Engelli emeklilik başvurusunda yeni rapor istenir mi?

arkadaşlar merhaba bir konu hakkında bilginize ihtiyacım var yardımcı olursanız sevinirim.
engellilerin emeklilik içinde vergi indirimi alması gerekiyormu yada yada emeklilik başvurusu yapıldığında tekrardan rapor almamız gerekicek mi kamuya atanalı 3 yıl oldu daha öncesinde 7 yıl özelde ssklı olarak çalıştım hizmet birleştirmesi yapıcam %40 raporumu 2002 yılında almıştım sürekli ibaresi ile nasıl yol izlenmeli bilgisi olan varmı

Merhaba, kamuya yasal tabiriyle sakat statüsünde girdiyseniz emeklilikte sizden yeni rapor istenmez. Ayrıca kamu çalışanı engellilerin vergi indirimi alma zorunluluğu yok. İsteğe bağlı bir durum isterseniz alırsınız istemezseniz almazsınız. Ek olarak hizmet birleştirmesi emeklilik gününüz dolunca yapılır. Öncesinde hizmet birleştirmesi yapamazsınız.

ömss ile girdim kamuya ama vergi indirimi almadım peki bu 18 yıl çalışma yılına hizmet birleştirmesi yaptığımda dahil olurmu

@emir26, engelli statüsünde işe girdiğinden emeklilikte senden yeni rapor istenmez. Hizmet birleştirmesi yapıldığınd önceki çalışmalarında eklenir. Yani hak kaybı yaşamazsın.
@kardelenderya, hayır değil, malulen emeklilikle kademeli engelli emekliliği bir birine benzesede her ikiside bir diğerinden farklıdır.

Merhaba arkadaşlar...

29.06.2001 4b girişliyim (13yıl 6ay 11gün) ve 472 gün 4a ödemişliğim var ve 15 aydır aktif devam etmekte.
%48 engelliyim
21.11.1999 yılında askere gittim 550 gün askerliğimi yaptım...

Şimdi benim merak ettiğim konu şu: Askerliğimi borçlandığım zaman 18 ay geri dönüyormuş! 18 Ay geri döndüğü zaman 29.01.2000 yılına tekabül ediyor.
Acaba sigorta girişim 29.01.2000 olarak mı görülecek yoksa 29.06.2001 olarak mı görülecek?

Bunu merak etmemin sebebi: 29.01.2000 olarak görülürse 4a'dan emekli olmam için 18 yıl aktif çalışmış olmam gerekiyor, ama 29.06.2001 olarak görülürse 19 yıl gerekiyor!

Bu durumda ne zaman emekli olabileceğimi bana açıklayacak biri varsa ve yardımcı olursa çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler...

Askerlik yaptığınız tarihler, ilk defa sigortalı olarak çalışmaya başladığınız tarihten önce ise, ilk sigorta başlangıç tarihiniz borçlanılan süre kadar geriye gidecektir.

Geri