Engelli emeklilik Bağkur, SSK mı olur?

Merhabalar 1999 yılı bağkur giriş 2002 çıkışım var 2004 2007 arası tarım ssk var ve 2009 'dan bu tarafa aktif ssklıyım toplamda 4250sigorta günüm var engelli raporuyla vergi indirimi başvurusu yaptım nasıl emekli olabilirim ayrıca girşim bağkur olması bağkur üzerinden mi yoksa ssklı çalışmalarımdan ssk üzerinden olurum

SM-G610F cihazımdan Engelliler.Gen.Tr mobil uygulama ile gönderildi

Sosyal güvenlik kurumu kanunu gereği son 3,5 (üç buçuk) yıl hangi sigorta koluna prim yatırılmışsa o sigorta kolundan emekli olunur. Buna göre siz son 8 yıldır SSK lı olduğunuz için SSK dan emekli olacaksınız. Bu arada hangi sürede emekli olacağınızı söylemek için rapor oranınızı bilmemiz gerekiyor. Rapor oranınız yüzde kaç?

Çok teşekkürlerimi arz ederim verdiğiniz bilgiler için halil bey zararı yoksa birşey daha sormak istiyorum sgk sitesinden kaba taslak bir hesaplama yaptım eğer hesaplama doğruysa 1000 tl gibi aylık çıkıyor emekli olmayıp yüksek maaş lı yerde biraz daha çalışıp aylık baglama miktarı yükselirmi yoksa gerek yok mudur

Selamlar halil hocam az önce ankara maliye yi aradım yüzde 48 li oranım onaylandığını nerden başvuru yaptıysan ordan takip edebilirsiniz dediler InşAllah dedikleri gibidir Allah'ıma şükürler olsun heyacandan sürekli olup olmadığını soramadım şimdi nasıl bir yol izlemeliyim

Basvurdugunuz vergi dairesinden de yapabilirsiniz takibini.vergi dairesi isyerinize gönderir belgelerinizi.isyeriniz bu belgeye istinaden vergi indirimi uygulamak ve bunu bordronuzda göstermek durumunda.ayrıca iş yeriniz gelen vergi indirim raporunu size verir.siz de bu belge ve raporunuz ile bağlı bulunduğunuz Sgk ya başvurarak emekli olmak istediğinizi söylersiniz. Ekrandan kontrol ederler ve hakettiyseniz emekli olabileceginize dair yazı ister ve bu yazıyı da isyerinize "emeklilik nedeniyle işten çıkış işlemlerini baslatmalari ve tüm haklarinizin tarafınıza ödenmesi "ni talep eden dilekçe ile iş yerinize verip emekli maaşının bağlanmasını beklersiniz

Çok teşekkür ederim işyerim vergi indirimini uygulaması için ben ayrıca vergi dairesine başvuru yapmam gerekir mi uygulama otomatikman devreye girermi

Rica ederim
Sizin hiçbir şey yapmanıza gerek yok.vergi dairesinin iş yerine gönderdiği raporda,isvereninize :"ilgili çalışanın vergi indirimden faydalandirilmasi gerekmektedir" şeklinde bilgilendirmesi mevcuttur.Sizin yapmanız gereken bu rapor isyerinize veya size ulaştıktan sonraki takip eden bordroda bu indirimin uygulanıp uygulanmadığı.bordroda "sakatlık muafiyeti"şeklinde bir satır ve miktar görürseniz uygulanıyor demektir.
Eğer uygulanmazsa isyerinizi tekrar uyarmak ve uygulamamakta ısrar ederlerse Vergi Daire sine başvuruda bulunup durumu bildirme hakkınız var.Maasiniza yansıyacak tutar düşük olsa da,vergi indiriminin asıl önemli tarafı süre ve prim gün şartlarını sagliyorsaniz normal yaşı beklemeden emekli olma kolaylığı saglamasidir.
Halil Bey in de bahsettiği gibi,daha uzun sure çalışmaya devam etmekle alacağınız emekli maaşına önemli bir katkısı olmaz.ancak emekli olduktan sonra tekrar çalışarak 2 maaş alacağınız için (hem emekli hem normal çalışma maaşı ) asıl bu şekilde önemli bir farkı olur

Allah sizden razı olsun prim ve süre şartlarım tamam fakat emeklilik tahsis dilekçesini vermek istediğimde yılbaşı öncesi yada sonrası fark edermi birde 07.11.2017 tarihin de işyerinde yılımı dolduruyorum yıllık izin hakkı elde ediyorum işveren izinimi ücret üzerinden ödemezse yani şimdi git izinlerini kullan sonra gel istifanı ver derse beklememin bir faydası olurmu yoksa hiç gerek yokmudur? Vereceğiniz bilgiler için şimdiden çok teşekkür eder saygılar sunarım

