Engelli erken emekliligi? (SORU)

iyi günler kuzenim sorusu var 23 agustos 2004 ssk girişi var 100 .40 raporu var ilk işe girişte engeli yoktu halen ssk lı olarak çalışıyor engelli erken emekliligi olabilirmi vergi indirimi almamış çünkü bilmiyormuş tşk ederim

vergi indirimi kavramı 1 ekim 2008 den sonra işe girenler için geçersiz. Tekrar ediyorum 2008 den sonra işe girdi ilk defa primleri yattı ise bir anlamı yok.

ancak sizinki 2003 de ilk defa işe girdi. O zaman vergi indiriminden faydalanmak zorunda: Bulunduğunuz ilde defterdarlıkta özürlüler şubesı var. Gerekli evraklar listesi verir size; belki elinzideki raporu kabul ederler. Genelde kabul etmez...

Şuanki durum ile vergi indirimi yoksa normal emeklilik süreci işler.
Vergi indiriminden daydalanmaya hak kazanırsanız; 19 yıl ve 4240 gün primlerin yatması halinde emekli olur..
İşe giriş tarihine bakarlar ancak vergi indirimi ne zaman alırsanız alın ilk defa işe giriş tarihi 2003 yılını baz alırlar: ona göre emekliliği hazırlarlar. İSterse emekli olur isterse olmaz...

bu arada kazancınıza gelince: her ay 25-30 lira arası fazla para alırsınız yada 25-30 lira arası daha az vergi ödersiniz. Demem şu ki kaybedecek birşeyiniz yok.

Iyi günler benim %56 sürekli raporum var içerik hipertansiyon - işitme -şeker- fitik ameliyatim var raporum sürekli
benim sorum j.uzm.çvş. Olarak 15 yil çaliştim 21.05.1997 giriş çikişim 21.05.2012 fakat 11.08.1993 tarihli ssk mevcut rapor tarihim 27.08.2014 vergi indirimi almaktayim. Emeklilik için müracaat ettim son 7 yilin en çok fazlasi emekli sandiği olduğu için emekli sandiğina devr etmişler emekli sandiği primlerim geldi yipranma dahil askerlik borçlanmasi dahil 20 yil 1 ay 8 günüm var sandikta
1993 ten ssk 451 gün
2012 den sonra ise 800 günüm var
şuan ssk li çalişiyorum
4-5 ay olmasina rağmen benim evraklarim ne durumda olduğunu bilemiyorum ancak kamu görevlileri emekliilk daire başkanliğini aradiğimda bursa sgk dan takip edin diyor orasi da bizimle alasi kalmadi emekli sandiğina devr ettik diyorlar benim ne yapmam gerekir şimdiden tşk ederim

BİRDE SGK EVRAK TAKİPTE BUNLAR YAZIYOR

Varide Numarası Varide Tarihi Konusu
12115282 27.08.2014 TAH TAL BERRİN
12143922 28.08.2014 4/1.C.(EMEKLİ SANDIĞI)HİZMETLERİ/BERİN
12144549 28.08.2014 OĞUZHAN AYAR/BÇT
16648542 21.11.2014 HİZMET BİLDİRİMİ
17674070 04.12.2014

Son 7 yılda en fazla hangi kurumda çalışmışsanız o kurum ilgilenir. Emekli sandığı ise emekli sandığı ssk ise ssk. Emekli edileceğiniz zamanda bu hesaplama dikkate alınır. Son 7 yılın 3.5 yılı hangi kurumda çalışmışsanız o kurumdan emekli edişlirsiniz. Evraklarımın durmunu merak ediyorum derken tam olarak neyi merak ediyorsunuz?

Sizinle hemen hemen aynı durumdayım ben de 18 yıl devlet memuru olarak çalıştım şu an ssklı olarak çalışıyorum vergi indirimi ile emekli olmak istedim ssk ya yaklaşık 900 gün primim var son 7 yıl ortalamasına göre evraklarım emekli sandığına gönderildi iki gün önce emekli sandığından yazı geldi emekli olmak için halen fiili olarak emekli sandığına bağlı çalışıyor olmak gerekiyormuş.Bu yüzden emekliliğimi reddetti.Ssk ise maaş bağlamak için 1261 gün prim ödemeniz gerekiyor diyor.yani ben bir türlü emekli olamadım inşallah siz olursunuz burdan gelişmeleri paylaşırsanız sevinirim .Belki bana da yol göstermiş olursunuz

merak ettiğim durum sgk ya soruyorum emekli sandığına devr ettik diyor . kamu görevlileri emeklilik daire başkanlığını arıyorum bize ulaşan bir yazı yok diyor o açıdan demiştim. Bu arada emekli sandığından emekli olmak için illaki görevde olmak şartı varmı sandıktan emekli olamaz isem ssk da pirim günü 1260 istiyor ama emekli sandığından ayrıldıktan sonra sı için diyor. Ben nasıl bir durum içindeyim bole anlamadım gitti. Askerlik borçlanması dahil sandıktaki sürem 20 yıl 1 ay 23
ssk 1993 - 1995 arası 451 gün
ssk 2012 - 2014 arası 710 gün

tkanki vallahi bilemiyorum kamuda çalışmak gerekip gerekmediğini belki halil bey biliyordur bu konu hakkında bilgisi vardır umarım. Ama neticede sandıktaki günlerde sigortalılık süresi olarak geçiyor.

Geri