Engelli Erken Emeklilik İçin Nereye Müracaat Edilmeli?

Kod:
Engelli Erken Emeklilik veya Malülen Emeklilik İçin Nereye Müracaat Etmelidir?

Özürlülerin emeklilik işlemleri diğer çalışanlarda olduğu gibi ilgili SGK tarafından yapılmaktadır. Özürlüler erken emeklilik ya da malülen emeklilik işlemlerini SGK´a müracaat ederek başlatabilirler.

Önemli Not: Engelli emekliliği için müracaat ettiğinizde SSK mensubu iseniz, SSK mensubu, Bağ-Kur mensubu iseniz Bağ-Kur mensubu olduğunuzu ve “kademeli engelli erken emekliliğinden yararlanmak için müracaat” ettiğinizi özellikle belirtiniz. Zira engelli emekliliği müracaatlarında memurlar emeklilik başvurusu işlemlerini başlatırken “kademeli engelli erken emekliliği” için değil normal emeklilik için başlatabiliyor. Daha sonra bu durumu düzeltmek hem zaman alıyor hemde bir yığın angarya işle uğraşmanıza neden olabiliyor. Aynı şekilde emekli maaşınızı bir kaç ay sonra almanıza neden olabiliyor. Aynı şekilde “malulen emeklilik” için başvuruda bulunduysanız bunuda üstüne basarak belirtmenizde fayda vardır. SGK personellerin yoğun iş temposu, veya dikkatsiziliği emekli maaşı ufak bir dikkatsizlik yüzünden bir kaç ay sonra alan binlerce kişi arasına katılmamak için sizde dikkatli olup haklarınızın ve evraklarınızın takibini elinizden geldiği kadar yapın...

Merhaba,

Yukarıda da belirtiğiniz üzere ilgili işlemlerin başlatılması için SGK kurumuna gittim ancak beni vergi dairesi başkanlığına yönlendirdiler!!
Durumumu belirtirken "kademeli engelli erken emekliliği" demedim fakat bu forumdan aldığım bilgiye istinaden engellilik oranıma göre 17 Yıl hizmet süresini ve gerekli prim gün sayısını doldurup emekli olabileceğim bilgisine ulaştığımı ilettim. Ona rağmen işlemlerin kendileri tarafından başlatılmadığını belirtti ilgili görevli. Eve gelip 170 Alo Vergi hattı aradım.
Telefonda görüştüğüm vatandaş yetkilisi Betül Hanım'da öncelikle halen çalıştığım firmadan vergi indirimi ile ilgili bir dilekçe almamı ve onunla beraber vergi dairesi başkanlığına müracaat etmem gerektiği bilgisini aktardı.

Tam süreç hakkında kesin bilgisi olan paylaşabilirse sevinirim.

Teşekkürler.

Pardon siz bağ-kur çalışanı değilmisiniz? Bağ-kur çalışanları için vergi indirimi belgesi almak mecbur değil ki?

Tam olarak bilgilerim bu şekilde.

Sigorta Başlangıç Tarihi : Ocak 2002
Doğum Tarihi : Haziran 1981
Çalışılan Toplam Gün Sayısı SSK: 4059
Çalışılan Toplam Gün Sayısı Bağkur: 400
Engellilik Oranı: %71
Hastalık Başlangıcı : Haziran 2009
Çalışma Durumu: SSK'lı olarak Halen Çalışıyor.
Heyet Raporu Alınma Tarihi: 2018 (Süresiz)

Merhaba vergi indirim emeklilikte enson çalişiğin yerden emekli olunuyor.istanbul son çaliştiğim yer ikametgayim sakarya hastalik geçmişim sakarya beni kontrole nerden gönderirler tşk

ekim 2008 den önce giriş yapmışsınız:
SSK.lı olarak çalışıyorsanız defterdarlığa gideceksiniz. YOK bağkur iseniz o zaman SSK.lı olmaya çalışın bir firmaya işe girmelisiniz.

SSK:lı olursanız defterdarlığa gideceksiniz. özürlüler birimi var oraya gideceksiniz. çünkü ekim 2008 den önce işe girmişsiniz.
Defterdarlık iyi niyetli arkadaşlardır yardımcı olur. Sizi hastaneye yönlendirecekler hangisi isterseniz oraya.. heyete gireceksiniz gerisi işlem tamam beklemek gerekiyor 3-5 ay bekleyeceksiniz bekli erken biter.
Olaki elinizdeki süresiz raporu defterdarlık görevlisine kabul ettirirseniz işlem hızlı sürer heyete girmenize gerek kalmaz.

Gitmeden nufus kağıdı fotokopisi, çalıştığın işyerine ait belge(işyeri muhasebesinden alacağınız kaseli ssk.lı olarak çalışmaktadır yazısı yeterlı), fotograf ile gidiniz işlem çabul bitsin git gel yapmayın...

defterdarlık işlemleri bitince yani engelli kadrosundadır belgesi elinize geçince SGK.ya gidip emeklilik talep edebilirisiniz.
geriye bir şey kalıyor

son 7 yıl içinde hangi kurumdaydınız?

söyle anlatayım...

iş karmaşık mevzuatta öyle...
son 7 yılda hangi kurumun primleri fazla SSK mı bagkur mu? SSK primleri fazla ise yukarıdaki işlem yapılır
aksı takdirde ssk.lı olarak yeniden işe başlamalısınız.

Geri