Engelli, engelsiz, zengin, fakir farklı grupların birbirlerini ötekileştirmesi

gülümse_hayata

Üye
Üye
Hayat engelli ve engelsiz diye bir ayrımcalık yapıp guruplara
ayırmış insanları İnsanlarda buna ayak uydurmuş yıllar boyu bu sistemde devam ettirmişler yaşamlarını.Bir gurup bunun aksini ispatlamaya çalışmış diğer bir gurup ise hayatın akışına bırakmış kabullenmiş bu durumu.

Peki bunu kabullenmek ne kadar doğru veya ne kadar yanlış?

Oysa her iki gurupta aynı havayı soluyor aynı his ve duyguları yaşıyor.peki bu saçma sapan ayrımcalık neden?

Bana kalırsa bu durumun sebebi daima önce kendimizi düşünmemizden kaynaklanıyor.Sağlığı yerinde olan hastayı tok olan acı zengin olan fakiri engelsiz olan engelliyi düşünmediğinden empati kuramadığından bu tür durumlar ortaya çıkıyor.

Biraz sağduyulu olsak etrafımızdakileri hiç bir ayrım gözetmeksizin koruyup kollasak hayat çok daha yaşanası bir hal alacaktır.Engellilerin mücadele ettiği bir çok konular mevcut fakat bunların belki dörtte birine yanıt alabiliyorlar.

Bu duruma dur diyebilecek konumdaki insanlar neden bu kadar esnek neden bukadar vurdum duymaz neden bukadar lakayt bir tavırdalar. Engelsiz oldukları içinmi?Bana kalırsa kesinlikle hayır bu engelli veya engelsizlik durumu değil bu tamamen insanın içindeki vicdani duygularının eksikliğinden bu tamamen kendini düşünmekten bu tamamen insana verilen değerin azlığından kaynaklanıyor.

Bu durumda( Engelli ve engelsiz) kavramı kalkıyor yerini duyarlı insan ve duyarsız insan alıyor.

Tekerlekli Sandalye