Engelli engelsiz ayrımı: Beni katogorize etme!

DÜŞ GEZGİNİ

Üye
Üye
Ne önemi var engelli yada engelsiz olmanın
Ne önemi var Türk yada kürt olmanın yada alevi, musevi, sünni olmanın...

Hepimiz yeryüzünün çocukları değil miyiz?
Aynı havayı soluyorsak, aynı gök kubbenin altında yaşıyorsak ve en büyük ortak paydamız “insan olmaksa” neden kendimizi sınıflara ayırıyoruz.

Bülent Ortaçgil'in şarkıda dediği gibi:

Beni kategorize etme
Beni kategorize etme
Ben'le oynama
Yaftayı yapıştırıp
Bana isim koyma

Karikatürleştirme beni
İlahlaştırma
Tabulaştırma sakın
Tapulaştırma
Ben seni öyle sevdim
Böyle mi sevdim?

Matematikleştirme beni
Çarpma, bölme
Toplama, çıkartma
Beni hesaplaştırma
Mekanikleştirma beni
Otomatikleştirme
Beni yarıştırma on'la, bun'la
Karşılaştırma

Kimse kimseyi katogorize etmesin, sınıflaştırmasın, yaftalaştırmasın!
Kimse engelli engelsiz ayrımı yapmasın! İnsana salt insan olduğu için değer verilsin. İşte o zaman işte o zaman dünyada ki tüm savaşlar tüm kavgalar tüm ötekileştirmeler biter...

En büyük ortak paydamız insan olmak. Gerisi lafı güzaf!

F

Fırtına

Guest
ayrımcılığın her türlüsüne karşıyım.. bu konu da senelerdir hep hoşgörülü oldum.. bir gün elbet bitecek bu ayrımcılık diye umutlandım.. ama bu sene ayrımcılığa hoşgörü ile pek yaklaşamıyorum.. sert tepkiler veriyorum.. elimde değil.. çok canımız yandı/yanıyor/yanacak belki de kimbilir..?!!!

evet, yıllardır engelli/engelsiz ayrımcılığı yapılıyor.. ama bu ayrımcılığı başlatan biz engelliler değiliz.. yolda giderken bir engelsiz gördüğümüz zaman ''uzaydan gelmiş'' gibi ''bön bön'' bakmıyoruz.. ''vah vah yazık..'' diye acınacak sözler sarfetmiyoruz.. engelsiz diye bankalarda iş vermemezlik yapmıyoruz..!!! (daha doğrusu ''bir engelli'' olarak öyle bir lüksümüz olamaz..) ruz da, ruz.........vs, vs..!!!

şarkı bizi çok güzel anlatıyor..

Tekerlekli Sandalye