiz onaylanınca emeklilik için kuruma başvurabilirsiniz.

tşkler

Tekrar ediyorum malulen emeklilikle "kademeli engelli erken emekliliği" iki farklı olay. Sizin vergi indirimi başvurunuz %60'lada onaylansa %80 lede malulen emekli olamazsınız. Daha doğru bir ifadeyle malulen emeklik için vergi indirimi belgesi alması yeterli değil. Malulen emeklilikte izlenecek yol şudur; kuruma (SGK) malulen emeklilik için başvururusunuz onlar sizi hastaneye sevkeder, hastane hastalık-sakatlık- bulgularını ankara'ya yollar. Ankara bu kişi malulen emekli olur derse malulen emekli olursun. Ve yine tekrar ediyorum malulen emeklilik için tek hastalıktan en az %60 rapor almanız gerekir.
Kademeli engelli emekliliği için ise vergi indirimi almanız kafi vergi indirimi alırsanız ve aldığınız vergi indirimi %60 sakatlık oranıyla onaylanırsa 15 yıl hizmet süresi ve 3600 gün prim sayısıyla emekli olursunuz. Görünen oki bu süreyide doldurmuşsunuz. Vergi indiriminiz onaylanınca emeklilik için kuruma başvurabilirsiniz.
tşkler saolasınız ben vergi indirimini beklemeden sgk ya malulen emeklilik için başvurayım birde özürlü emeklilik ve malulen emeklilik arasında çok fark varmı malulen emeklilik için uğraşmama değermi saygılarımla

Malül emekliliğinde tekrar sgk lı bir işe girerseniz malül maaşınız kesilir ve ayrıca erken emekliliğe nazaran biraz daha düşük maaş bağlanır.

Erken emekli yani vergi indiriminden yararlanarak emekli olmanız normal emekllikle fazla bir farkı yoktur bu durumda bağlanacak maaşta normal emekli maaşına yakın olur.

Septik arkadaşımız önemli bir konuya değinmiş. Malulen emekli olmanız halinde ilerde tekrar çalışırsanız maaşınız kesilir. Oysa kademeli erken emekliliğinden yarralanarak emekli olmanız halinde ilerde tekrar çalışmak isterseniz SGDP (sosyal güvenlik destek primi) ödeyerek emekli maaşınız kesilmeden çalışabilirsiniz. Malulen emekliliğin tek avantajı erken emekli olmanızı sağlamak. Siz zaten gerekli gün sayısını doldurmuşsunuz. Emekli maaşı aççısından da iki maaş arasında pek bi fark yok. O yüzden malulen emekli olmak için hiç uğraşmayın. Malulen emekli olmak için başvurduğunuzda sizi tekrar hastaneye sevk edecekler falan filan. Siz emeklilik için gerekli olan şeyleri yapmışsınız zaten. Bundan sonra yapmanız gereken tek şey arkanıza yaslanıp beklemek.

Malül emekliliğinde tekrar sgk lı bir işe girerseniz malül maaşınız kesilir ve ayrıca erken emekliliğe nazaran biraz daha düşük maaş bağlanır.

Erken emekli yani vergi indiriminden yararlanarak emekli olmanız normal emekllikle fazla bir farkı yoktur bu durumda bağlanacak maaşta normal emekli maaşına yakın olur.
tşkler arkadaşım yanlız şöyle birşey duymuştum yanlışmı bilmiyorum malulen emeklilik iğer emeklilerden 100/20 daha fazla maaş aldığı bununda 971 tl olduğu

Septik arkadaşımız önemli bir konuya değinmiş. Malulen emekli olmanız halinde ilerde tekrar çalışırsanız maaşınız kesilir. Oysa kademeli erken emekliliğinden yarralanarak emekli olmanız halinde ilerde tekrar çalışmak isterseniz SGDP (sosyal güvenlik destek primi) ödeyerek emekli maaşınız kesilmeden çalışabilirsiniz. Malulen emekliliğin tek avantajı erken emekli olmanızı sağlamak. Siz zaten gerekli gün sayısını doldurmuşsunuz. Emekli maaşı aççısından da iki maaş arasında pek bi fark yok. O yüzden malulen emekli olmak için hiç uğraşmayın. Malulen emekli olmak için başvurduğunuzda sizi tekrar hastaneye sevk edecekler falan filan. Siz emeklilik için gerekli olan şeyleri yapmışsınız zaten. Bundan sonra yapmanız gereken tek şey arkanıza yaslanıp beklemek.
tşkler bu sitede bu kadar sorularıma cevap bulacağımı tahmin etmiyordum emeği gecen herkezden ALLAH razı olsun hep birşeyleri eksik yaptım diye düşünüyordum saolun varolun

Merhaba barkonew,

Sizin şu günlerde ne kadar heyecanlı olduğunuzu ve bir an önce emekli olabilmek için ne kadar umutlu olduğunuzu çok iyi biliyorum :) Çünkü ben de bir zamanlar bu siteye emekli olabilmek amacıyla girmiştim ve öyle heyecanlıydım ki gerçi hala heyecanlıyım ben emekli oldum çok şükür ve benim gibi daha nice üyeler bu forum sayfalarında sorularına yanıt bularak emekli olmayı başardılar:)

Hayırlısıyla siz de emekli olduğunuzda sonucu yine bizimle bu satırlarda paylaşırsanız bir mutluluk daha yaşamış oluruz :) Mutluluklar paylaşıldıkça çoğalır bu yüzden bir an önce hayırlısıyla emekli olabilmenizi diliyorum.

Sağlıcakla kalın, paylaşımla kalın,

tşkleer bende zamanla sizin giibi ustalaşacağım saolsun devletimiz bize en azından oyalanacak birşeyler kazandırıyor emekli olabilmek universite sınavlarından başarı ile cıkmak eş değerde :))

Geri