Engelli emeklilik ve emeklilik tablosu

Arkadaşlar engelli emeklilik işlemleri hakkında bilgi almak istiyorum. Uzun süredir üye olamadan forumda engelli emekliliği hakkında araştırmalar yapıyorum tam olarak aradığım soruların cevabını bulamadım. Öncelikle sorularıma geçeyim umarım net yanıt alabilirim. 2009 yılında sadece 1 ay bağ kur pirimim yattı. Esnaf bağkur u olarak yattı. Sonrasında etraftan arkadaşlarla konuştuğumuzda bana bağkur dan emekli olanlar az emekli maaşı alıyorlar dendi bende ssk lı olarak çalışmanın peşine düştüm. Her neyse Allah nasip etti ve 2009 yılından bellide ssk mensubu olarak çalışmaktayım. Şimdi birinci merak ettiğim soru şu

1- Sosyal güvenlik kurumu sgk ilk sigortalılığım bağ kur dan olduğu için beni bağkur danmı edecek yoksa ssk danmı emekli olacağım?
İkinci sorum ise vergi indirimiyle alakalı

2- Ssk mensubu engelli bireylerin erken emeklilik hakkından faydalanmaları için vergi indirimi belgesi almaları gerektiğini okudum. Vergi indirimi almalımıyım eğer alacaksam vergi indirimi nasıl alınır?
Diğer sorum ise engelli statüsü ile ilgili

3- Ben şuan çalıştığım işyerinde normal işçi gibi sigortalı gözüküyorum sakat statüsünde çalışmıyorum yani bunun bana bir eksisi artısı olur mu özürlü işçi konumuna geçeyim mi?

4- 2008 yılında almış olduğum sağlık kurulu raporumda yüzde 44 özürlü çalışma gücünün %44 ünü kaybetmiştir yazıyor ve sürekli ibaresi var emeklilikte benden yeniden özürlü sağlık kurulu raporu isterler mi?

5- Bu rapor oranıyla sanırım malulen emekli olamıyorum malulen emeklilik için en az %60 oran geçerli sanırım peki ben tam olarak hangi statüde emekli olacağım?

6- Erken emekli olursam alacağım emekli maaşı aylığı düşük olur mu

7- Yüzde 44 sağlık kurulu rapor oranımla en az kaç yıl gün sigortalılık süresi doldurup emeklilik şartları nı yerine getirmem gerekli.

Sorularım biraz uzun oldu kusura bakmayın son bir soru daha sorayım. İnternette dolaşırken engellilerin emeklilik tablosunu görmüştüm ama şimdi aradım bulamadım. Engelli
emeklilik tablosunu benimle paylaşmanız mümkün mü?

Sırasıyla yanıtlamaya çalışayım.

1- Hangi kurumdan (ssk, bağkur, emekli sandığı) son 7 yılda en fazla hangi kuruma prim ödemişseniz oradan yapılır.
2- Sadece 1 ekim 2008 öncesi işe başlayan ssk mensubu engellilerin vergi indirimi belgesi alma zorunluluğu var siz ister vergi indirimi alırsınız isterseniz almazsınız tamamen size kalmış bir olay.
3- Geçip geçmemek size kalmış ancak bir eksisi yada artısı yok.
4- Emeklilik tarihinize 10 yıldan fazla var o zamana kadar yasalar kanunlar yönetmelikler değişebilir dolayısıyla şimdiden sizden yeni sağlık raporu istenir veya istenmez demek çok zor.
5- Siz kademeli engelli erken emekliliğinden faydalanıp emekli olacaksınız.
6- Hayır engelli emekliliğinden faydalanıp emekli olduğunuzda normal çalışanların emeklilikte aldıkları maaş alırsınız bir düşüş yaşanmaz.
7- Emeklilik tablosunu aşağıya ekleyeceğimden ayrıca ne zaman emekli olacağınızı yazmıyorum

EMEKLİLİK TABLOSU

emekli.jpg

Ekli dosyalar

• emekli.jpg
    emekli.jpg
    18.8 KB · Görüntüleme: 122
Cevaplar için teşekkür ederim ama bir soruma tam yanıt alamadım. vergi indirimi almalımıyım alırsam bana ne yararı olur ve nasıl vergi indirimi belgesi alırım.

Bu sorunun burdaki konuyla ne alaksı var? Lütfen soracağınız soruları alakasız başlıklar altında sormayınız. Forum düzeni açısından varsa sorunuz ya ilgili konunun altına yazın yada yeni konu açarak sorunuzu dile getirin.

Selamlar vergi indirimine muracat ettim 35günde cevap geldi onaylandı.22 aralıkta emeklilik için ssk müracaat ettim

Geri