Yılbaşı öncesi ve sonrası başvuruda kayda değer fark olmaz ancak bazen emekli maaşlarına seyyanen (örneğin 100 Lira) zam yapılacağı açıklanır.eğer olur da böyle bir haber yayinlanirsa dilekçeyi hemen vermeniz emekli maasinizin 100 lira artması demek olur.
Yıllık izin konusuna gelince siz emekliliği hakedip dilekçeyi isyerinize verdikten sonra işyeri izinleri mutlaka kullan sonra ayrıl diye zorlama hakkı yok ancak böyle bir öneri getirse size de uygun gelirse kararı size aittir.emeklilik nedeniyle işten ayrilmada ihbar ve bekleme süresi yoktur;dilekçeyi verip işten ayrılma ve hakettiginiz tum haklarinizi almahakkınız vardır.hayırlı olsun

Yazarlar
Cem Kılıç Cem Kılıçtüm yazılarıÇalışma Yaşamıe-posta gönder
Kıdem tazminatı tavanı yükseldi08.01.2017 Pazar Kıdem tazminatı çalışma hayatının en önemli ve hassas konularından biri. Çalışanlar için işsiz kalınan dönemde veya emeklilikte pek çok eksiği kapatan parasal bir hak. İşverenler içinse maliyet... Bu nedenle, kıdem tazminatının fona dönüştürülmesi tartışmalar sert geçiyor. Kıdemde teknik bir detay ise yılbaşında ve temmuz ayında tavanın artması. Bu ne anlama geliyor. Artıştan kim kârlı çıkıyor? Bugün teknik detayları açıklamaya çalışacağım.

1- Kimler kıdem tazminatına hak kazanabilir?

Kıdem tazminatı hakkı işçilere tanınmış bir haktır. Bu kapsamda 4/a’lılar, yani eski adıyla SSK’lılar yer almaktadır. Borçlar Kanunu’na tabi olarak çalışan işçiler hariç tüm işçilerin kıdem tazminatı alma hakkı bulunmaktadır. Bağ-Kur’luların ve memurların kıdem tazminatı alma hakları yoktur. Diğer yandan, Basın İş ve Deniz İş Kanunu’na tabi çalışan gazetecilerin ve gemi adamlarının da kıdem tazminatı alma hakkı bulunmaktadır.

2- Tazminat için kaç yıl çalışmak gerekir?

Bir işçinin iş sözleşmesinin kanunda belirtilen nedenlerle sona ermesi, kıdem tazminatı alabilmesi için yeterli değildir. Aynı işverene bağlı olarak en az 1 yıl çalışmış olmak şarttır. Yani, bir işçi iş sözleşmesi feshedilmiş veya istifa etmiş olsa bile, en az 1 yıldır aynı işverene bağlı olarak çalışmamış ise kıdem tazminatı alamaz.

3- Bir yıllık süre nasıl hesaplanır?

İşçinin kıdem tazminatı alabilmesi için gerekli 1 yıllık sürenin hesabında aynı işverene bağlı farklı işyerlerinde çalıştığı süreler birlikte değerlendirilir. Örneğin (A) işverenine bağlı (B) işyerinde 6 ay ve(C) işyerinde 8 ay çalışmış bir işçi kıdem tazminatına hak kazanır. Bu noktada önemli olan, (B) ve (C) işyerlerinin aynı işverene ait olmasıdır. Diğer yandan, işçi farklı işverenlere bağlı işyerlerinde 1 yıldan az süreyle çalışmış ise kıdem tazminatına hak kazanamaz.

4- Deneme süresi dahil edilir mi?

Bir yıllık sürenin hesabında deneme süresi de dikkate alınır. Sigortasız çalışılan bir dönem varsa, bu dönem bile kıdem tazminatı hesabında dikkate alınmalıdır. İşçilerin işyerinde ilk kez çalışmaya başladıkları dönemden itibaren 1 yıllık süre işlemeye başlar. Bu sürenin deneme süresi olması veya bu dönemde sigortasının ödenmemesi sonucu değiştirmez.

5- İstifa eden işçiler tazminat alabilir mi?

