Engelli emeklisi olmak için ne yapmalıyım?

haykolik

Üye
Üye
Hayırlı aksamlar arkadaslar sigorta primim 171 gun yaşim 47 sigorta giris tarihim 1996 raporum yuzde 65 emeklilik icin basvuru yapsam sgk ya prim odeme ve engelli olma sansım varmi

haykolik

Üye
Üye
Sayin yoneticiler ve üyeler bu konuda bilgisi olan yokmu

ercan %50

Üye
Üye
Hayırlı aksamlar arkadaslar sigorta primim 171 gun yaşim 47 sigorta giris tarihim 1996 raporum yuzde 65 emeklilik icin basvuru yapsam sgk ya prim odeme ve engelli olma sansım varmi
Benim tam bilgim olmamakla beraber. Engelliler için 15 yıllık sigorta prim şartı var diye biliyorum. Ve şuan toplu prim ödeme maalesef yok. Fakat sigorta girişiniz ve yatmış olan primleriniz var. Bunun üzerine sigortanızı sgk müdürlüklerinden çıkartıp maddi gücünüz varsa primlerinizi kendiniz aylık olarak yatırabilirsiniz diye biliyorum. Eğer primlerinizi kendiniz ödemek isterseniz devletin primlerin bir kısmını ödediğini biliyorum. Fakat dediğim gibi tam bir bilgim yok. Bunu sgk müdürlüklerinde daha kolay ve iyi bir şekilde öğrenebilirsiniz. Benim de bir ara böyle bir durumum olmuştu. Bende gittim sgk ya başvurdum oradan öğrendim. Fakat benim sigorta günün çıkmadığı için başlatamadım.

İsen Buga

Üye
Üye
Emekli olmak için YIL tamam ama pirimler eksik...
Çalışarak kapatırsanız primleri o zaman tamam olur.
İkisini tamamlarsanız emeklilik hakkınız olur. Başka yolu yok.

Doğan_ayd

Üye
Üye
Malulen emeklilik için iş gücü kaybını ise girdikten sonra belli bir oranda yitirmeniz gerekiyor bu da 10 yıl 1800 gün engelli emeklilik ise 15 yıl 3600 gün primin yatırılmış olması gerekiyor

Tekerlekli Sandalye