Engelli Erken Emekliliğiyle Emekli Olan SGDP Ödeyerek Çalışabilir

Bilgi edinme başvurusuyla SGK'ya bu soruyu sordum ve gelen yanıtı arşivde bulunsun, ileride bir arkadaşımıza lazım olur diye sizlerle paylaşıyorum.

Soru : Limited şirket ortaklığımdan dolayı 4/B'liyim. 14 Eylül 2012 tarihinde 16 yıl şartını tamamlayarak %51 engelli oranıyla emeklilik hakkı elde edeceğim. Emekli olmak için şirket ortaklığımı sonlandırmam gerekli midir? Yoksa sadece geri kalan yapılandırma borçlarımı ödeyip, emeklilik dilekçesi verdiğimde SGDP kesintisi yapılarak emekli olabilir miyim?
Cevap : Kurumumuza Bilgi Edinme Hakkı Kanunu kapsamında yapmış olduğunuz başvuruya ilgili birim tarafından verilen e-posta cevabı aşağıda sunulmuştur.
İlgili başvurunuz üzerine İl Müdürlüğümüz Sigortalı Emeklilik İşlemleri 1 B Servisinden konu hakkında bilgi istenilmiştir. Gelen cevabi bilgide; "Şirket ortaklığınızın maaş almanıza herhangi bir etkisi bulunmamaktadır. Yalnız maaşınızın %15'i kadar Sosyal Güvenlik Destek Primi kesilecektir." denilmektedir.
Bilgilerinizi rica ederiz.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Bilgi için teşekkürler. Evet sizin durumunuzda olanlar SGDP ödeyerek çalışabilir. Bunu birkezde bilgi edinmeden teyit etmiş olduk.

Geçmişte bu soruyu grupta sormuştum ve sizde bu şekilde yanıtlamıştınız.

Fakat SGK Tahsis birimindeki memur mükellefiyetinizi kapatmanız gerek diye ısrarlı bir şekilde sözlü beyanda bulundu.

Bunun üzerine ilerleyen tarihlerde sıkıntı yaşamamak için bu sorunun yanıtını yazılı olarak almamın daha doğru olacağını düşündüm. İyi ki de öyle yapmışım. Böylelikle elimde bir belge var artık.

Ayrıca şirket hisse devir masraflarından da kurtulmuş oluyorum böylelikle. Nereden baksan 2-3 bin TL masraftan kurtulmuş oluyorum.

Geri