İşçiler genel olarak istifa ettiklerinde kıdem tazminatı alamazlar. Ancak istisnaları vardır. Kadın işçiler evlilik tarihinden itibaren 1 yıl içerisinde istifa ederlerse tazminat alır. Yine 8 Eylül 1999 ve öncesinde ilk kez sigortalı olan kişiler 15 yıl sigortalılık süresi ve 3 bin 600 gün prim ödeme gün sayısını doldurmuşsa, SGK’dan aldıkları yazıyı işverene verdikten sonra istifa ederek kıdem tazminatlarını alabilir. Erkek işçiler askere giderken istifa ederek kıdem tazminatına hak kazanabilir. Ancak en az 1 yıl çalışmış olma şartına dikkat.

6- Kıdem tazminatı nasıl hesaplanır?

Kıdem tazminatı, her 1 yıl için 30 günlük brüt ücret kadardır. Dolayısıyla, 1 yıllık kıdemi olan işçi 1 aylık brüt ücreti tutarında kıdem tazminatına hak kazanır. 1 yılın altındaki süreler için orantılı olarak hesaplama yapılır. Brüt ücret hesaplanırken kasa tazminatı, yemek yardımı, çocuk zammı gibi ödemeler de brüt ücrete dahil edilir ve bu ücret üzerinden tazminat hesaplanır. İşçiler kıdem tazminatlarını o işverenin işyerinde geçirdikleri süre üzerinden alırlar. Örneğin, 5 yıl bir işyerinde çalıştıktan sonra istifa edip işyerinden ayrılan ve kıdem tazminatı alamayan bir işçi, yeni bir işe girip 3 yıl çalıştıktan sonra askere gideceği için istifa ederse, yalnızca 3 yıllık süre üzerinden kıdem tazminatı alabilir.

7- Tazminatta tavan uygulaması nedir?

Kıdem tazminatı, kıdem tazminatı tavanını aşamaz. Kıdem tazminatı tavanı en yüksek dereceli devlet memuru olan Başbakanlık müsteşarının 1 yıllık emekli ikramiyesine göre belirlenir. Bu rakam, 2017 yılı için 4 bin 426 TL’dir. Dolayısıyla bir işçinin kıdem tazminatına esas brüt ücreti 5 bin TL olsa bile 2017 yılı için alabileceği en yüksek kıdem tazminatı miktarı 1 yıl için 4 bin 426 TL’dir. Çalışanlar evlilik, askerlik veya 15 yıl 3.600 gün ile işten ayrılacaklarsa bu haklarını ocak ve temmuz ayında kullanmaları kendi lehlerine olur. Bu sayede, belirlenecek yeni tavandan kıdem tazminatı alacakları için ellerine geçecek rakam artar.Tavanının artması brüt ücreti, tavanın üzerinde olanlara yarar. Tavan artınca bu durumdaki çalışanların eline geçecek kıdem tazminatı miktarı da artmış olur.

Yukarıda açıklandığı üzere eğer brüt ucretiniz yüksekse (4500 Tl üzeri gibi),Ocak ve Temmuz aylarında kıdem tazminat tavanı artacağı için bir miktar kıdem tazminatinda artış olabilir.

Merhaba arkadaşlar sizden bir ricam olacak şimdi ben 07.11.2017 tarihin de işyerinde yılımı dolduruyorum vergi indirimi ile sskdan engelli emekli olur yazısını alıp işyerine verirsem bütün haklarımı alıp emekli olabilirim böyle mi daha iyi olur yoksa 3600 den kıdem tazminatı alıp başka bir işyerinde bir süre çalışıp ordanmı emekli olmak daha avantajlı olur daha önce başka bir işyerinden 3600 kıdem ile ayrılmıştım bilgisi olan arkadaşlar şimdiden teşekkürler

Merhaba arkadaşlar ben taşeron bir firmada çalışmaktayım 2 ay sonra 1 yılımı dolduruyorum engelli emekliliği için istifamı verdiğimde bu firmadan 1 yıllık kıdem tazminatı alabilirmiyim taşeron firma tazminat vermez diyorlar bu ne kadar doğrudur resmi bilgisi olan arkadaşlar vereceği cevaplar için şimdiden teşekkürler

Arkadaşlar merhaba forumlarda gördüğüm yazıda bir arkadaşımız engelli raporuyla vergi indirimiyle sgk başvuru yapmış sgk sağlık kurulu için hastaneye sevk yapmak istemiş benim sormak istediğim şu ben vergi indirimi ve sağlık kurulu raporuyla engelli emekli için başvuru yaptığımda bendemi aynı sıkıntıyla karşılaşacağım

Geri