Engelli erken emekliliğimi yoksa malulen emekli olmalıyım karar veremedim?

arkadaşlar bir konuda kafam karıştı. ben malulen emekli olma şartlarına haizim bugun malulen emeklilik için başvuruda bulunsam emekli olabiliyormu(ŞUM) yeni öğrendim. birde engelli emekliliği var onun içinde 3 yıl beklemem gerekiyor.
bazıları malulen emekli olanlar az emekli maaşı alıyor engelli emekliğinden yararlanırsan daha çok emekli maaşı alırsın diyorlar.
Şimdi ben ne yapmalıyım malulen emeklilik için muracaattamı bulşunayım yoksa 3 yıl daha bekleyip engelli emeliliğinden mi yararlanayım.

Malulen emekli olanlar ile engelli erken emekliliğinden yararlanıp emekli olanların emekli maaşlarında kayde değer bir fark yok. Ben olsam bir saniye bile beklemem hemen malulen emeklilik için muracaat ederdim. Üç yıl beklemenin hiç bir anlamı yok bence.

Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim halil bey allah razı olsun. ben bu durumda hiç beklemeden malulen emeklilik için başvuruda bulunacağım. son bir soru daha sormak istiyorum acaba emekli olduğumda ne kadar emekli maaşı alırım?

Ne kadar emekli maaşı alacağınız hakkında net bir şey söylemek çok zor. Sadece şunu söyleyebilirim çalışırken yüksek prim yatırmışsanız emekli maaşınızda o denli yüksek olur.

ben sağlam kadrosunda işe girdim sonra yaşadığım bazı sağlık sorunlarından dolayı ameliyatlar oldum ve özürlü hale geldim 20 senedir sigortalıyım halen sağlam kadrosunda çalıyorum rapor alıp vergi indirimine başvurursam işyerinde sorun olurmu kamuda çalışıyorum
çalıştığım kamu sektöründe sağlam kadrosundan rapor alıp vergi indirimine başvurup özürlü kadrosunda devam edebilirmiyim yani

ben olsam erken emekli olurdum...
Çünkü olurda ilerid sıkılırsam tekrar işe girersem emeklilik maaşım kesilmez :)..
yada kendime ufak işyeri açabilirim emeklilik maaşımda kesilmez...

Tabii kı bi bana göre düşüne herkese göre değişir: Unutma ki her türlü emeklilik kuyuya düşen eşek gibi bir durumudur: Başınız yukarıda olur ve ööölece beklersiniz. Bir işyeri açmak hobi ile uğraşmak ek gelir yaratmak vs bunun için erken emeklilik en iyi kozdur.

Geri